Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
Аналітичний і синтетичний облік запасівОрганізація синтетичного та аналітичного обліку запасівАналітичний та синтетичний облік запасівСинтетичний та аналітичний облік виробничих запасівСинтетичний та аналітичний облік матеріальних запасівОрганізація аналітичного і синтетичного обліку в банкахОрганізація аналітичного та синтетичного обліку основних засобівОрганізація аналітичного і синтетичного обліку власного капіталуОрганізація аналітичного та синтетичного обліку готівкових операційОрганізація аналітичного та синтетичного обліку безготівкових коштів
 
Головна arrow Бухоблік та Аудит arrow Організація обліку
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Організація аналітичного та синтетичного обліку запасів

Аналітичний облік виробничих запасів ведеться в розрізі їх найменувань або однорідних груп. На підставі залишків на перше число місяця, які виводяться по кожному номенклатурному номеру в картках складського обліку, а також на основі Звіту про рух матеріальних цінностей в бухгалтерії господарства складають відомість обліку залишків запасів, тобто Сальдову відомість. Сальдові відомості складають в розрізі окремих матеріально-відповідальних осіб або в розрізі видів запасів. Дані відомості використовуються для порівняння даних аналітичного і синтетичного обліку виробничих запасів. Аналітичний облік матеріальних цінностей у бухгалтерії підприємства ведуть у сальдових відомостях на підставі перевірених та протаксованих Звітів про рух матеріальних цінностей.

Таким чином, синтетичний облік виробничих запасів передбачено вести на балансовому рахунку 20 "Виробничі запаси". Даний рахунок призначений для узагальнення інформації про наявність та рух виробничих запасів. По даному рахунку пропонується вести 9 субрахунків:

201 "Сировина і матеріали"

202 "Купівельні напівфабрикати та комплектуючі вироби"

203 "Паливо"

204 "Тара і тарні матеріали"

205 "Будівельні матеріали"

206 "Матеріали, передані в переробку"

207 "Запасні частини"

208 "Матеріали сільськогосподарського призначення"

209 "Інші матеріали".

Дані по окремих субрахунках, у складі рахунку 20 "Виробничі запаси", заносять у реєстр синтетичного обліку журнал-ордер №5 А с-г (табл. 6.7).

Дані про наявність і рух матеріальних цінностей в грошовому виразі за місцями зберігання (матеріально-відповідальними особами) узагальнюються за місяць в розрізі синтетичних рахунків (субрахунків) в Журналі-ордері № 5 А с.-г., який об'єднано з відомістю. Зразок заповнення наведено у таблиці 6.7. Транспортно-заготівельні витрати, пов'язані з придбанням матеріальних цінностей, визначаються на підставі Журналів-ордерів № З В с.-г, № З Г с.-г. (на суму витрат, пов'язаних з доставкою силами постачальників та інших організацій); № З А с.-г. (на суму витрат по службових відрядженнях, пов'язаних з придбанням матеріалів тощо); 5 В с.-г. (на суму витрат допоміжних виробництв, пов'язаних з доставкою); № 5 Б с.-г. (на суму заробітної плати нарахованої за навантаження та розвантаження цінностей, які надходять від постачальників). Розподіл транспортно-заготівельних витрат обирається підприємством за наступними варіантами: шляхом прямого списання транспортно-заготівельних витрат до первісної вартості одиниці запасів, які придбані; за середнім відсотком.

Методика розрахунку розподілу витрат пов'язаних з придбанням товарно-матеріальних цінностей за період передбачена в Журнал і-ордері № 5 А с.-г. та відомості. Кредитові обороти по синтетичних рахунках (субрахунках) по обліку виробничих запасів, МШП, готової продукції та товарів з Журналу-ордеру № 5 А с.-г. переносять в Головну книгу.

Підсумки залишків по синтетичних рахунках (субрахунках) сальдової відомості звіряють з даними про залишки матеріальних цінностей, відображених в Журналі-ордері № 5 А с.-г. та відомості (дебет рахунків) в розрізі матеріально-відповідальних осіб.

Залишки виробничих запасів, МШП, готової продукції та товарів в Журналі-ордері № 5 А с.-г. та відомості співставляють з підсумковими даними сальдових відомостей по кожному синтетичному рахунку (субрахунку).

Загальна схема документального відображення інформації про виробничі запаси згідно Методичних рекомендацій №390, представлена на рис. 6.6. Застосування такого порядку обліку відповідає нормативній базі, посилює контрольні функції обліку, забезпечує високий ступінь аналітичності інформації для аналізу та прийняття ефективних управлінських рішень.

Таблиця 6.7.

Схема запису в регістрах з обліку виробничих запасів, малоцінних та швидкозно¬шуваних предметів, готової продукції та товарів

Рис. 6.6. Схема запису в регістрах з обліку виробничих запасів, малоцінних та швидкозношуваних предметів, готової продукції та товарів

Як уже зазначалось, запаси можуть надходити на підприємство з різних джерел, серед яких: придбання у постачальника або через підзвітну особу, внесок до статутного капіталу, безоплатне надходження, виявлення в результаті інвентаризації. Тому подамо основні бухгалтерські проводки, що відображають рух виробничих запасів (табл. 6.8).

Таблиця 6.8. Відображення в обліку операцій з надходження та списання запасів

Відображення в обліку операцій з надходження та списання запасів

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси