Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
Захист продукції на цукрових підприємствах.Захист продукції на підприємствах молочної промисловостіЗахист продукції на підприємствах пиво-безалкогольної промисловостіПродукція промислового підприємстваЗахист сировини та готової продукції на об'єктах харчової...ЕКОНОМІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРОДУКЦІЇ ПІДПРИЄМСТВАЗахист сировини, напівфабрикатів, готової продукції від зараження...Класифікація страхування відповідальності товаровиробників за якість...Статистичне вивчення продукції підприємств різних видів економічної...Статистична оцінка якості продукції підприємств
 
Головна arrow БЖД arrow Цивільний захист на підприємствах харчової промисловості
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Захист продукції на м'ясопереробних підприємствах

М'ясо і м'ясопродукти можуть бути заражені РР аерозольним (поверхневим), біологічним (структурним) і контактним (поверхневим) шляхами.

Поверхневе забруднення РР м'яса і м'ясопродуктів може відбуватись під час їх перероблення (у цехах підприємств), зберігання (на холодильниках, складах) або під час транспортування внаслідок проникнення радіоактивного пилу через нещільності й отвори (відкриті або нещільно закриті вікна і двері, вентиляційні труби, негерметична тара, нещільний пакувальний матеріал тощо).

Поверхневе забруднення РР забійних тварин може статися у місцях заготівлі, при транспортуванні або під час перегону, на базі перед забійного утримання.

Контактний шлях забруднення чистого м'яса битої птиці, м'ясо-і птахопродуктів можливий у разі їх розміщення у забруднену тару, перевезення на забрудненому транспорті, під час оброблення на забрудненому обладнанні.

У разі радіаційного зараження РР попадають у організм тварин і птиці з кормами, водою і повітрям. Радіонукліди, що потрапили в організм, на тривалий час залишаються у кістках, м'язах, внутрішніх органах тварин. М'ясо таких тварин і птиці буде забруднене по всій масі.

Зараження ОР м'яса і м'ясопродуктів, а також допоміжної сировини і матеріалів, виробничих приміщень та технологічного обладнання відбувається найбільш інтенсивно, якщо ОР використовуються у пароподібному стані або у вигляді аерозолів.

Пари і аерозолі ОР легко проникають у негерметизовані приміщення та адсорбуються продуктами і матеріалами, осідають на внутрішніх стінах приміщень і технологічному обладнанні.

М'ясо і м'ясопродукти можуть бути заражені БЧ, якщо підприємство розташоване безпосередньо в осередку біологічного зараження або поблизу зараженої території. Зараження можливе у разі проникнення у виробничі та складські приміщення заражених комах та гризунів, через хворих забійних тварин або птиці, несвоєчасне діагностування цих захворювань, диверсійним шляхом.

БЧ можуть протягом тижнів зберігатися на внутрішніх поверхнях приміщень, на чистому металевому обладнанні, а на поверхнях, забруднених жиром та іншими неорганічними продуктами, хвороботворні бактерії не тільки зберігаються, а й розмножуються.

БЧ довгий час можуть зберігатися і розмножуватися у борошні, хлібі, рослинних і тваринних жирах та у інших допоміжних матеріалах і сировині, використовуваних у виробництві м'ясопродуктів.

Основними заходами захисту м'яса і м'ясопродуктів на підприємствах від зараження РР, ХОР, БЧ є максимально можлива герметизація складських і виробничих приміщень, використання тари, суворе дотримання санітарного режиму виробництва харчових продуктів. Виробничі й складські приміщення герметизуються з використанням спеціальних пристосувань — віконниць, щитів, штор, ковпаків, кришок, клапанів та інших пристроїв.

Важливими елементами пристосувань для герметизації віконних, дверних, вентиляційних, технологічних та інших отворів і прорізів у відгороджувальних конструкціях служать гумові прокладки, призначені для ущільнення щілин у місцях примикання, герметизувальні пристосування до будівельних конструкцій за периметром отвору.

Щільне обтискання прокладок у місцях примикання захисних пристроїв досягається важільними засувками, болтовими з'єднаннями або іншими стягувальними пристроями, якими здійснюється прикріплення і закривання прорізів. Якщо міцність конструкції огороджень недостатня або неможливо забезпечити повну і надійну герметизацію приміщень, харчові продукти слід зберігати у розфасованому вигляді у герметичній тарі з непроникних матеріалів або стійких, надійно загерметизованих місткостях (чанах, контейнерах, резервуарах, бункерах). Повітря, яке надходить у герметичне приміщення, треба очищувати у спеціальній фільтровентиляційній установці, що забезпечує захист від радіоактивного пилу, ОР і БЧ. Температурний режим, потрібний для збереження продуктів, які швидко псуються, в ізольованому приміщенні можна забезпечити:

за рахунок акумульованого холоду у заморожених або охолоджених м'ясних продуктах і будівельних конструкціях при щільному завантаженні камер зберігання з низькою температурою;

за допомогою резервної холодильної установки, продуктивність якої повинна бути розрахована на підтримання оптимальної температури у закритих приміщеннях.

Способи герметизації виробничих цехів і камер зберігання продукції вибираються індивідуально для кожного підприємства залежно від конструктивних особливостей, внутрішнього планування і призначення приміщень, кількості поверхів будівлі та інших факторів, що впливають на герметизацію і захист. Якщо в цехах не передбачаються спеціальні заходи для захисту, то проводиться проста герметизація.

За такої герметизації треба зашпарувати всі щілини в стінах, перекриттях і покриттях, закласти частину дверних та віконних прорізів; заготовити і навісити герметичні щити або штори на решту прорізів дверей, вікон, воріт, ущільнити місця, де через зовнішні стіни або покриття проходять комунікації (водопровід, опалення, вентиляція, каналізація, електропостачання та ін.) та встановити герметичні засувки або кришки на отворах вентиляції, а також клапани, затвори або шибери на повітроводах.

У деяких виробничих приміщеннях м'ясопереробних підприємств можливе проведення повної герметизації. До таких приміщень можна віднести склади, експедиції і камери холодильників та охолоджувані приміщення ковбасних заводів (цехів).

Герметизація досягається відсутністю вікон, мінімальною кількістю технологічних отворів і наявністю глухих стін. Найбільш герметичні холодильники. Комплекс герметизованих приміщень може бути запроектований у виробничій будівлі на кожному підприємстві. Вибір такого комплексу вирішується окремо. Наприклад, у цей комплекс можуть увійти такі приміщення:

- у м'ясо жировому цеху: склад кормового борошна, апаратне відділення для кормових і технічних продуктів, відділок для заморожування субпродуктових блоків;

- у холодильнику: камери охолодження і зберігання охолодженого м'яса з температурою 2 °С, камери заморожування м'яса з температурою - 18 °С, камери охолодження субпродуктів і пакування блоків, приміщення експедицій холодильника;

- у ковбасному цеху: камери зберігання та пакування бекону з температурою 0...4 °С; камери накопичення і оброблення туш з температурою 4 °С, камера посолу; відділення підготовки сировини і фаршу; камери зберігання напівфабрикатів; камери охолодження смажених виробів з температурою 4 °С: склад ковбас, сушильна камера і експедиція; склади солі та приміщення приготування розсолу; приміщення санітарного вузла.

Для захисту м'яса та м'ясопродуктів від РР та БЧ, а також для зменшення можливого зараження продуктів парою ОР доцільно використовувати такі пакувальні матеріали:

поліетиленову плівку різної густини для пакування м'ясних та субпродуктових блоків;

поліпропіленову і поліхлорвінілову плівки для пакування харчових жирів для вкладок у діжки або ящики за дрібного розфасовування;

дубльовані плівки (целофан + поліетилен, поліетилен + поліамідна плівка);

плівки на для вакуумного пакування ковбасних виробів і копченостей;

багаторазові матеріали (фольга - папір, фольга - термопластичні плівки) для пакування зневодненого м'яса і м'ясопродуктів;

картонний папір з поліетиленовим покриттям для пакування пельменів, поліамідна плівка для вторинного пакування ковбасних виробів, копчень та кулінарних виробів.

Найбільш надійно захищає від ОР, РР, БЧ герметично закрита металева та скляна тара.

Пакування м'яса у сортових відрубах, блоках, м'якій розфасовці та напівфабрикатів у поліетиленову плівку дає можливість зберегти ці продукти протягом п'яти-семи діб при температурі 1...5 °С.

У разі вакуум пакування ковбасних виробів та коптіння у дубльовані плівки встановлюється певна тривалість зберігання продуктів (табл.4.1).

Таблиця 4.1

Вироби

Тривалість зберігання, доби

1

Ковбаси варені та копчені при температурі, °С:

15...18

2...3

2...5

6...7

2

Ковбаси напівкопчені та сирокопчені при температурі, °С:

15...18

6

2...5

8...10

Транспортування запакованих м'ясопродуктів доцільно проводити в межах міста у ящиках із тришарового гофрованого картону або у дерев'яних з поліетиленовими вкладками.

Для транспортування харчових жирів можливе вкладання у діжі або ящики вкладок із поліпропілену або поліхлорвінілу.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси