Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
Порядок надання і погашення довгострокового споживчого кредитуОсобливості та класифікація споживчого кредитуДокументальне оформлення та облік реалізації товарів і тариДокументальне оформлення та облік реалізації товарівЯк подарунок від іншої юридичної або фізичної особиЯкі особливості притаманні споживчому кредиту?Облік реалізації товарів зі знижкамиОблік операцій із нарахування і сплати процентів за користування...Облік надходження товарів в результаті товарообмінних операційПродаж товарів у розстрочку
 
Головна arrow Бухоблік та Аудит arrow Бухгалтерський облік в торгівлі та ресторанному господарстві
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Облік операцій надання споживчого кредиту на товар та реалізації товарів у розстрочку фізичним особам

До складу товарообороту підприємств роздрібної торгівлі входить також продаж товарів в кредит. Загалом можна виділити наступні основні види кредитування споживачів товарів роздрібної торговельної мережі:

- кредитування покупців за допомогою залучення коштів банків;

- кредитування покупців безпосередньо підприємством роздрібної торгівлі;

- кредитування покупців шляхом залучення коштів підприємств, на яких вони працюють.

В спеціалізованих магазинах покупці можуть скористатися споживчим кредитом. Визначення поняття "спеціалізований магазин" дано в Наказі Державного комітету статистики України "Про затвердження Інструкції щодо заповнення форм державних статистичних спостережень стосовно торгової мережі та мережі ресторанного господарства" від 24.10.2005р, №327 [69]. Спеціалізований магазин- це різновид магазину, у якому здійснюється торгівля широким асортиментом товарів однієї або декількох (не більше чотирьох) товарних груп. Можуть продаватись товари інших товарних груп, але кожна з них не повинна перевищувати 5% обсягу роздрібного товарообороту магазину. Вид спеціалізації визначається за найбільшою за обсягом продажу товарною групою.

Для надання споживчого кредиту на товар споживачам керівництво роздрібного господарюючого суб'єкту та фінансової установи - банку підписують договір про співробітництво. Покупець може придбати товар в кредит через банк на повну його вартість або сплатити частину вартості товару готівкою в касу магазину, а на залишок- оформити споживчий кредитна товар.

Споживчий кредит- кошти, що надаються кредитодавцем (банком або іншою фінансовою установою) споживачеві на придбання продукції [81]. Договір про надання споживчого кредиту укладається між кредитодавцем та споживачем, відповідно до якого кредитодавець надає кошти (споживчий кредит) або бере зобов'язання надати їх споживачеві для придбання продукції у розмірі та на умовах, встановлених договором, а споживач зобов'язується повернути їх разом з нарахованими відсотками.

Договір про надання споживчого кредиту укладається у письмовій формі, один з оригіналів якого передається споживачеві. Обов'язок доведення того, що один з оригіналів договору був переданий споживачеві, покладається на кредитодавця. Споживач не зобов'язаний сплачувати кредитодавцеві будь-які збори, відсотки або інші вартісні елементи кредиту, що не були зазначені у договорі.

Одним із різновидів споживчого кредиту виступає реалізація товарів підприємствами роздрібної торгівлі із розстрочкою платежу [77]. Продаж товарів у розстрочку здійснюється на підставі договору купівлі-продажу товарів у розстрочку, який укладається між суб'єктом господарювання та фізичною особою (покупцем), відповідно до якого суб'єкт господарювання зобов'язується передати обумовлений товар, а покупець провести розрахунки за товар у строки та у розмірах, передбачених договором.

Відповідно Податкового кодексу України торгівля у розстрочку - господарська операція, яка передбачає продаж резидентом або нерезидентом товарів фізичним чи юридичним особам на умовах розстрочення кінцевого розрахунку, на визначений строк та під процент [41].

Торгівля у розстрочку передбачає передачу товарів у розпорядження покупця в момент здійснення першого внеску завдатку з передачею права власності на такі товари після кінцевого розрахунку.

При продажу товарів у розстрочку покупець сплачує відсотки від наданого кредиту, розмір яких встановлює суб'єкт господарювання. Погашення кредиту, наданого покупцю при продажу товарів у розстрочку, здійснюється шляхом внесення грошей готівкою в касу суб'єкта господарювання або шляхом безготівкового перерахування через установи банків підприємствами (установами) суми чергового платежу і відсотків за наданий кредит.

При реалізації товарів у розстрочку їх продажна вартість повністю включається в обсяг роздрібного товарообороту за датою фактичного відпуску товарів покупцю. Тому на всю вартість проданих у кредит товарів робиться запис за дебетом рахунку ЗО "Каса" - на суму початкового платежу за товари, здійсненого покупцями; та рахунку 36 "Розрахунки з покупцями і замовниками" - на решту вартості товару, проданого в кредит.

Відсотки, що підлягають сплаті покупцями за наданий кредит, за спеціальним розрахунком відносяться на доходи майбутніх періодів і відображаються на рахунку 69 "Доходи майбутніх періодів".

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси