Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
Організаційні аспекти маркетингової діяльності комерційного банкуОрганізація банківської кредитної діяльностіКонтроль та безпека діяльності комерційних банківПоняття, функції, типи та правова основа діяльності комерційних...ТЕОРЕТИЧНІ ЗАСАДИ ДІЯЛЬНОСТІ КОМЕРЦІЙНИХ БАНКІВОснови організації та специфіка діяльності комерційних банківАктивні операції комерційних банків. кредитні операції банківКомерційні банки та класифікаційні ознаки їх видівДіяльність комерційного банку на ринку цінних паперівАналіз фінансових результатів діяльності комерційного банку
 
Головна arrow Фінанси arrow Гроші та кредит
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Кредитна діяльність комерційних банків

Комерційні банки виступають насамперед як кредитні інститути, які, з одного боку, залучають тимчасово вільні кошти, а з другого - задовольняють за рахунок цих залучених коштів кредитні потреби підприємств, установ та населення.

Кредитна діяльність комерційних банків полягає в проведенні комплексу дій, що пов'язані із наданням та погашенням банківських позичок. Ця кредитна діяльність має відповідати певним вимогам і умовам, здійснюється відповідно до принципів строковості, цільового характеру, забезпеченості та платності кредиту.

Надання позичок передбачає додержання комерційним банком діючого законодавства, економічних нормативів регулювання банківської діяльності та вимог НБУ стосовно формування обов'язкових, страхових і резервних фондів.

Комерційний банк надає позички всім суб'єктам господарювання незалежно від форми власності чи від того, що позичальник є юридичною, зареєстрованою як суб'єкт підприємництва, чи фізичною особою, надаються кредити тільки в межах наявних ресурсів, якими володіє банк. У разі надання великого кредиту (такого, що перевищує 10% власного капіталу) комерційний банк у кожному такому випадку повинен сповіщати про це НБУ. Загальний розмір кредитів, наданих банком усім позичальникам, з урахуванням 100% позабалансових зобов'язань банку, не повинен перевищувати восьмикратного розміру власних коштів банку.

Підставою для надання кредиту є укладена між комерційним банком та позичальником угода. Ця угода має спиратися на комерційні засади діяльності банку та враховувати оцінку фінансового стану й кредитоспроможності позичальника, має бути чітко зафіксована мета, сума, строк, форма видачі та погашення кредиту, форма забезпечення зобов'язань позичальника, рівень відсоткової ставки, порядок і форма сплати основного боргу і відсотків, права та обов'язки, відповідальність сторін стосовно надання та погашення позички тощо. Ще до укладення кредитного договору комерційний банк має ретельно проаналізувати кредитоспроможність позичальника, визначитися стосовно ступеня для банку ризику при наданні позички та структури майбутньої позички (сума, строк, відсоткова ставка).

Після укладення кредитного договору, якщо в позичальника виникнуть тимчасові фінансові труднощі, що створять неможливість погашення кредиту у визначений кредитною угодою термін, комерційний банк може пролонгувати, відстрочити погашення боргу. Прологація кредиту і зміна умов надання позички оформлюється угодою, додатковою до кредитного договору.

Надавши позичку, комерційний банк здійснює контроль за виконанням позичальником умов кредитної угоди, своєчасним і повним погашенням позички і сплатою відсотків по ньому. Передумовою повернення позички комерційному банку є отримання позичальником доходу, прибутку від використання кредиту.

Кредитна операція для комерційного банку пов'язана з певним ризиком неповернення боргу. Тому надання позички передбачає отримання гарантій комерційним банком для зменшення ризику несвоєчасного повернення отриманої позички позичальником. Такими формами забезпечення повернення позичок можуть бути застава, гарантія, перевідступлення (цесія) на користь банку вимог і рахунків до третьої особи, іпотека, страхова угода (поліс).

У разі несвоєчасного погашення боргу за позичкою і відсотками комерційний банк може застосувати до позичальника штрафні санкції, передбачені кредитною угодою, стягнення боргу в претензійно-позивному порядку, звернутися, відповідно до діючого законодавства, з вимогою про порушення справи про банкрутство.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси