Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
Визначення розміру збитків за результатами інвентаризаціїІнвентаризація виробничих запасів. Облік результатів інвентаризаціїЯкий встановлено порядок визначення розміру збитків від розкрадання і...Розгляд і затвердження результатів інвентаризаціїІнвентаризація матеріальних запасів та відображення в обліку її...Відображення результатів інвентаризації в обліку бюджетних установВиявлення і визначення матеріальних збитків в процесі...Облік наслідків досудового розслідування кримінальних правопорушень,...Порядок визначення розміру збитків від нестачі, розкрадання, знищення...Порядок проведення та відображення в бухгалтерському обліку...
 
Головна arrow Бухоблік та Аудит arrow Контрольно-ревізійна діяльність
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Визначення результатів інвентаризації і матеріального збитку

Для своєчасного і якісного визначення результатів інвентаризації слід подбати про належний стан аналітичного обліку цінностей, своєчасне звіряння розрахунків із постачальниками і покупцями. Незадовільний стан обліку може призвести до того, що продукція, яка надходить, виявиться неоприбуткованою, через що фіксуватимуться її лишки або приховані недостачі. Для своєчасного і правильного виведення результатів інвентаризації потрібно забезпечити повний порядок в аналітичному обліку. Тільки за такої умови можна після одержання інвентаризаційних описів негайно зіставити фактичну наявність продукції з даними бухгалтерського обліку, визначити результати інвентаризації і матеріальні збитки.

Результати інвентаризації продукції визначають, складаючи порівняльну відомість, у якій облікові залишки кожного виду, назви і сорту цінностей порівнюють із фактичними даними. При цьому інвентаризаційні описи можуть слугувати одночасно і порівняльними відомостями. Після закінчення інвентаризації й оформлення опису фактичних залишків продукції бухгалтерія в інвентаризаційному описі (який є одночасно і порівнювальною відомістю) проставляє звітні дані про кількість, ціну і вартість відповідних назв і сортів цінностей. Потім у порівняльній відомості виводять результати інвентаризації за кожною назвою, номенклатурою і сортом цінностей та визначають суму нестач чи надлишків.

Як уже зазначалося, результати інвентаризацій цінностей оформляють порівняльною відомістю, до якої додають бланк інвентаризаційного опису. У порівняльній відомості зіставленням залишків за назвами і сортами продукції з обліковими даними в такому ж розрізі визначають суму недостач чи надлишків.

У разі виявлення недостачі цінностей визначають суму природних втрат, яку списують за фактичними обсягами, але не вище за норми, встановлені залежно від зони й умов зберігання цінностей.

Природні втрати - це зменшення початкової маси окремих видів цінностей, які виникають без причин і яких неможливо уникнути під час зберігання, перевезення та відпуску (висихання, випаровування тощо). До природних втрат не можна враховувати втрати цінностей через стихійне лихо, крадіжки, намокання, втрату в дорозі тощо. До природних не належать втрати, які утворюються внаслідок пошкодження тари, а також брак і відходи, що виникали у процесі зберігання та оброблення продукції. Такі втрати оформляють відповідними актами, визначаючи причини їх виникнення та винних осіб.

Щодо деяких окремих видів цінностей затверджено граничні норми природних втрат, які застосовують тільки в разі виявлення у матеріально відповідальних осіб фактичної недостачі. Ці втрати визначають лише щодо цінності, які надійшли на склад (продукцію, відвантажену транзитом, не беруть до уваги).

Норми природних втрат не застосовують щодо цінностей, облікованих у загальному обігу продукції складу, хоча фактично на складі не зберігались; щодо цінностей, списаних за актами внаслідок псування.

Списання природних втрат цінностей можливе лише після їх інвентаризації на основі відповідного розрахунку, складеного і затвердженого у встановленому порядку.

Під час перевірки правильності списання втрат цінностей на базах і складах у межах норм природних втрат потрібно з'ясувати, чи не застосовуються норми природних втрат до цінностей, що відпускаються стандартною масою (щодо них норми природних втрат не застосовуються). Якщо ж у міжінвентаризаційний період на будь-яку дату залишків тих чи інших цінностей за обліком на складі не було, весь обіг з відпуску цих цінностей до цієї дати для нарахування природних втрат не беруть до уваги.

Особливо ретельно перевіряють акти на списання втрат цінностей понад норми природних втрат. Здебільшого ці акти складають під час проведення інвентаризації. У процесі перевірки актів на списання втрат цінностей слід з'ясувати, чи не оформлені вони комісією, що зацікавлена у списанні втрат; чи правильно визначено суми втрат; чи зазначено в актах причини псування і втрат; чи обґрунтовано застосовані норми втрат; чи правильним ухвалене рішення щодо цих втрат.

Втрати цінностей понад норму природних втрат відображають на рахунках відшкодування заподіяного збитку і зазвичай відносять за рахунок винних осіб. Втрати від псування цінностей у разі, коли винуватців не визначено, можуть бути списані на витрати лише після детальної перевірки того, що не виявлено винних осіб і вжито заходів щодо запобігання фактам збитку у майбутньому. Такі втрати аж до затвердження актів на списання враховують на рахунку 978 "Нестачі і втрати від псування цінностей".

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі теми

Визначення розміру збитків за результатами інвентаризації
Інвентаризація виробничих запасів. Облік результатів інвентаризації
Який встановлено порядок визначення розміру збитків від розкрадання і нестач матеріальних цінностей?
Розгляд і затвердження результатів інвентаризації
Інвентаризація матеріальних запасів та відображення в обліку її результатів
Відображення результатів інвентаризації в обліку бюджетних установ
Виявлення і визначення матеріальних збитків в процесі внутрішньогосподарського контролю
Облік наслідків досудового розслідування кримінальних правопорушень, результатів відшкодування матеріальних збитків та вилучення предметів злочинної діяльності
Порядок визначення розміру збитків від нестачі, розкрадання, знищення (псування) матеріальних цінностей
Порядок проведення та відображення в бухгалтерському обліку результатів інвентаризації основних засобів і нематеріальних активів
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси