Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
Характеристика Плану рахунків бухгалтерського обліку банків УкраїниСтруктура і характеристика 6-го і 7-го класів Плану рахунків...Які рахунки можуть бути відкриті в комерційних банках для...Особливості побудови Плану рахунків бухгалтерського обліку...Поняття, функції, типи та правова основа діяльності комерційних...Еволюція та розвиток комерційних банків в УкраїніПлан рахунків банкуСутність кореспондентських відносин між комерційними банками. рахунок...Основні положення та особливості побудови плану рахунків...Характеристика плану рахунків
 
Головна arrow Бухоблік та Аудит arrow Облік і аудит у банках
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Характеристика Плану рахунків комерційних банків України

Результати аналізу операцій реєструються шляхом запису на рахунках плану рахунків.

План рахунків – це систематизований перелік рахунків бухгалтерського обліку, що використовується для реєстрації банківських операцій.

У процесі реформування банки перейшли на новий план рахунків бухгалтерського обліку, який було введено з 1 січня 1998 р. Він узгоджений із загальноприйнятими у міжнародній практиці принципами та міжнародними стандартами бухгалтерського обліку і є обов'язковим для використання всіма банками. Постановою правління НБУ від 17 червня 2004 р. № 280 затверджена нова редакція Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України, до якого внесені зміни та доповнення, але це не змінило принципів побудови плану рахунків.

План рахунків забезпечує детальний та повний облік усіх банківських операцій, своєчасну обробку і накопичення детальної інформації, відображення правдивої та змістовної інформації для всіх користувачів. План рахунків є мультивалютним і передбачає наявність управлінського обліку. Логічно план

рахунків можна поділити на три частини – балансові рахунки, рахунки доходів та витрат і позабалансові рахунки. Всі рахунки в плані рахунків згруповані в дев'ять класів, балансові рахунки розміщені в 1 – 5-му класах, рахунки доходів і витрат – в 6-му та 7-му, позабалансові – в 9-му класі.

Структуру Плану рахунків відображає рис. 1.6.

Структура Плану рахунків

Рис. 1.6. Структура Плану рахунків

Рахунки усіх трьох частин призначені для ведення фінансового обліку. На підставі балансових рахунків складається балансовий звіт комерційного банку, на підставі рахунків доходів і витрат – звіт про прибутки та збитки, на підставі позабалансових рахунків – звітність за позабалансовими рахунками.

8-й клас містить рахунки для ведення управлінського обліку. Вони використовуються для визначення собівартості банківських продуктів, а також дають змогу накопичити інформацію для прийняття тактичних і стратегічних рішень менеджерами та керівництвом банку.

План рахунків бухгалтерського обліку включає рахунки I, ІІ, III, IV порядку. Усі вони належать до синтетичних і відрізняються ступенем деталізації інформації:

• рахунки І порядку однозначні – класи;

• рахунки II порядку двозначні – розділи;

• рахунки III порядку тризначні – групи;

• рахунки IV порядку чотиризначні – рахунки.

Нумерація рахунків здійснюється додаванням одного знака (від 0 до 9) з правого боку відповідно до рахунків І, И, III порядку.

У 1-му класі обліковуються казначейські інструменти та міжбанківські операції комерційних банків.

До казначейських інструментів належать: готівкові кошти; монетарні дорогоцінні метали; цінні папери, що рефінансуються НБУ; кошти комерційних банків у НБУ; кошти НБУ в комерційному банку.

До міжбанківських операцій належать операції між комерційними банками: розрахунки, депозити та кредити.

У 2-му класі відображаються операції з усіма категоріями клієнтів, крім банків. Зокрема операції за розрахунками, наданими кредитами та залученими депозитами.

У 3-му класі відображаються два різні типи операцій. До першого типу належать операції з цінними паперами (окрім цінних паперів, що рефінансуються НБУ). Операції з цінними паперами поділяються на три види: торгові операції з цінними паперами; інвестиційні операції з цінними паперами; операції з цінними паперами власної емісії.

До другого типу належать операції за іншими розрахунками. До їх складу відносять господарські операції комерційних банків: операції із запасами матеріальних цінностей; операції з обліку дебіторської та кредиторської заборгованості. До операцій за іншими розрахунками також належать: клірингові розрахунки, міжфілійні розрахунки між підрозділами одного банку, розрахунки з урегулювання валютної позиції банку.

Окремою позицією в цьому розділі обліковується субординований борг банку.

У 4-му класі зосереджені групи рахунків, які відображають інвестиції в асоційовані та дочірні компанії, в основні засоби і нематеріальні активи та їх зношення.

У 5-му класі обліковується капітал банку. Він включає статутний капітал, загальні резерви банку, результати минулих років та звітного періодів і результат переоцінки.

У 6-му і 7-му класах відображені операції, пов'язані з формуванням доходів і витрат, що виникають під час діяльності комерційного банку. Усі доходи і витрати поділяються на процентні, комісійні та інші доходи або витрати. В окрему групу рахунків 7-го класу згруповані витрати з відрахування в резерви.

Рахунки 8-го класу призначені для відображення операцій управлінського обліку.

9-й клас призначений для відображення позабалансових операцій. Усі рахунки цього класу поділяються на групи: рахунки для обліку операцій, які несуть різні ризики для банку (зобов'язання та вимоги за всіма видами гарантій; рахунки для обліку документів, цінностей та розрахунків з приватизації; контррахунки, які використовуються для подвійного запису операцій за позабалансовими рахунками.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси