Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
Обов'язкові реквізити до первинних документівКласифікація первинних документів за видами бухгалтерського облікуПервинні та зведені документиПерелік первинних документів доплат робітнику- відрядникуДокументування: класифікація первинних документів, порядок та правила...Первинні облікові документиПравила і терміни зберігання первинних документів, облікових регістрівПрийоми дослідження документів та господарських операційЗатвердження осіб на право дозволу підпису первинних документів та...Первинні документи з нарахування заробітної плати
 
Головна arrow Бухоблік та Аудит arrow Бухгалтерський та податковий облік: Первинні документи та порядок їх заповнення
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Первинні документи і господарські операції

У загальному понятті документ визначається як діловий папір, що підтверджує який-небудь факт або право на що-небудь.

У поняття "документ" у різних галузях науки вкладається різне значення. Так, наприклад, у правознавстві — це форма посвідчення юридичних фактів, у процесуальному праві термін "документ" розуміється як вид джерела доказу, в інформатиці — носій інформації. У статті 1 Закону про бухгалтерський облік первинний документ — це документ, що містить зведення про господарську операцію і підтверджує її існування.

Різне розуміння документа обумовлене насамперед специфікою предметів і його основної ролі в них, а також багатофункціональністю документа.

Розглядаючи зміст документа в бухгалтерському обліку важливо підкреслити, що первинні документи призначені для реєстрації господарських операцій і явищ, що виникають при здійсненні діяльності підприємства. У первинних документах бухгалтерського обліку реєструється не тільки факт господарської операції, а й інша необхідна для обліку і контролю, інформація. До такої інформації відносяться: зміст господарської операції; її кількісна і грошова оцінка; напрям витрат і джерела доходів; підписи відповідальних за проведення господарської операції осіб та інша інформація.

Первинні документи повинні бути складені у момент проведення кожної господарської операції або, якщо це неможливо, безпосередньо після її завершення. При реалізації товарів за готівку допускається складання первинного документа не рідше одного разу на день на підставі даних касових апаратів, чеків тощо. Для контролю та впорядкування обробки інформації на основі первинних документів можуть складатися зведені документи.

Первинні документи, створені в електронному вигляді, застосовуються у бухгалтерському обліку за умови дотримання вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг.

Зміст первинного документа визначається суттю (фактом) господарської операції, відбивається в даному документі. Зміст господарської операції завжди є результатом цілеспрямованої діяльності особи, що склала (підписала) документ.

Первинний документ і господарська операція — нерозривно пов'язані поняття.

У статті 1 Закону про бухгалтерський облік господарська операція — дія або подія, що викликає зміни в структурі активів і зобов'язань, власному капіталі підприємства. Аналогічні за змістом визначення термінів "первинний документ" і "господарська операція" наведені в Положенні № 88. Відповідно до п. 2.1 цього Положення: "Первинні документи — це документи, створені у письмовій або електронній формі, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення. При цьому розпорядження і дозволи адміністрації підприємства є тільки підставою для проведення господарських операцій. Документом бухгалтерського обліку вони стають тільки за умови здійснення факту (виконання) даного розпорядження.

Господарські операції — це факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов'язань і фінансових результатів.

У п. 1 ст. 9 Закону про бухгалтерський облік крім "первинних" згадуються "зведені облікові документи". Ні визначення терміна, ні якогось пояснення в Законі не дано. На практиці до них відносяться: реєстри журнально-ордерної та інших форм обліку, накопичувальні відомості однорідних господарських операцій: карточки складського обліку, накопичувальна відомість вивезення (ввезення) піску автотранспортом із кар'єру і т.д., з метою контролю і впорядкування оброблення даних документів.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси