Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
Облік розрахунків за виданими авансамиРозрахунки у формі авансівРозрахунки у формі авансуВидання як вид документаОблік розрахунків за авансами та за іншими доходами
Облік розрахунків з підзвітними особами (субрах. №372)Облік розрахунків з підзвітними особамиОблік розрахунків з підзвітними особамиОблік розрахунків з підзвітними особами
 
Головна arrow Бухоблік та Аудит arrow Бухгалтерський облік у виробничих та агросервісних кооперативах
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Розрахунки за виданими авансами

Покупці та замовники відповідно до чинного законодавства можуть видавати аванси під поставку продукції, товарів (виконання робіт, надання послуг). При цьому облік розрахунків за виданими авансами ведеться на субрахунку 371 "Розрахунки за виданими авансами".

Авансові платежі оформляються платіжними дорученнями, в яких робиться посилання на відповідний нормативний акт або договір.

За дебетом субрахунку 371 відображаються суми виданих авансів іншим підприємствам у кореспонденції з кредитом рахунків:

301 - при виплаті авансу готівкою з каси підприємства;

311 - при перерахуванні коштів з поточного рахунку підприємства;

60 - при сплаті авансу за рахунок короткострокової позики банку;

313 - при здійсненні авансування за рахунок коштів на інших рахунків в банку.

За кредитом субрахунку 371 відображаються суми:

- погашені заліками заборгованості при розрахунках за поставлені матеріали (виконані роботи) - дебет рахунку 631;

- суми авансів, повернені постачальниками та підрядниками як невикористані - дебет рахунків 311,60,313 тощо;

- суми раніше виданих авансів, для стягнення яких пред'явлений позов до арбітражного суду - дебет рахунку 374;

- при списанні прострочених авансів за якими створено резерв сумнівних боргів - дебет рахунку 38;

- при списанні прострочених авансів за якими не створено резерву - дебет рахунку 949.

Приклад. Сільськогосподарський кооператив, згідно з підписаним племінним господарством СТОВ "Рання зоря" договором на поставку племінних телиць та складеного графіку оплат, перерахувало аванс в сумі 150000 грн. Постачальником після отримання передоплати поставлено 20 телиць за ціною 12500 грн без ПДВ. Кооператив сплатив залишок суми після поставки телиць.

Зазначені операції узагальнено в таблиці 1.37.

Таблиця 1.37. Відображення розрахункових операцій за виданими авансами

Зміст операцій

Кореспондуючі рахунки

Сума,

грн.

дебет

кредит

Сільськогосподарський кооператив

Перераховано з поточного рахунка аванс СТОВ "Рання зірка" згідно договору за племінних телиць

371

311

150000

Відображено розрахунки за податковим кредитом по ПДВ (150000/6)

641

644

25000

Поставлено племінні телиці після отримання передоплати (20х12500)

213

631

250000

Відображено розрахунки за податковим кредитом по ПДВ

644

631

50000

Зараховано частину авансу за поставлені телиці

631

371

150000

Здійснено остаточний розрахунок з СТОВ "Рання зірка"

631

311

150000

Відображено розрахунки за податковим кредитом з ПДВ (50000рн~25000грн)

641

644

25000

Аналітичний облік виданих авансів здійснюється за кожним дебітором, за видами заборгованості, термінами її виникнення і погашення в відомості № 3.2 с.-г. Синтетичний облік розрахунків за авансами виданими ведеться в Журналі-ордері № З Б с.-г., кредитові підсумки з якого переносяться до Головної книги.

Облік розрахунків з підзвітними особами

Під звіт видаються грошові кошти готівкою на операційні, господарські і пов'язані з відрядженням витрати, на певний термін з певною метою спеціально призначеним працівникам підзвітним особам. Список осіб, які мають право одержувати в касі готівку під звіт на господарські потреби, затверджується наказом (розпорядженням) керівника кооперативу. Сума видачі грошових коштів на витрати, пов'язані із службовими відрядженнями, залежить від терміну відрядження і місця призначення.

Бухгалтерський облік виданих підзвітних коштів ведуть на субрахунку 372 "Розрахунки з підзвітними особами". На дебеті відображаються суми, видані під звіт з каси, і отримані по чеках з рахунків в банках або грошовим переказом через органи зв'язку. На кредиті показуються суми, які підтверджуються відповідними звітами і документами, а також внесена в касу готівка для погашення невикористаних авансів.

Аналітичний облік ведеться в розрізі фізичних осіб, які отримали грошові кошти під звіт. Дебетове сальдо на субрахунку 372 вказує на залишки отриманих під звіт авансів, за якими ще не надані звіти. Кредитове сальдо відображає розмір перевитрат за авансовими звітами в порівнянні з сумою, отриманою під звіт.

Відображення на рахунках бухгалтерського обліку витрат на відрядження залежить від того, який підрозділ сільгосппідприємства відправляв працівника у відрядження.

Якщо у відрядження направляються:

- працівники апарату управління або обслуговування виробництва (бухгалтерії, відділу кадрів тощо), то витрати відображаються за дебетом рахунка 92 "Адміністративні витрати";

- працівники виробничих цехів (агрономи, ветеринари, зоотехніки та ін.), - за дебетом рахунка 91 "Загальновиробничі витрати";

- працівники, зайняті збутом продукції, - за дебетом рахунка 93 "Витрати на збут".

Облік розрахунків з підзвітними особами ведуть в Журналі-ордері № ЗА с.-г. Аналітичний облік в цьому регістрі ведуть за кожною окремо виданою в підзвіт сумою лінійно-позиційним методом записів. При відкритті журналу-ордера з попереднього регістру записують перехідні залишки на початок місяця з зазначенням дати виникнення дебіторської заборгованості.

З метою одержання підсумкових (синтетичних) даних з субрахунку 372 суми витрат за звітами і повернення невикористаних коштів показують в Журналі-ордері № З А с.-г. в кореспонденції з дебетом відповідних рахунків:

20,21,22,27,28 - при придбанні ТМЦ;

30,31 - при поверненні суми авансу в касу або на поточний рахунок;

23,91,92,93, 94 - при віднесенні витрачених підзвітними особами сум на відповідні статті витрат підприємства.

Сальдо за субрахунком 372 "Розрахунки з підзвітними особами" може бути як за дебетом, так і за кредитом, або за дебетом і кредитом одночасно. Такі показники на кінець і початок місяця показуються в розгорнутому вигляді: дебетове сальдо- у складі оборотних активів, кредитове сальдо - у складі зобов'язань балансу.

Якщо підзвітна особа відповідає за реалізацію продукції або матеріалів (продавець магазину або іншого торгового місця тощо), то отриману від реалізації виручку відображають за дебетом субрахунку 372 (з кредиту рахунку 701), використовуючи одну з вільних граф (6 чи 7), а суму, внесену до каси підприємства (організації), на поточний рахунок або відправлену поштовим переказом, записують у графах 11 - 14. Дані цих граф повинні відповідати сумам, що відображені у відповідних журналах-ордерах (№1с.-г., 6 с.-г. тощо).

Після закінчення записів всіх операцій за розрахунками з підзвітними особами за звітний місяць у Журналі-ордері № З А с.-г. підраховують підсумки за всіма графами і кредитові обороти переносять у Головну книгу.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси