Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
Класифікація первинних документів за видами бухгалтерського облікуКласифікація документів за призначеннямОбов'язкові реквізити до первинних документівКласифікація документів за способом документування
Класифікація первинних документів за видами бухгалтерського облікуКласифікація документів за способом документуванняПоняття "документ", "бухгалтерський документ" та "документування"Класифікація бухгалтерських документівКласифікація бухгалтерських документів
 
Головна arrow Бухоблік та Аудит arrow Бухгалтерський та податковий облік: Первинні документи та порядок їх заповнення
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Класифікація первинних документів

У господарській діяльності підприємств утворюється велика кількість різних документів. З метою кращого розуміння документів і правильної організації використання їх прийнято класифікувати (групувати) за окремими однорідними ознаками.

Основними класифікаціями документів є:

— класифікація документів по суті;

— класифікація документів за видами обліку;

— класифікація документів за термінами зберігання.

Класифікація бухгалтерських документів по суті

Класифікація документів по суті відображена на схемі 1.1. Дамо коротку характеристику кожній групі документів цієї класифікації.

Документи за призначенням — розпорядчі, виконавчі (виправдувальні), комбіновані.

Розпорядчі документи — документи, що містять розпорядження (наказ, дозвіл, завдання) на здійснення господарської операції. До них належать накази і розпорядження про прийом на роботу і звільнення, надання відпусток і відряджання працівників підприємства тощо.

Класифікація первинних бухгалтерських документів по суті

Схема 1.1. Класифікація первинних бухгалтерських документів по суті

Розпорядчі документи не підтверджують факт здійснення господарських операцій і тому не можуть бути підставою для облікових записів. Вони є тільки підставою для здійснення господарської операції з відповідним оформленням облікового документа. У практиці господарювання до розпорядчих документів відносять облікові документи, що містять ознаки розпорядження і дозволу, зокрема лімітні карти на відпуск зі складу у виробництво матеріалів, відомості на виплату заробітної плати протягом визначеного терміну.

Виконавчі (виправдувальні) документи — документи, якими фіксуються факти здійснення господарських операцій, тобто містять дані про їхнє виконання. їх складають у момент здійснення операції або відразу ж після її закінчення.

До них належать комерційні акти при прийманні товарів від постачальників, акти на виявлений виробничий брак та ін.

Комбіновані документи — документи, що поєднують у собі ознаки розпорядчих і виконавчих документів. Наприклад, видатковий касовий ордер, підписаний керівником і головним бухгалтером, є розпорядчим документом для касира — видати гроші, а після видачі цей документ стає виправдувальним і служить звітом для касира. До таких документів належать і названі вище лімітні карти на відпуск матеріалів зі складу у виробництво і більшість інших документів бухгалтерського обліку.

Документи за місцем складання: внутрішні, зовнішні, бухгалтерського оформлення.

Внутрішніми є документи, що складаються на самому підприємстві по здійснених ними операціях. За вірогідність даних, що містить документ, і якісне його складання несуть відповідальність особи, що підписали документ.

До зовнішніх належать документи, що надходять на дане підприємство від інших підприємств-партнерів (рахунки фактури постачальників, податкові накладні тощо).

Документи бухгалтерського оформлення складають у бухгалтерії підприємства на основі відповідних розпорядчих і внутрішніх документів підприємства для підготовки і полегшення облікових записів у реєстрі обліку. До них відносять прибуткові і видаткові касові ордери, розрахунки заробітної плати за час відпустки, відомість (розрахунок) амортизаційних відрахувань і багато інших.

Документи за способом відображення операцій: разові, накопичувальні, зведені.

Разові документи відбивають одну або кілька господарських операцій, що записуються в документ одночасно (одноразово). Наприклад, такими документами є вимоги, накладні, прибуткові і видаткові ордери.

Накопичувальні документи призначені для оформлення однорідних господарських операцій за відповідний проміжок часу звітного періоду. До них належать лімітно-забірні карти, табель обліку відпрацьованого часу, журнал обліку виконаних будівельних робіт та ін. Ці документи використовують в обліку тільки після внесення в них останньої операції і підведення підсумку всіх записів.

Зведені документи — документи, складені шляхом зведення даних кількох однорідних первинних документів. Прикладом зведених документів можуть служити: звіт касира, складений за день на основі прибуткових і видаткових ордерів; маршрутний лист кур'єра з доданими до нього проїзними квитками внутріміського громадського транспорту і т. д.

За змістом господарських операцій первинні документи групуються на документи: з обліку касових операцій, з обліку сировини і матеріалів, з обліку основних засобів і т. д. Таке групування документів обґрунтоване необхідністю нагромадження інформації у відповідних реєстрах обліку (журналах-ордерах, відомостях). Групуючи документи, їх у такий спосіб готують для бухгалтерських записів.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси