Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
Класифікація, оцінка дебіторської заборгованості та облік рахунків до...Класифікація рахунків бухгалтерського облікуОблік рахунків до отримання, наданих знижок та повернення товарівРАХУНКИ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ І ПОДВІЙНИЙ ЗАПИСОблік на субрахунках рахунка №64Облік грошових коштів на інших поточних рахунках у банкуОблік на позабалансових рахункахОблік гарантій та забезпечень отриманихПраво підпису розрахункових документівЗРАЗОК ДОВІРЕНОСТІ НА ОТРИМАННЯ ВИПИСОК З БАНКУ ПРО ПРОВЕДЕНІ...
 
Головна arrow Бухоблік та Аудит arrow Облік у зарубіжних країнах
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Облік рахунків до отримання

Виникнення валової торговельної дебіторської заборгованості, яка оформлена рахунками, реєструють на дату операції записом:

Accounts receivable (Рахунки до отримання) Sales (Реалізація)

У випадку, якщо реалізований товар в зв'язку з його дефектом або з інших причин покупцями було повернуто, замість того, щоб зробити зворотне проведення по рахунку Sales, дебетується рахунок Sales Returns and Allowances (Повернення та поправки реалізації) на величину повернення зіпсованого товару:

Sales Returns and Allowances (Повернення та поправки реалізації) Accounts Receivable (Рахунки до отримання)

В деяких випадках, коли замість приймання неякісного товару, його реалізують з уцінкою, на величину уцінки роблять аналогічне проведення, що призводить до зменшення заборгованості покупця. Метою застосування рахунку Sales Returns and Allowances (Повернення та поправки реалізації) є інформування керівництва про величину повернень та уцінок товарів.

Сума доходу визначається шляхом угоди між суб'єктом господарювання та покупцем або користувачем активу з урахуванням суми будь-якої знижки. Проблема оцінки дебіторської заборгованості обумовлена існуванням знижок (рис. 9.10), які поділяють на дві групи: trade discounts (торговельні знижки) та sales discounts (реалізаційні знижки) або cash discounts (грошові знижки).

Види знижок

Рис. 9.10. Види знижок

Trade discounts (торговельні знижки) є відсотковими знижками від базової ціни товару, які надаються при розпродажу товарів, для постійних клієнтів тощо. їх величина є відомою на дату реалізації і становить, як правило, 30 % та більше. У випадку зменшення ціни через торговельну знижку, дебіторську заборгованість та реалізацію відображають відразу з урахуванням знижки, оскільки нормальною ціною реалізації вважається вже нова ціна. Тобто, якщо товар з ціною в $ 1000 реалізовано із знижкою в 30 %, то сума операції оцінюється в $ 700.

Sales discounts (реалізаційні знижки) або cash discounts (грошові знижки) - відсоткові знижки, які діють у випадку дострокової оплати рахунків-фактур. Метою їх надання є стимулювання скорішого платежу по рахунку. При цьому строк нормальної оплати називають нетто-строком і позначають як n / строк. Наприклад, нормальний строк оплати в 30 днів позначається як n / 30. А можливість отримання 2 % знижки, якщо оплатити товар протягом 10 днів з моменту придбання при нормальному строку оплати в 30 днів позначається як: 2 / 10, n / 30. Як правило, покупці сплачують рахунки в межах строку дії реалізаційної знижки, оскільки це є вигідним.

В обліковій практиці існують два методи обліку реалізаційних знижок: gross method (валовий метод) і net method (нетто-метод) (рис. 9.11).

Методи обліку Sales discounts (знижок реалізації)

Рис. 9.11. Методи обліку Sales discounts (знижок реалізації)

За валовим методом знижка не визнається до того моменту, поки покупець її не отримав (тобто до дати оплати товару). Тому в обліку дебіторська заборгованість та виручка відображаються повною (валовою) сумою. У випадку, якщо покупець достроково оплатить товар, дебетується рахунок Sales Discounts (Реа- лізаційні знижки), сальдо якого при складанні statement of comprehensive income вираховується із загальної величини виручки від реалізації.

Cash (Грошові кошти)

Sales Discounts (Реалізаційнї знижки)

Accounts Receivables (Рахунки до отримання)

Приклад 9.4

01.04. Реалізувано продукцію вартістю $ 800 на умовах 5 /10, n / 30.

10.04. Отримано оплату за продукцію.

1.04. Accounts Receivables (Рахунки до отримання) 800

Sales (Реалізація) 800

10.04. Cash (Грошові кошти) 760

Sales Discounts (Реалізаційні знижки) 40

Accounts Receivables (Рахунки до отримання) 800

За нетто-методом дебіторська заборгованість відразу відображається за вирахуванням знижки (чистою сумою). Втрачені знижки трактуються як штраф за несплату заборгованості в період дії знижки і включаються до інших доходів у statement of comprehensive income. Втрачені знижки відображаються за кредитом рахунку "Sales Discounts Forfeited" (Втраченіреалізаційні знижки).

Cash (Грошові кошти)

Sales Discounts Forfeited (Втрачені реалізаційні знижки) Accounts Receivables (Рахунки до отримання)

Приклад 9.5

01.04. Реалізовано продукцію вартістю $ 800 на умовах 5 /10, n / 30

30.04. Отримано оплату за продукцію (не скористався знижкою).

1.04. Accounts Receivables (Рахунки до отримання) 760

Sales (Реалізація) 760

30.04. Cash (Грошові кошти) 800

Sales Discounts Forfeited (Втрачені знижки) 40

Accounts Receivables (Рахунки до отримання) 760

На практиці набули поширення обидва методи, хоча теоретично більш правильним вважається нетто-метод, оскільки він відповідає принципу обачності. У Великобританії при використанні валового методу реалізаційні знижки включаються до інших витрат і не впливають на виручку-нетто.

У багатьох компаніях роздрібної торгівлі значне поширення має installment sales (реалізація з відстрочкою платежу), що полягає у розрахунках покупців шляхом здійснення декількох платежів протягом 24 місяців. Хоча період розрахунків є більше одного року, таку дебіторську заборгованість у торговельній сфері вважають поточною і обліковують на рахунку "Installment Accounts Receivable " (Рахунки до отримання в розстрочку).

У роздрібній торгівлі поширеним способом реалізації є розрахунки за допомогою credit cards (кредитних карток), сутність якого полягає у тому, що у момент реалізації товару рахунок з підписом покупця направляється третій фірмі, яка й оплачує рахунок. Перевагою такого способу реалізації є швидкість отримання грошових коштів за невелику комісійну винагороду у розмірі від 2 до 6 % від номінальної вартості реалізації та скорочення обсягу облікової роботи по кожному кредитному покупцю. Найбільш відомими фірмами, які випускають кредитні картки, є American Express, Carte Blanche, Diners Club, MasterCard, VISA. Покупець укладає кредитну угоду з такою фірмою, після чого отримує пластикову картку.

В залежності від того включені кредитні картки до банківської системи (VISA, MasterCard) чи ні (American Express), існує два способи обліку реалізації за кредитними картками. У випадку, якщо кредитні кратки є bank credit cards (банківськими кредитними картками), дебіторська заборгованість не відображається, оскільки квитанції, які оформлені в момент продажу, вносяться на спеціальний банківський рахунок подібно виписаному покупцем чеку:

Checking account (Чековий рахунок) Commissions, credit card (Комісійні, кредитні картки) Sales (Реалізація)

У випадку, якщо кредитна картка не є банківською, продавець на кінець дня показує дебіторську заборгованість фірми-держателя, а коли отримує кошти її списує:

Credit Card Receipts (Отримання за кредитною карткою) Commissions, credit card (Комісійні, кредитні картки) Sales (Реалізація)

Приклад 9.6

01.04. Реалізація страв ресторану за кредитними картками VISA з комісійними 5 % становила $ 1000

02.04. Реалізація страв ресторану за кредитними картками American Express з комісій ними 5 % становила $ 1000.

1.04. Checking account (Чековий рахунок) 950

Commissions, credit card (Комісійні, кредитні картки) 50

Sales (Реалізація) 1 000

02.04. Credit Card Receipts, American Express 950

Commissions, credit card (Комісійні, кредитні картки) 50

Sales (Реалізація) 1 000

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси