Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті

 
Головна arrow БЖД arrow Безпека життєдіяльності людини та суспільства
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Освітленість

Освітленість є одним із важливих фізичних чинників. Через око людина одержує 90% інформації з навколишнього середовища, що пов'язано зі сприйняттям сітківкою ока світлових (електромагнітних) коливань. В залежності від їх інтенсивності організм реагує по-різному - недостатнє освітлення, як і надлишкове, веде до передчасної втоми, що сприяє виникненню небезпечних травм.

Око реагує на фізичні параметри світла: просторова щільність світлового потоку у визначеному напрямку - сила світла (I), яка вимірюється в канделлах (кд); яскравість (У) - відношення сили світла (I) до площі освітленої поверхні, світловий потік (Ф), що вимірюється в люменах (лм), освітленість Е (люкс, лк) - щільність світлового потоку, що припадає на одиницю поверхні (S, м2). Між цими розмірами існує залежність: Е=Ф/S (1лк=1лм/м2).

Важливою характеристикою є коефіцієнт природноїосвітленості (КПО) - відношення освітленості природним світлом у помешканні (Епм) до зовнішньої освітленості (Езв): КПО=(Епм/Езв)х 100% (Додаток 2, табл. 7). Освітленість вимірюють приладом - люксметром, фотоелемент якого перетворює світлову енергію в електричну, параметри якої вимірює електроприлад - гальванометр. Його шкала градуйована в люксах.

Зорову роботу ока характеризують показники: мінімальний розмір об'єкта розрізнення, відбивна спроможність поверхні - фон, контраст об'єкта розрізнення з фоном, коефіцієнт пульсації освітленості. Для орієнтовних, приблизних розрахунків можна користуватися співвідношенням: КПО=8в/8п=1/3, де: Бв - сумарна площа вікон, Бп - площа підлоги.

Око людини має широкий діапазон пристосування до умов освітленості - від 20 до 100 000 лк, але вузький до чутливості довжини хвилі електромагнітного випромінювання (0,38-0,76 мкм). Його максимальна працездатність пристосована до природного денного освітлення, тобто визначається спектральним складом світла і тому дуже важливе значення мають штучні джерела освітлення.

Найбільш близькими до природного освітлення є люмінесцентні джерела або лампи денного світла, але для них характерна пульсація світла з частотою електричного струму - 50 Гц. Це викликає перенапруження м'язової системи ока, кришталика, нервової системи, що сприяє швидкій стомлюваності, захворюваності. Лампи розжарювання не мають цієї вади, хоча їх спектральний склад різко відрізняється від денного - випромінюють у жовтій ділянці спектра. Але ця вада менш небезпечна і тому їх широко вживають для освітлення виробничих, учбових, житлових приміщень. В останній час розроблені нові джерела світла, у яких ці вади відсутні, але вони ще не знайшли широкого вжитку з-за високої вартості.

Отже, освітленість як у побуті, так і у виробництві, має велике значення для збереження здоров'я. Тому, в Україні, порядок забезпечення оптимальних умов освітлення юридично закріплений в діючому Законі "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення". Стаття 24 цього закону проголошує право громадян України на захист від шкідливого впливу неіонізуючих випромінювань, шуму і вібрації., а також інших шкідливих факторів. Це право гарантує і Закон "Про охорону праці", а також СНіП 11-4-79 "Природне і штучне освітлення"; ДСТУ 13828-74, ДСТУ 16703-71 "Прилади і комплекси світлові. Терміни і визначення", ДСТУ 8607-82Е "Світильники для освітлення житлових приміщень. Загальні технічні умови"; ДСТУ 15597-82Е "Світильники для виробничих будинків. Загальні технічні умови". Вони регламентують норми освітлення приміщень і зовнішніх територій населених пунктів.

Питання

1. Охарактеризуйте фізичні забруднювачі.

2. Що таке оптимальні та допустимі параметри метеоумов?

3. Що таке звук, вібрації та їх характеристики, впливи на людину?

4. В чому важливість освітленості, як її визначають?

5. Які нормативні документи регламентують рівні шуму, вібрацій?

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси