Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
Розрахунковий чек (за формою додатка 5 до Інструкції про безготівкові...Платіжне вимога-доручення (за формою додатка 3 до Інструкції про...Інкасове доручення (розпорядження) (за формою додатка 24 до...Платіжне доручення (за формою додатка 2 до Інструкції про...А. Аналіз форм безготівкових розрахунків та схеми їх проведення
Розрахунковий чек (за формою додатка 5 до Інструкції про безготівкові...Платіжне вимога-доручення (за формою додатка 3 до Інструкції про...Інкасове доручення (розпорядження) (за формою додатка 24 до...Платіжне доручення (за формою додатка 2 до Інструкції про...Розрахункові та грошові чекові книжки
 
Головна arrow Бухоблік та Аудит arrow Бухгалтерський та податковий облік: Первинні документи та порядок їх заповнення
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Розрахунковий чек (за формою додатка 6 до Інструкції про безготівкові розрахунки)

Розрахункові чеки форми додатка 6 до Інструкції про безготівкові розрахунки (табл. 4.11) використовуються фізичними особами для здійснення одноразових операцій і виготовляються як окремі бланки.

Таблиця 4.11

Розрахунковий чек (за формою додатка 6 до Інструкції про безготівкові розрахунки)

Для гарантованої оплати розрахункових чеків фізична особа разом із заявою на придбання одного або декількох розрахункових чеків представляє в банк-емітент заяву (за формою додатка 11 до Інструкції про безготівкові розрахунки) на перерахування коштів зі свого рахунка на аналітичний рахунок "Розрахунки чеками" або вносить необхідну суму готівкою (табл. 4.12).

Порядок використання чеків фізичними особами нічим не відрізняється від порядку використання чеків юридичними особами.

За бажанням фізичної особи рахунковий чек може бути виписаний на ім'я іншої особи, що стає в цьому випадку його власником.

Фізичні особи можуть обмінювати розрахункові чеки на готівку або одержувати здачу зі сплаченої суми розрахунковим чеком (але не більше ніж 20 відсотків від суми цього чека).

Таблиця 4.12

Заявка про перерахування коштів

У разі припинення розрахунків розрахунковими чеками до закінчення термінів дії чеків чи наявності по них невикористаного ліміту фізична особа може повернути в банк ці чеки з заявою про перерахування коштів (за формою додатка 19 до Інструкції про безготівкові розрахунки) невикористаного залишку ліміту на той рахунок, з якого бронювалися засоби (табл. 4.13).

У разі втрати фізичною особою розрахункового чека, що був виданий для одноразового розрахунку, гроші повертаються йому не раніше ніж через 10 календарних днів після закінчення терміну дії рахункового чека.

Термін дії чеків, що видаються фізичним особам, — три місяці з дати їхньої видачі.

Розрахункові чеки фізичної особи заповнюються відповідно до Правил щодо заповнення реквізитів розрахункових документів (додаток 8 до Інструкції про безготівкові розрахунки).

Розрахункові чеки і чекові книжки є бланками суворого обліку.

Таблиця 4.13

Заява на акредитив (за формою додатка 7 до Інструкції про безготівкові розрахунки)

Акредитив — договір, що містить зобов'язання банку-емітента за дорученням клієнта (заявника акредитива) чи від свого імені здійснити платіж на користь бенефіціара (одержувача грошей) або доручає іншому (виконавчому) банкові здійснити платіж за умовами акредитива.

Умови і порядок проведення розрахунків по акредитивах передбачається в договорі закупівлі-продажу й інших господарських договорів. На основі укладених господарських договорів одержувач товарів (платник) подає в обслуговуючий його банк. заяву на акредитив за формою додатка 7 до Інструкції про безготівкові розрахунки (табл. 4.14) у кількості не менше трьох екземплярів.

Заява заповнюється за правилами Додатка 8 до Інструкції про безготівкові розрахунки.

Таблиця 4.14

Розрахунковий чек (за формою додатка 6 до Інструкції про безготівкові розрахунки)

Заява містить умови акредитива, що складаються так, щоб, з одного боку, вони давали можливість банкам без ускладнень їх проконтролювати, з іншого — забезпечували б інтереси сторін, що використовують акредитивну форму розрахунків.

Акредитив повинний містити лише ті умовні, які банк може перевірити документально. До таких умов найчастіше відносяться: найменування, якість і кількість ТМЦ, що відвантажуються рід упакування, вид і умови перевезення, ціна й ін.

Банк-емітент може відкривати такі види акредитивів:

— покритий — акредитив для здійснення платежів, за яким заздалегідь бронюються засоби платника в повній сумі на окремому рахунку в банку-емітенті або у виконавчому банку;

— непокритий — акредитив, оплата за яким у разі тимчасової відсутності грошей на рахунку платника гарантується банком-емітентом за рахунок банківського кредиту.

Акредитив може бути відкличним або безвідкличним. Це вказується на кожному акредитиві. У разі відсутності такого позначення акредитив вважається безвідкличним.

Відкличний акредитив може бути змінений або анульований банком-емітентом у будь-який час без попереднього повідомлення бенефіціара (наприклад, у випадку недотримання умов, передбачених договором, дострокового відмовлення банком-емітентом гарантування платежів по акредитиву).

Усі розпорядження про зміну умов відкличного акредитива або його анулюванні заявник може дати бенефіціару тільки через банк-емітент, що повідомляє банку-виконавцю, а останній бенефіціару.

Безвідкличний акредитив — це акредитив, що може бути анульований чи умови якого можуть бути змінені тільки за згодою на це бенефіціара, на користь якого він був відкритий, і банку-емітента.

Безвідкличний акредитив — це тверде зобов'язання банку-емітента заплатити в порядку й у терміни, передбачені умовами акредитива, якщо документи, передбачені ним, представлені в банк, зазначений в акредитиві, чи банку-емітенту і дотримані терміни й умови акредитива.

Разом із заявою на відкриття покритого акредитива заявник подає і платіжне доручення на перерахування засобів зі свого рахунку на аналітичний рахунок "Розрахунки по акредитивах" у банку-емітенті.

Для відкриття покритого акредитива клієнт подає заяву, як правило, у чотирьох екземплярах. Перший екземпляр заяви банк-емітент враховує на відповідному позабалансовому рахунку, призначеному для обліку акредитивів, іншої (з необхідною оцінкою банку про дату надходження) — разом із випискою з рахунку він видає заявникові як розписку банку про відкриття акредитива, третій і четвертий, як правило, використовуються для інформування виконавчого банку і бенефіціара про умови акредитива.

На відкриття непокритого акредитива платник подає заяву в чотирьох екземплярах. У реквізиті заяви "Вид акредитива" додатково вказується "непокритий".

Банк-емітент інформує виконавчий (авізуючий) банк про відкриття акредитива шляхом відправлення йому електронною поштою, телетайпом або іншими способами зв'язку. Повідомлення повинне мати номер акредитива, усієї його умови, спосіб платежу, місце виконання і термін дії акредитива. У повідомленні повинне чітко вказуватися повноваження авізуючого банку щодо акредитивної операції.

Про відкриття й умови акредитива виконавчий (авізуючий) банк повідомляє бенефіціару.

Після відвантаження продукції (виконання робіт, надання послуг) бенефіціар надає виконавчому банку необхідні документи, що передбачені умовами акредитива разом з реєстром документів по акредитиву.

Реєстр документів по акредитиву складається за формою додатка 21 до Інструкції про безготівкові розрахунки і представляється в банк, як правило, у чотирьох екземплярах (табл. 4.15).

Таблиця 4.15

Виконавчий банк при використанні акредитива, засобу по якому заброньовані в банку-емітенті, перевіряє за дорученням цього банку виконання всіх умов акредитива за представленим бенефіціаром реєстром документів по акредитиву й інших документах, передбачених акредитивом.

Четвертий екземпляр реєстру (з необхідними оцінками про дату одержання) виконавчий банк видає бенефіціару, третій — використовується для списання суми заяви на акредитив з відповідного забалансового рахунка, призначеного для обліку акредитивів (після надходження грошей від банку-емітента), перший і другий екземпляри реєстру документів по акредитиву разом з іншими документами посилає банку-емітенту.

Банк-емітент, перевіривши виконання всіх умов акредитива, на основі першого екземпляра реєстру документів по акредитиві, списує засоби з аналітичного рахунку "Розрахунки по акредитиву" і перераховує їх на рахунок бенефіціара.

Перший екземпляр реєстру документів по акредитиву Банк-емітент зберігає в документах банку, а другий (з необхідними оцінками про дату надходження і виконання) — видає заявнику акредитива разом з іншими документами по акредитиву.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси