Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
КРЕДИТНІ ВІДНОСИНИ. КРЕДИТОблік довгострокових кредитів банківОблік кредитів банківДержавний кредитКласифікація видів кредиту за організацією кредитних відносинОблік розрахунків з бюджетом за податками й платежами (Клас 6, рах....Постановка і реструктуризація управлінського обліку в організаціїОсобливості бухгалтерського обліку іпотечних кредитівУ чому полягають особливості міжнародного кредиту?Різновиди банківських кредитів
 
Головна arrow Бухоблік та Аудит arrow Організація обліку
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Організація обліку кредитів

Взаємовідносини підприємств з установами банку по кредитах регулюються Законом України "Про банки і банківську діяльність" та іншими нормативними документами.

Кредит банкуце платне надання банками грошових коштів у тимчасове користування на визначених кредитним договором умовах із дотриманням принципів повернення, строковості, забезпеченості, платності, цільового використання.

Для отримання кредиту до банку подається заява та пакет необхідних документів, зокрема, копії свідоцтва про реєстрацію і статуту, картка зі зразками підписів, форми фінансової звітності, довідка з ДПІ, гарантійні зобов'язання поручителя, бізнес-план та інші. При наданні кредиту складається кредитна угода (договір), у якій визначається об'єкт кредитування, умови одержання та погашення кредиту, терміни кредитування, відсоткові ставки, зобов'язання підприємства за заставою тощо.

Відповідно до НП(С)БО 1 "Загальні вимоги до фінансової звітності" і П(С)БО 11 "Зобов'язання" банківські кредити, отримані підприємством, визначаються як зобов'язання. Із метою обліку кредити прийнято ділити на два види:

- поточні - вони повинні бути погашені протягом 12 місяців із дати балансу чи протягом операційного циклу підприємства;

довгострокові - строк їх погашення більше 12 місяців чи більше операційного циклу.

Погашення банківського кредиту - це погашення основної суми кредиту і сплата нарахованих відсотків. Кредит погашають повністю по закінченні терміну кредитної угоди або поступово частинами.

Відсоток нараховується на суму непогашеного кредиту. Суми відсотків, нарахованих за користування кредитом, — окремий вид зобов'язання і відображаються вони у складі фінансових витрат.

Аналітичний облік позик ведеться за кожним кредитом окремо, за видами, цільовим призначенням і строками повернення кредитів.

Синтетичний облік заборгованості за кредитами ведеться для:

1) довгострокових позик - на рахунку 50 "Довгострокові позики";

2) короткострокових — на рахунку 60 "Короткострокові позики" на відповідних субрахунках.

Ці обидва рахунки - пасивні. За їх кредитом відображають суму отриманого кредиту, за дебетом - його погашення. На окремих субрахунках цих рахунків показують відстрочені та прострочені кредити при зміні терміну кредитування, визначеного кредитною угодою.

При відображенні в обліку операцій, пов'язаних з отриманням кредитів, використовуються такі субрахунки: 684 "Розрахунки за нарахованими відсотками", 951 "Відсотки за кредит" та 952 "Інші фінансові витрати".

На позабалансовому рахунку 05 "Гарантії і забезпечення надані" відображається вартість активів підприємства в сумах, зазначених в угодах застави. При цьому з балансу підприємства ці суми не списуються.

У табл. 9.20 відображено типові кореспонденції з обліку кредитів банку.

Таблиця 9.20. Кореспонденції рахунків з обліку кредитів

Зміст господарської операції

Дт

Кт

1

Отримано та зараховано кредит на рахунок підприємства

311

50,60

2

Нараховано відсотки за кредит

951

684

3

Погашено кредиторську заборгованість за кредитом

50,60

4

Сплачено відсотки за кредитом

684

311

Облік господарських операцій, що відображаються на рахунках 50 "Довгострокові позики" та 60 "Короткострокові позики", здійснюють у Журналі-ордері N 2 с-г., який відкривають на місяць. Для кожного рахунку виділяють окремі розділи. Підставою для запису господарських операцій протягом місяця у цей регістр є виписки банку з позикового рахунку і додані до них первинні документи. Аналітичний облік за видами позик ведуть в спеціальних таблицях - "Аналітичні дані до рахунку", дані яких використовують при складанні звітності. Залишок на кінець місяця за рахунками позик, визначених в аналітичних даних, підсумовують і порівнюють із залишками в Головній книзі. В кінці місяця кредитові обороти рахунків 50, 60 з Журналу-ордера № 2 с-г. переносять в Головну книгу (рис. 9.11).

Схема запису в регістрах з обліку кредитів банків

Рис 9.10. Схема запису в регістрах з обліку кредитів банків

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси