Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
Поняття і види судової юрисдикції. критерії розмежування судової...Критерії оцінки інвестиційних проектів у контролінгуОблік інвестиційної нерухомостіБухгалтерський облік інвестиційної нерухомостіЯк обліковується переведення нерухомості до інвестиційної нерухомості...Оцінка інвестиційної нерухомості за МСБОПравило мінімакс (критерій Севіджа)Формування та розвиток доктрин операційної системиПравила використання критеріїв ефективності в порівняльному аналізі...
 
Головна arrow Бухоблік та Аудит arrow Облікова політика підприємства
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Критерії розмежування операційної та інвестиційної нерухомості

Елементом облікової політики щодо інвестиційної нерухомості, що регламентується П(С)БО 32 "Інвестиційна нерухомість" є критерії розмежування операційної та інвестиційної нерухомості.

При цьому до операційної нерухомості відносяться власні або орендовані на умовах фінансової оренди земельні ділянки, будівлі, споруди, які розташовуються на землі, утримувані з метою використання для виробництва, постачання товарів чи надання послуг, або ж в адміністративних цілях. Якщо певний об'єкт основних засобів уключає частину, яка утримується з метою отримання орендної плати та/або для збільшення власного капіталу, та іншу частину, що є операційною нерухомістю, і ці частини можуть бути продані окремо (або окремо надані в оренду згідно з договором про фінансову оренду), то ці частини відображаються як окремі інвентарні об'єкти. Якщо ці частини не можуть бути продані окремо, об'єкт основних засобів визнається інвестиційною нерухомістю за умови її використання переважно з метою отримання орендної плати та/або для збільшення власного капіталу.

До інвестиційної нерухомості відносяться власні або орендовані на умовах фінансової оренди земельні ділянки, будівлі, споруди, які розташовуються на землі, утримувані з метою отримання орендних платежів та/або збільшення власного капіталу, а не для виробництва та постачання товарів, надання послуг, адміністративної мети або продажу в процесі звичайної діяльності. Згідно з п. 5 П(С)БО 32 "Інвестиційна нерухомість" не вважається інвестиційною нерухомістю:

- операційна нерухомість, а також нерухомість, яка утримується для використання у майбутньому як операційна;

- нерухомість, яка утримується з метою продажу за умов звичайної господарської діяльності;

- нерухомість, яка будується або поліпшується за дорученням третіх сторін;

- нерухомість, яка перебуває у процесі будівництва або поліпшення з метою використання у майбутньому як інвестиційна нерухомість;

- нерухомість, надана в оренду іншому суб'єкту господарювання на умовах фінансової оренди.

Відповідно до п. 6 П(С)БО 32 "Інвестиційна нерухомість" та п. 2.1 Методичних рекомендацій щодо облікової політики підприємства елементом облікової політики є критерії розмежування операційної та інвестиційної нерухомості, що встановлюються підприємством самостійно. Проте, на даний час, відсутня методична основа віднесення об'єктів до інвестиційної нерухомості, закріплена на законодавчому рівні.

Отже, включення об'єктів необоротних активів до складу інвестиційної нерухомості відбувається лише на основі суб'єктивного підходу, спираючись на професійний досвід фахівців. При цьому доцільним є врахування наступних моментів при розмежуванні інвестиційної та операційної нерухомості:

1) визнання об'єктами інвестиційної лише земельних ділянок та будівель;

2) чітке визначення форми оренди для об'єктів інвестиційної нерухомості;

3) наявність взаємовідносин суборенди щодо об'єктів інвестиційної нерухомості;

4) наявність частки інвестиційної нерухомості в загальній площі об'єкта;

5) ціль використання даного активу - отримання орендних платежів та/або збільшення власного капіталу;

6) перебування активу у власності підприємства або на умовах фінансової оренди.

Приклад 2.6. Розмежувати активи, які відносяться до об'єктів операційної чи інвестиційної нерухомості.

Умова завдання Підприємству належить право фінансової оренди будівлі на 20 років. Будівля включає 30 окремих офісних приміщень. Підприємство передає ці офіси в операційну суборенду різним підприємцям.

Рішення

Ця будівля визнається інвестиційною нерухомістю, оскільки власник будівлі (чи орендар, за договором фінансової оренди) повинен отримувати від інвестиційної нерухомості орендну плату або приріст власного капіталу, або і те, і інше.

Приклад 2.7. Розмежувати активи, які відносяться до об'єктів операційної чи інвестиційної нерухомості.

Умова завдання Підприємство є власником автомайстерні. Над автомайстернею розташовується офіс, який надається в оренду третій стороні.

Рішення

Автомайстерня є основним засобом, що використовується для власних потреб. Офіс є інвестиційною нерухомістю і враховується відокремлено. Майновий інтерес, який має орендар відповідно до операційної оренди, може класифікуватися і враховуватися як інвестиційна нерухомість, тільки якщо нерухомість буде задовольняти визначенню інвестиційної нерухомості. Якщо ж ці частини не можуть бути продані окремо, то об'єкт основних засобів визнається інвестиційною нерухомістю за умови його використання переважно з метою отримання орендної плати та/або для збільшення власного капіталу.

Приклад 2.8. Розмежувати активи, які відносяться до об'єктів операційної чи інвестиційної нерухомості.

Умова завдання

Підприємство є власником ділянки землі, на якій планує побудувати офісну будівлю для надання в оренду.

Рішення

П(С)БО 7 "Основні засоби" застосовується до завершення будівництва, після чого об'єкт будівництва стає інвестиційною нерухомістю і для його обліку підприємство керується П(С)БО 32 "Інвестиційна нерухомість".

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси