Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
Обчислення собівартості продукції тваринництваПоказники собівартості продукції та порядок їх обчисленийКалькуляція собівартості продукції (робіт, послуг) на...
Визначення собівартості продукції кролівництва.Визначення собівартості продукції вирощування та відгодівлі худоби і...Визначення собівартості продукції вівчарства.
Обчислення собівартості продукції тваринництваПоказники собівартості продукції та порядок їх обчисленийЗЕРНОВІ КУЛЬТУРИ
 
Головна arrow Бухоблік та Аудит arrow Фінансовий та управлінський облік за національними стандартами
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Обчислення собівартості продукції рослинництва

Об'єктом обчислення собівартості в рослинництві є окремі види основної, супутньої і побічної продукції, одержаної від вирощування сільськогосподарських культур.

Собівартість продукції рослинництва за видами сільськогосподарських культур (групами культур) обчислюють: зерно, насіння соняшнику - франко-тік (включаючи витрати на доочищення і сушіння); солома, сіно - франко-скирта або інший пункт зберігання; коренеплоди, картопля, овочі, баштанні культури, льон та інші технічні культури франко-поле (місце зберігання); зелена маса на силос - франко-місце силосування; силос - франко-силосна споруда; зелені корми - франко-місце споживання; насіння трав - франко-склад;, парниково-тепличні овочі, плоди, ягоди - франко-пункт приймання.

Яку облікову роботу необхідно виконати до визначення собівартості продукції рослинництва?

До обчислення фактичної собівартості продукції рослинництва перевіряють правильність запису за дебетом і кредитом аналітичних рахунків. Витрати по посівах, які повністю загинули від стихійного лиха, списують з рахунка 23 на витрати господарства. Дебетують субрахунок 991, кредитують рахунок 23.

У зв'язку з тим, що площі під загиблими посівами пересіваються іншими сільськогосподарськими культурами, при списанні витрат слід мати на увазі, що на надзвичайні витрати господарства списуються лише повторні витрати (вартість насіння, витрати на сівбу тощо). Неповторні витрати (оранка, вартість внесених добрив, витрати на снігозатримання тощо) відносять на новопосіяну культуру. При частковій загибелі втрати списують на витрати господарства частково і розподіляють пропорційно до відсотка одержаної продукції. По посівах, які загинули внаслідок стихійного лиха, нараховують страхове відшкодування. Ці суми записують на дебет рахунка 65 і кредит субрахунка 751.

До собівартості продукції рослинництва поточного року не входять витрати по зібраних (але необмолочених) або по незібраних культурах. Якщо на кінець року в рослинництві виявлено необмолочені культури, фактичні витрати розподіляють так. Із загальної суми витрат по зібраних обмолочених і необмолочених культурах виключають витрати на обмолочування та вивезення продукції з поля. Суму витрат, що залишається, розподіляють пропорційно до кількості гектарів по зібраних обмолочених і необмолочених культурах. Для визначення фактичної собівартості продукції зібраних і обмолочених культур до суми витрат по зібраних культурах додають витрати на їх обмолочування і транспортування з поля. У наступному році при обчисленні собівартості по необмолочених культурах до витрат на їх збирання додають витрати на їх обмолочування, очищення і транспортування.

Собівартість соломи (полови), гички, стебел кукурудзи, кошиків соняшнику, капустяного листя тощо визначають залежно від віднесених на них витрат за нормативами, встановленими на основі витрат на збирання, пресування, транспортування, скиртування та інші роботи із заготівлі цієї продукції, нових відходах.

Собівартість 1 ц зерна і зернових відходів визначають діленням витрат вирощування зернових культур на відповідну фізичну масу зерна і зернових відходів після очищення і сушіння.

Обчислення собівартості продукції зернових культур.

Витрати на вирощування і збирання зернових культур становлять собівартість зерна, зернових відходів і соломи. Загальну суму витрат (за вирахуванням вартості соломи) розподіляють на зерно і зернові відходи пропорційно до питомої ваги повноцінного зерна, що міститься в зернових відходах.

Собівартість 1 ц зерна і зернових відходів визначають діленням витрат вирощування зернових культур на відповідну фізичну масу зерна і зернових відходів після очищення і сушіння.

Приклад 1.

Визначення собівартості 1 ц зерна, зерновідходів, соломи пшениці озимої.

Валовий збір зерна пшениці озимої у бункерній вазі склав 4725 ц з площі посіву 150 га. Справедлива вартість 1 ц зерна пшениці озимої- 150 грн. Загальні фактичні затрати на вирощування, збирання і доробку основної, супутньої і побічної продукції пшениці озимої склали 343709.4 грн. Установлена загибель посівів від стихійного лиха (пожежі) на площі 20 га в сумі фактичних затрат - 22200 грн. Допущене псування посівів приватною особою на площі 0.5 га, що за балансовою вартістю становить 555 грн.

Планова собівартість 1 ц зерна пшениці озимої згідно з бюджетом собівартості -60.00 грн.

Після доробки і сушки зерна отримані зернові відходи в кількості 321 ц, які за даними лабораторного аналізу містять 40% повноцінного зерна; невикористовувані відходи та усихання - у кількості 80 ц.

Крім того, отримано 464.32 ц соломи. Фактичні затрати на збирання, транспортування і скиртування соломи склали 9286,40 грн.

Витрати на вирощування, збирання і доробку посівів (без вартості загиблих і зіпсованих посівів) становлять 320954,40 грн (343709.40 грн - 22200 грн - 555 грн).

Витрати за вирахуванням вартості соломи становлять 311668,00 грн

(320954,40 грн - 9286,40 грн).

Кількість зернових відходів у перерахунку на повноцінне зерно становить 128,4 ц (321цх40%).

Для калькулювання собівартості 1 ц зерна пшениці озимої визначається загальна кількість повноцінного зерна 4452,4 ц (4725 ц - 321 ц - 80 ц + 128,4 ц).

Фактична собівартість 1 ц повноцінного зерна пшениці озимої-70,00 грн (311668 грн: 4452.4 ц).

Виходячи із цієї собівартості і кількості зернових відходів у переведенні на повноцінне зерно (128.4 ц), визначаємо суму затрат, що припадає на зернові відходи 8988 грн (128.4 ц х 70 грн).

Визначаємо різницю у вартості зерновідходів, спочатку оприбуткованих за бункерною вагою за справедливою вартістю (321 ц) і перерахованих у повноцінне зерно (128,4 ц):

(321 ц - 128,4 ц) х 150 грн = 28890 грн. Фактична собівартість 1 ц зернових відходів

28,00 грн (8988 грн: 321 ц). Фактична собі вартість 1 ц соломи 20 грн (9286,40 грн: 464,32 ц).

Різниця між фактичною і плановою собівартістю ц зерна становить 10 грн (70,00 грн - 60.00 гри). Узагальнений розрахунок собівартості продукції озимої пшениці наведено в таблиці 5.1.

Таблиця 5.1. Розрахунок собівартості продукції озимої пшениці (приклад умовний)

Розрахунок собівартості продукції озимої пшениці (приклад умовний)

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси