Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
Організація робочих місцьЯким чином досягають оптимальної організації робочого місця?Організація робочих місць. Умови праці управлінського працівника і...Якими мають бути загальні вимоги до організації робочого місця?Якими мають бути ергономічні вимоги до організації робочих місць?ОРГАНІЗАЦІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ ТА АТЕСТАЦІЯ РОБОЧИХ МІСЦЬОРГАНІЗАЦІЯ РОБОЧИХ МІСЦЬ В ОФІСІОрганізація робочого місцяОРГАНІЗАЦІЯ РОБОЧОГО МІСЦЯ МЕНЕДЖЕРАКласифікація робочих місць
 
Головна arrow Бухоблік та Аудит arrow Організація обліку
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Організація робочого місця бухгалтера

Від того, яким чином організоване робоче місце бухгалтера, багато в чому залежить ефективність його праці. Раціональна організація робочого місця бухгалтера передбачає не тільки устаткування його всім необхідним відповідно до змісту та характеру роботи, яка ним виконується, а й раціональне його розміщення, створення комфортних умов праці.

Робоче місце бухгалтера - це просторова зона, яка устаткована необхідними матеріальними засобами і технікою і певним чином організована, у якій здійснюється його трудова діяльність (тобто це місце, де виконується бухгалтерська робота).

Організація робочого місця бухгалтера — це сукупність заходів щодо устаткування робочого місця засобами і знаряддями праці та їх розміщення у визначеному порядку.

У процесі виконання своєї роботи бухгалтер працює на комп'ютері, користується телефоном, факсом, модемом, розмножувальною технікою для документів. Його праця - це безліч різних рухів, які повторюються багато разів і потребують уваги.

Досить часто роботу бухгалтера вважають легшою порівняно з іншими видами праці тільки тому, що вона дуже часто виконується сидячи. У більшості випадків робота бухгалтера проходить за розрахунками та роботою на комп'ютері. Але сидяча робота сама по собі є стомлюючою через те, що пов'язана з постійною статичною напругою м'язів та багатьма іншими шкідливими для організму явищами, які виникають через відносно нерухливе положення тіла. Ось чому праця бухгалтера потребує раціональної організації робочого місця.

Організація робочого місця бухгалтера передбачає:

упорядкування і планування приміщення, в якому воно знаходиться; вибір і обладнання робочого місця засобами і предметами праці;

розміщення предметів праці на робочому місці у певному порядку. Робоче місце бухгалтера повинно відповідати таким вимогам;

1. площа робочого місця повинна відповідати санітарним нормам.

Так, для рядового бухгалтера робоче місце (зона, де розміщають конторський стіл, стілець, шафи, сейфи, полиці, картотеку) повинно займати площу не менш ніж 3-4 м2. Для робочого місця головного бухгалтера ці параметри повинні становити 4-6 м2. Кабінет головного бухгалтера чи фінансового директора підприємства, який часто використовується для нарад і зустрічей делегацій, повинен мати площу 24-55 м2, а головного бухгалтера, що проводить виробничі наради, - 8-24 м2.

2. меблі в кабінеті слід розміщувати з урахуванням взаємозв'язків головного бухгалтера з підлеглими та послідовності робіт, що виконуються. Обладнання робочого місця, кількість і номенклатура знарядь праці повинні відповідати змісту й особливостям виконуваної роботи (наприклад, прийом відвідувачів, проведення нарад, аналіз і обговорення графічних матеріалів, індивідуальна творча робота).

Для кабінету використовують кімнати з природним освітленням прямокутної форми. Для фарбування стін кабінету використовують кольори, які сприятливо впливають на нервову систему і поліпшують освітлення-слонової кістки, світло-жовтий, світло-голубий, світло-зелений, світло-бежевий.

3. запорукою високої працездатності бухгалтера є комфорт його робочого місця. Максимального комфорту і мінімального стомлення можна досягти в тому випадку, коли правильно підібрані за розміром стіл і стілець. Нормальна висота робочої поверхні столу складає 70-75 см, відповідно висота стільця має бути в діапазоні від 40 до 45 см. З огляду на різний ріст співробітників найкраще використовувати офісні крісла із сидіннями, що піднімаються.

Бухгалтерські реєстри і справи з документами та бланки треба розташовувати таким чином, щоб вони мали постійне місце і їх можна було легко знайти. Папки з постійними документами повинні бути внесені в облікову номенклатуру, зберігатися у визначеній шафі з вільним доступом працівників бухгалтерії. Папки, якими часто користуються протягом робочого дня, розташовуються в межах робочої зони бухгалтера (один-два кроки). Наприкінці робочого дня документи потрібно покласти у відповідні папки.

Усі технічні засоби для ручних і механізованих робіт (ручки, скріпки, олівці, ластики, швидкозшивачі, лінійки, ножиці тощо) найкраще зберігати в спеціально пристосованому місці на столі — органайзері. Це заощаджує багато часу порівняно з традиційним збереженням засобів праці в шухляді.

Кабінет бухгалтерії повинні прибирати двічі на день, якщо у відділі багато клієнтів, або один раз наприкінці робочого дня. Для підтримки порядку адміністрація повинна заборонити в Правилах внутрішнього трудового розпорядку паління в офісі, споживання їжі, розлиття спиртних напоїв на робочому місці і збереження продуктів харчування.

Правильна освітленість приміщень - чинник створення комфортних умов, сприятливого клімату і здоров'я співробітників. Найкраще розташовувати столи таким чином, щоб природне денне світло падало ліворуч від робочого столу прямо на нього. Вентиляція має важливе значення для збереження доброго фізичного стану співробітників і зменшує небезпеку поширення інфекційних захворювань. Оптимальним варіантом є устаткування кожного приміщення кондиціонером або вентиляцією. За їх відсутності необхідно провітрювати приміщення що дві години. Оптимальною є температура приміщення 18-22 °С.

Робоче місце бухгалтера складається з таких функціональних зон: робоча зона та зона відпочинку.

Слід обумовити такі характеристики під час планування робочої зони бухгалтера:

вхідні двері мають бути в полі зору бухгалтера;

письмовий стіл слід розташовувати перпендикулярно до вікна, бажано, щоб вікно було зліва;

письмовий стіл і крісла повинні бути віддалені від джерела тепла; -

меблі, як правило, за спиною бухгалтера не розміщують;

якщо в одному кабінеті два робочих місця, то прохід між ними повинен бути не менше 10-20 см;

якщо відчинені одна шафа, тумба чи ящик стола, вони не повинні перешкоджати доступу до інших шаф;

робоче крісло, письмовий стіл і стіл-приставку слід розмістити так, щоб не встаючи можна було дістати якомога більше предметів. Зону відпочинку обладнують журнальним столиком, кріслами для відпочинку тощо. Як правило, її розташовують у тій частині кабінету, яка протилежна до робочої зони.

Організовуючи робоче місце головного бухгалтера, слід передбачити зону нарад. У цій зоні розміщують стіл для нарад із стільцями (кріслами) і крісло для головуючого. Залежно від площі кабінету і чисельності працівників, які звичайно беруть участь у нарадах, ця зона може бути організована самостійно або суміщена з основною робочою зоною. В останньому випадку стіл для нарад розміщують перпендикулярно до письмового столу бухгалтера. Кількість крісел за таким столом не повинна перевищувати 4-5 з кожного боку.

Підчас розміщення предметів і засобів праці безпосередньо на письмовому столі або тумбі доцільно враховувати такі рекомендації:

- не тримати на столі нічого зайвого, а тільки все необхідне;

- письмовий стіл слід використовувати тільки для поточної облікової роботи, а не для складування папок, документів та інших матеріалів, у тому числі й архівних;

- бухгалтерські документи, які використовуються у поточній роботі, необхідно розміщувати так, щоб забезпечити швидкий їх огляд і пошук;

- комп'ютер можна розміщувати як праворуч, так і ліворуч, а клавіатуру в центрі;

- засоби зв'язку (телефони, переговорні пристрої) розташовують зліва від бухгалтера на робочій поверхні стола чи приставної тумби, що дає змогу залишити праву руку вільною для роботи;

- канцелярські приладдя слід зберігати в спеціальних лотках з розділювачами. На робочому місці бухгалтера будуть корисними пристрої для скріплення і клеєння. Шафи, полиці, сейфи, ящики для картотек — невід'ємні елементи кабінету бухгалтерії. Шафи повинні бути конторські, тобто для зберігання справ. Нерідко в кабінетах бухгалтерів є ящики для зберігання справ у вертикальному положенні. Якщо в кабінеті є сейф, доцільно, щоб він був прихований якоюсь перегородкою або розташований поза полем зору відвідувачів.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси