Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
ОСВІТЛЕННЯ ВИРОБНИЧИХ ПРИМІЩЕНЬ. ШУМ, ВІБРАЦІЯ, УЛЬТРАЗВУК ТА...Нормування штучного освітлення виробничих приміщеньНормування штучного освітлення виробничих приміщеньНормування виробничої освітленостіОсвітлення виробничих приміщень, перону і кабін повітряних суденОсвітлення виробничих приміщеньОСВІТЛЕННЯ ВИРОБНИЧИХ ПРИМІЩЕНЬОСВІТЛЕННЯ ВИРОБНИЧИХ ПРИМІЩЕНЬПроектування систем штучного освітленняМетодика визначення і гігієнічна оцінка природного та штучного...
 
Головна arrow БЖД arrow Охорона праці в галузі
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Штучне освітлення виробничих приміщень

Серед чинників зовнішнього середовища, які впливають на організм людини в процесі праці, світло займає одне з перших місць. Адже відомо, що майже 90% всієї інформації про навколишнє середовище людина одержує через органи зору. Під час здійснення будь-якої трудової діяльності стомлюваність очей в основному залежить від напруженості процесів, які супроводжують зорове сприйняття. До таких процесів відносяться, адаптація, акомодація і конвергенція

Адаптація — пристосування ока до зміни умов освітлення (рівня освітленості).

Акомодація - пристосування ока до чіткого бачення предметів, які знаходяться від нього на різній відстані за рахунок зміни кривизни кришталика ока.

Конвергенція — здатність ока при розгляді близьких предметів займати положення, при якому обидва очні яблука зводяться до перенісся, зорові осі обох очей перетинаються на предметі.

Світло впливає не тільки на функцію органів зору, але і на діяльність організму в цілому. При поганому освітленні людина швидко стомлюється, працює менш продуктивно, зростає потенційна небезпека помилкових дій і нещасних випадків. Згідно з статистичними даними 5% травм можна пояснити недостатнім або нераціональним освітленням, а в 20% воно сприяє виникненню травм. Нарешті, погане освітлення може привести до професійних захворювань, наприклад, до таких як робоча міопія (короткозорість), спазм акомодації.

Для створення оптимальних умов зорової роботи потрібно враховувати не тільки кількість і якість освітлення, але і кольорове оточення. При світлому фарбуванні інтер'єру завдяки збільшенню кількості відображеного світла рівень освітленості підвищується на 20-40% (при тій же потужності джерел світла), різкість тіней зменшується, поліпшується рівномірність освітлення.

При надмірній яскравості джерел світла і навколишніх предметів може відбутися засліплення працівника. Нерівномірність освітлення і неоднакова яскравість навколишніх предметів приводять до частої преадаптації ока під час виконання роботи і, як наслідок цього - до швидкого стомлення органів зору. Тому поверхні, які добре освітлюються і знаходяться в полі зору, краще офарблювати в кольори середньої світлості, коефіцієнт відображення яких знаходиться в межах 0.3 - 0.6. Бажано, щоб поверхні були матові.

Раціональне освітлювання робочих місць створює сприятливі умови для забезпечення безпечної праці, покращення якості продукції і підвищення продуктивності праці, впливає психологічно на людину, створює добрий бадьорий настрій у працюючих. Спектральний склад світла, зумовлюючий кольорове сприйняття, може визвати забруднюючу дію і посилити відчуття тепла (помаранчово-червона), частина спектра, або, заспокійливий вплив (жовто-зелений колір), посилювати гальмуючі процеси (синьо-фіолетово частина спектра).

Освітлення виробничих приміщень характеризується кількісними і якісними показниками. До основних кількісних показників відносяться: світловий потік, сила світла, яскравість і освітленість. До основних якісних показників зорових умов праці можна віднести: фон, контраст між об'єктом і фоном, видимість.

Виробниче освітлення може виконується природним і штучним світлом, а також може бути суміщеним.

За способом виконання системами штучного освітлення являються: загальна, коли освітлювальні прилади розташовані таким чином, щоб забезпечити достатньо рівномірну освітленість в зоні робіт і проходах; комбінована, коли крім загального освітлення встановлюються світильники місцевого освітлення для створення більш високих рівнів освітленості на робочих місцях, де виконується напружена зорова робота. Користуватися в приміщеннях тільки приладами місцевого освітлення заборонено.

Комбіноване освітлення рекомендується для приміщень з роботами розрядів І-ГЛЛ При комбінованому освітленні загальне освітлення повинно складати 10% всієї норми освітленості, але не менше 150 лк і не більше 500 лк (для газорозрядних ламп).

Штучне освітлення передбачається використовувати у всіх виробничих та побутових приміщеннях, де недостатньо природного світла, і також для освітлення приміщень в темний період року. При утворенні штучного освітлення необхідно забезпечити комфортні гігієнічні умови для зорової роботи і одночасно враховувати економічні показники.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси