Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
Вплив об'єктів кольорової металургіїВплив діяльності людини на гідросферуВплив шкідливих речовин на організм людиниДжерела, масштаби та наслідки забруднення атмосфериВплив куріння на організм людини: причини та наслідки.Причини і наслідки антропогенного забрудненняОсновні види впливу людини на земельні ресурсиОСНОВНІ ДЖЕРЕЛА АНТРОПОГЕННОГО ЗАБРУДНЕННЯ ТА ОХОРОНА НАВКОЛИШНЬОГО...Вплив кольору на організм людиниЧинники, від яких залежать наслідки дії ЕМП на біологічні об'єкти....
 
Головна arrow БЖД arrow Безпека життєдіяльності людини та суспільства
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

КЛАСИФІКАЦІЯ ЗАБРУДНЕНЬ, НАСЛІДКИ ЇХ ВПЛИВІВ НА ЛЮДИНУ

Класифікація небезпечних та шкідливих факторів: хімічні, фізичні, біологічні та психофізіологічні, їх дія на людину. Чинники небезпеки у побуті - фізичні, хімічні, лікарська небезпека, отрути у побуті, проблема хімічних харчосмакових добавок, біологічні та фізико-хімічні чинники небезпеки. Ідентифікація джерел небезпеки і породжених ними небезпечних та шкідливих факторів. Основи знань про радіоекологію. Засоби захисту від радіоактивного ураження.

Забруднення, за характером їх дії, ділять на речовинні - хімічні, біологічні та параметричні - фізичні, фізико-хімічні, психічні. Параметричні забруднення -- це забруднення неречовинного характеру - випромінювання магнітного, електричного, електромагнітного полів, радіоактивні випромінювання.

Джерелами речовинного забруднення є викиди промисловості, сільського господарства, побутового сектора, автомобільного транспорта, які містять токсичні хімічні речовини.

У світі застосовують більше 300 тис. різноманітних речовин, які використовують в різних галузях діяльності людей - у промисловості, зокрема хімічній, сільському господарстві, медицині, побуті. Всього відомо близько двох мільйонів речовин - неорганічних, органічних.

Більшість з них не сумісні з життям - це ксенобіотики (гр. ксенос- чужий, біос - життя). Багато серед них канцерогенів (лат. канцер- рак, гр. генос - породжувати) - сприяють розвитку ракових захворювань, мутагенів (лат. мутаціо - змінювати), тератогенів (гр. тератос - чудовисько, потвора).

Небезпеку являють біологічні об'єкти, особливо генетично модифіковані та і звичайні - мікрорганізми, отруйні рослини, тварини.

Крім речовинної небезпеки існує неречовинна, або польова, або параметрична небезпека за рахунок різноманітних випромінювань. Наприклад існує, крім поняття "хімічний смог" (дими, аерозолі, які містять шкідливі речовини - канцерогени, алергени, ксенобіотики), також і "електромагнітний смог"(забруднення довкілля шкідливими випромінюваннями), який не менш небезпечний, ніж хімічний - за рахунок електромагнітних випромінювань (мобільний зв'язок, теле-, радіостанції).

Діяльність людини, її життя на жаль майже постійно супроводжується дією різних небезпечних факторів.

Отже, за результатами їх впливів виділяють хімічні, біологічні, фізичні, фізико-хімічні та соціально-психічні фактори. Ступінь їх впливу визначають за інтенсивністю змін, які настають внаслідок їх дії, за протяжністю в часі, вірогідністю виникнення. Скрита небезпека - потенційна, а її прояв - актуалізація, яка часто є результатом неграмотності, необізнаності, низького рівня культури - загальної, екологічної та виробничої, зокрема.

Часто джерелом небезпеки може бути сама людина - екзогенне, або зовнішнє джерело. Крім цього існують внутрішні умови - ендогенні джерела, наприклад старіння механізмів, матеріалів. Екзогенні причини катастроф, аварій, травматизму пов'язані з порушеннями роботи систем організму людини, зокрема нервової системи - людський фактор, коли через необачність, зухвалість, необережність. людина формує умови для виникнення небезпеки, часто з катастрофічними наслідками.

Тому, щоб не провокувати небезпеки екзогенного характеру кожен повинен знати себе, будову організму та функції його органів, систем, знати джерела небезпек, забруднень і характер їх дії на людину. Забруднення - фактичне перевищення значень ГДК шкідливих речовинних факторів (хімічних, біологічних) або значень ГДР неречовинних (параметричних) факторів - фізичних, фізико-хімічних, психічних.

Питання

1. Як класифікують небезпечні, шкідливі фактори?

2. Охарактеризуйте найнебезпечніші речовинні, неречовинні небезпеки.

3. Що таке екзогенні небезпеки?

4. Що таке людський фактор?

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси