Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
Методи нарахування амортизаціїМетоди нарахування амортизаціїАмортизація основних засобів та методи її нарахуванняАмортизація основних засобів та методи їх нарахуванняЯкі застосовуються методи нарахування амортизації?Податкові методи нарахування амортизаціїМетоди нарахування амортизації необоротних активівЯкі методи нарахування амортизації використовують у бухгалтерському...Амортизація як інструмент відтворення основних засобів та джерело...Розрахунок амортизації основних засобів виробничим методом (форма №...
 
Головна arrow Бухоблік та Аудит arrow Бухгалтерський облік у виробничих та агросервісних кооперативах
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Виробничий метод нарахування амортизації

(рис. 1.22).

Визначення та порядок нарахування амортизації виробничим методом

Рис. 1.22.Визначення та порядок нарахування амортизації виробничим методом

Цей метод передбачає нарахування зносу пропорційно до обсягу виконаних робіт, випуску виробленої продукції (одиниць виробленої продукції) встановлює співвідношення купівельної вартості активу (за вирахуванням його ліквідаційної вартості) з визначеним обсягом виробленої продукції.

Приклад. Обчислимо норму зносу на одиницю виробленої продукції з використанням даних попереднього прикладу. Припустимо, що пробіг автомобіля за роками становить, км:

1 рік -20 000:

2 рік -30 000;

3 рік-10 000;

4 рік-20000;

5 рік - 10 000.

Цей метод застосовується тоді, коли можна ідентифікувати засоби праці, розраховані на виробництво певної кількості виробів або певного обсягу робіт. Нарахування зносу (амортизації) виробничим методом визначимо за наступними формулами 1.6 та 1.7:

Загальний розрахунковий обсяг =- 20000 + 30000 + 10000 + 20000 + + 10000 =90000 км

Регулюючий запис наприкінці кожного облікового періоду при нарахуванні зносу активу пропорційно до випуску виробленої продукції матиме такий вигляд (табл. 1.29).

Таблиця 1.29. Розрахункова таблиця

Регулюючий запис

Рік 1

Рік 2

Рік 3

Рік 4

Рік 5

Витрати на амортизацію

2000

3000

1000

2000

1000

Нарахований знос (автомобіль)

2000

3000

1000

2000

1000

Дані розрахунку згрупуємо в табл. 1.30.

Таблиця 1.30. Нарахування амортизації виробничим методом, грн.

Рік

Первісна вартість

Обсяг виконаних робіт

Річна сума амортизації

Накопичена амортизація

Залишкова вартість (балансова)

Дата придбання

10000

-

-

10000

Кінець року 1

10 000

20000

2000

2000

8000

Кінець року 2

10000

30000

3000

5000

5000

Кінець року 3

10 000

10000

1000

6000

4000

Кінець року 4

10 000

20000

2000

8000

2000

Кінець року 5

10000

10000

1000

9000

1000

Сума амортизації, яка визнається витратами поточного періоду, сум. нарахованого зносу та балансова вартість за цим методом змінюються порівняно з минулим періодом прямо пропорційно до кількості вироблених одиниць продукції (обсягу виконаних робіт). За використання цього методу суму зносу, яку визнають витратами поточного періоду, часто називають змінними витратами.

Перевагами цього методу є простота, раціональність та систематичність. Останній забезпечує також кращий рівень узгодженості суми зносу, яка визнається витратами поточного періоду з отриманими доходами, у випадку якщо використання відповідного активу не однакове у різні періоди.

Однак незважаючи на методичні та періодичні переваги, цей метод не набув широкого використання, оскільки неможливо або дуже важко визначити фактичний обсяг продукції, виробленої з використанням того чи іншого активу.

Недоліками методу вважаються його трудомісткість і обмеженість.

Метод нарахування зносу пропорційно до випуску виробленої продукції (обсягу виконаних робіт ) інколи також називають методом одиниць виробленої продукції. В основу цього методу покладено припущення, що фактично отриманий дохід від експлуатації відповідного активу в кожному обліковому періоді пов'язаний з випуском одиниць продукції, вироблених за його участю у цих облікових періодах. Багато бухгалтерів вважають, що на такий вид обладнання, як верстат (автомобіль), знос слід нараховувати в облікових цілях пропорційно до одиниць виробленої на ньому продукції в кожному обліковому періоді (на основі попередньо визначеного загального випуску продукції), а не просто пропорційно до часу з початку експлуатації (як передбачає рівномірний метод). Ці бухгалтери стверджують, що більшість виробничих активів беруть участь у створенні доходу (та відповідно зношуються) тільки тоді, коли вони використовуються у виробництві, а не просто з часом.

Тому щодо експлуатації транспортних засобів, мабуть, кращого методу нарахування амортизації і не слід шукати, оскільки кожен автомобіль мас спідометр. Щодо верстатів, які працюють у цехах, - то тут у кожному окремому випадку можливі різні рішення, бо кількість виготовленої продукції, як правило, не можна віднести до якогось конкретного верстата, оскільки у технологічному процесі виготовлення продукції задіяні кілька видів обладнання.

Отже, можливі випадки, коли на вартість виробничого обладнання, яке використовується у цехах, краще нараховувати амортизацію за методом залежно від часу експлуатації, а не від обсягів виробництва.

Метод нарахування зносу пропорційно до випуску продукції краще використовувати тоді, коли стосовно активу, на який нараховується знос, можна визначити фактичний обсяг виробленої продукції (виконаних робіт). Використання цього методу також доцільне, коли економічна корисність того чи іншого активу зменшується скоріше через експлуатацію на виробництві, ніж просто через плин часу.

Різні методи нарахування амортизації мають переслідувати одну загальну мету: забезпечення систематичного та раціонального розподілу купівельної вартості довгострокового активу нарахуванням зносу протягом усіх майбутніх періодів його корисного використання. Однак кожен метод передбачає визнання витрат відповідно до поточного періоду різних частин загальної суми, що підлягає розподілу.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси