Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
Характеристика можливих механізмів зараження сировини,...Ліквідація наслідків зараження радіоактивними, небезпечними хімічними...Параметри, які характеризують небезпеку хімічних речовин:...УДОСКОНАЛЕННЯ ТЕХНОЛОГІЇ ПЕРЕРОБКИ РИБ І МОРЕПРОДУКТІВ З МЕТОЮ...Захист сировини та готової продукції на об'єктах харчової...
Захист сировини, напівфабрикатів, готової продукції від зараження...Виробництво, зберігання, транспортування або реалізація продуктів...Дезінфекція продуктів харчування, харчової сировини, напівфабрикатів...Дезактивація, дегазація, дезінфекція продуктів харчування, харчової...Приймання продовольчої сировини і харчових продуктів
 
Головна arrow БЖД arrow Цивільний захист на підприємствах харчової промисловості
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Зараження харчової сировини і готової продукції небезпечними хімічними речовинами.

Зараження харчової сировини і готової продукції небезпечними хімічними речовинами відбувається при аварійних ситуаціях на хімічно-небезпечних об'єктах та при застосуванні хімічної зброї.

Глибина проникнення отруйних речовин у продукти харчування, особливо сипучі, в декілька разів більша, ніж у таропакувальні матеріали, при цьому в твердих жирах, вершковому маслі, комбіжирі, маргарині вона поступово збільшується. У рослинних оліях краплі отруйних речовин і аерозолі розчиняються і можуть розповсюджуватись на всю масу.

Пари отруйних речовин легко проникають з повітрям через нещільності приміщень, негерметичну тару та упаковку і концентруються: в борошні, крупі, картоплі, овочах — у зовнішньому шарі; в хлібі — головним чином у скоринці, в солі, цукровому піску; - в більш глибинних шарах; — у м'ясі вони заражають, у першу чергу, ділянки, покриті жиром.

Ступінь зараження сировини, готової продукції та води небезпечними хімічними речовинами залежить від:

- виду небезпечної хімічної речовини, що потрапила в довкілля після аварії;

- агрегатного стану небезпечної хімічної речовини;

- концентрації небезпечної хімічної речовини;

- стійкості небезпечної хімічної речовини;

- виду харчових продуктів і умов їх зберігання (в цеху, на складі та ін.);

- характеру водопостачання.

Небезпечним є зараження отруйними речовинами (ОР), які мають значну стійкість (зберігають тривалий час токсичні властивості) і можуть проникати на певну глибину у різні продукти. Найбільш небезпечними щодо цього є стійкі ОР: Ві-ікс, зарин, зоман (група фосфорорганічних отруйних речовин - ФОР), іприт, синильна кислота і деякі СДОР, які добре абсорбуються зерном, борошном, цукром, сіллю та можуть зберігати вражаючу дію довгий час (тижні, місяці). Наприклад, ФОР проникають у хліб, бульби картоплі на глибину до 2 см, у м'ясо - до 7 см, у тверді жири - на 8-10 см, у крупи і цукор - до 8 см, у макаронні вироби - до 14-16 см.

Зараження води залежить від типу ОР та характеру водоймища (водо джерела). Іприт після потрапляння у воду утворює на воді масляну плівку. У колодязі, озері, ставку, відкритій місткості з водою іприт поступово осідає на дно і тривалий час зберігає свої токсичні властивості.

Забійні тварини та птахи можуть заражатись ОР під час транспортування або на переробному підприємстві, якщо вони утримуються в незахищених приміщеннях. Шляхи зараження можуть бути поверхневі (при попаданні скраплених ОР на шкіру) та внутрішні (при годівлі тварин зараженим фуражем, напуванні зараженого водою, знаходженні тварин в зараженій ОР атмосфері та при контакті тварин і птахів із зараженими предметами).

Зараження харчової сировини і продуктів харчування біологічними чинниками

При потраплянні в навколишнє середовище небезпечних біологічних чинників (випадкове занесення збудників захворювань, аварії або застосуванні біологічної зброї) та поширенні на місцевості хвороботворних бактерій, вірусів, рикетсій, грибків, токсинів, небезпечних шкідників можуть утворюватися зони біологічного зараження і осередки біологічного ураження.

Продовольство, яке знаходиться в осередку біологічного ураження, при збереженні на відкритих майданчиках і в негерметичних приміщеннях, перш все, незатарене чи негерметично упаковане підлягає небезпеці зараження збудниками інфекційних захворювань. Треба мати на увазі, що біологічні засоби тривалий час зберігають свої вражаючі властивості, особливо при низьких температурах і в похмуру погоду. Вони можуть виживати на внутрішніх поверхнях приміщень і тари, а також у різних харчових продуктах, де мікроорганізми активно розмножуються.

Продукти харчування і сировина найбільш інтенсивно заражаються збудниками хвороб у випадку застосування їх аерозольним шляхом. Крім того, можливе зараження виділеннями хворих людей і тварин, комахами (паразитами), гризунами - переносниками інфекційних захворювань, зараженими предметами догляду за хворими.

Характер, ступінь зараження продуктів харчування, сировини, води і глибина проникнення в них хвороботворних мікробів залежать від:

- виду збудників,

- шляхів їх надходження;

- виду продуктів, їх вологості, температури, часу та умов зберігання.

Деякі харчові продукти можуть служити середовищем, на якому мікроорганізми не тільки зберігають свою життєдіяльність, і розмножуються, і є джерелом зараження людей і тварин. Наприклад, збудник чуми зберігається у продуктах до 3 місяців, у воді - до 2-3 тижнів; збудник азіатської холери зберігається у маслі до 30 діб, у чорному хлібі - до 4 діб, у білому - до 26 діб, на овочах і фруктах - до 8 діб, у воді - до декількох місяців; збудник бруцельозу живе у воді до 2 місяців; збудник туляремії - до 3 місяців; дизентерійна паличка живе у ґрунті до 62 діб, у воді - до 92 діб, на хлібі - до 20 діб, на свіжих овочах і фруктах - до 6 діб. Уражати сільськогосподарських тварин можуть збудники інфекційних захворювань, які уражають людей і тварин, - сибірки, ящура, енцефаліту коней, сапу, туляремії, Купропасниці та ін.; збудників інфекційних захворювань, властивих тільки тваринам - чуми великої рогатої худоби, африканської чуми свиней, африканської чуми непарнокопитих. Біологічні засоби ураження характеризуються високою проникною здатністю та швидким розмноженням, тому забезпечити повний захист від БЧ харчових продуктів, сировини і води на об'єктах харчової промисловості неможливо.

Для запобігання поширення інфекційних захворювань із осередку ураження та для повної ізоляції та ліквідації його вводиться система державних заходів - карантин. Карантин передбачає ізоляцію колективу, госпіталізацію хворих, забезпечення потрібним майном та продуктами через спеціальні пункти.

Забороняється в'їзд і виїзд людей, вивезення тварин, продукції тваринництва і рослинництва, приймання посилок. Навколо осередку встановлюється охорона.

У зв'язку з цим, на об'єктах харчової промисловості, які потрапили в осередок біологічного зараження виникає необхідність припинення виробничого процесу і введенні карантину та обсервації. Тривалість карантину і обсервації встановлюють, виходячи із тривалості максимального інкубаційного періоду захворювання.

Обсервація - комплекс заходів, що передбачає підвищений медичний нагляд за осередком ураження та проведення в ньому лікувально-профілактичних та обмежувальних заходів. Ці заходи включають: максимальне обмеження в'їзду та виїзду людей з осередку ураження, вивезення майна без попереднього його знезараження і без дозволу санітарно-епідеміологічних служб, підсилений медичний контроль за продуктами харчування і водою.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі теми

Характеристика можливих механізмів зараження сировини, напівфабрикатів, готової продукції та води радіоактивними, небезпечними хімічними речовинами та біологічними чинниками
Ліквідація наслідків зараження радіоактивними, небезпечними хімічними речовинами та біологічними чинниками
Параметри, які характеризують небезпеку хімічних речовин: токсичність, токсична доза, концентрація, щільність зараження, стійкість, гранично допустима концентрація
УДОСКОНАЛЕННЯ ТЕХНОЛОГІЇ ПЕРЕРОБКИ РИБ І МОРЕПРОДУКТІВ З МЕТОЮ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЯКОСТІ, БЕЗПЕЧНОСТІ ТА ЗБЕРЕЖЕНОСТІ ГОТОВОЇ ПРОДУКЦІЇ
Захист сировини та готової продукції на об'єктах харчової промисловості
Захист сировини, напівфабрикатів, готової продукції від зараження небезпечними чинниками різного походження на підприємствах харчової промисловості
Виробництво, зберігання, транспортування або реалізація продуктів харчування чи продовольчої сировини, забруднених мікроорганізмами та іншими біологічними агентами понад гранично допустимі рівні
Дезінфекція продуктів харчування, харчової сировини, напівфабрикатів і води
Дезактивація, дегазація, дезінфекція продуктів харчування, харчової сировини, напівфабрикатів і води (вододжерел)
Приймання продовольчої сировини і харчових продуктів
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси