Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
ОБЛІК ГОТОВОЇ ПРОДУКЦІЇ, НАПІВФАБРИКАТІВ, ТОВАРІВ ТА ЇХ РЕАЛІЗАЦІЇ...Аналіз собівартості готової і реалізованої продукціїСпеціалізація, кооперування і комбінування в переробному виробництві....Облік реалізації готової продукції (робіт, послуг) (рах. №90)Порядок формування та облік собівартості реалізованої готової...Продукція нова, товарна, реалізованаТоварна і реалізована продукція та методика визначення показників...Захист сировини, напівфабрикатів, готової продукції від зараження...Облік витрат і калькулювання собівартості продукції переробних...Аналіз процесу виробництва готової продукції
 
Головна arrow Агропромисловість arrow Економіка підприємств агропромислового комплексу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Продукція переробних підприємств: на стадії виробництва, готова продукція, товарна продукція, реалізована продукція * У

У процесі виробництва продукції із сільськогосподарської сировини (продовольчих товарів, тканин, шкіри тощо) вона певний час перебуває на різних стадіях технологічного процесу, у зв'язку з цим має різну ступінь готовності, а отже, і різну назву, а саме:

незавершене виробництво – це продукція на початковій стадії виробництва в межах окремого цеху, яка не має відповідного остаточного вигляду, не відповідає стандартам або технічним умовам, не може бути передана на склад і реалізована;

напівфабрикати – продукція, технологічний процес виробництва якої завершений в одному цеху, але для набуття готового вигляду вона має пройти подальшу обробку в інших цехах даного підприємства; ця продукція не відповідає стандартам або технічним умовам;

готова продукція – вироби промислово-переробних підприємств (виробництв), технологічний процес виготовлення яких цілковито завершений і які відповідають вимогам стандартів або технічним умовам, не потребують подальшої обробки в інших цехах даного підприємства та призначені для реалізації. Така продукція не може піддаватися подальшій обробці в межах даного підприємства, наприклад, цукор, пиво, хлібобулочні вироби, овочеві консерви тощо.

У переробних підприємствах, як і в аграрних, до готової продукції відносять роботи і послуги виробничого характеру, виконані (надані) на замовлення іншим суб'єктам господарювання (наприклад, реалізація пари).

Переробні підприємства різнопрофільні і виробляють готову продукцію певної номенклатури та асортименту.

Номенклатура готової продукції – це узагальнювальний перелік найменувань (видів) виробів (продукції), кожний з яких відрізняється від іншого істотними, лише йому притаманними ознаками (характеристиками). Наприклад, консервний завод може виробляти продукцію такої номенклатури: консерви овочеві, консерви томатні, консерви фруктові тощо; молокопереробний завод – масло тваринне, сири тверді, казеїн тощо.

Асортимент готової продукції – це розгорнутий перелік різновидів продукції певного найменування (номенклатури виробу), що різняться між собою певними споживчими і/або техніко-економічними характеристиками. Наприклад, до групи (номенклатурної одиниці) "овочеві консерви натуральні" належить такий асортимент (різновид) цієї продукції, як огірки консервовані цілі, огірки консервовані різані, кабачки консервовані тощо.

Готова продукція обчислюється в натуральних одиницях виміру, наприклад, тонн цукру піску, тонн цукру рафінаду, тонн ковбасних виробів, тонн масла чи твердих сирів тощо.

Разом з тим на багатономенклатурних виробництвах може застосовуватися й умовно-натуральний метод виміру. Суть його полягає в тому, що виготовлену кількість готової продукції певної номенклатури (асортименту) перераховують за коефіцієнтами в якийсь один вид продукції, вагову одиницю якої беруть за умовну. Так, у консервній промисловості загальний обсяг виробництва продукції по підприємству визначався в тисячах умовних банках. На даний час обсяг виробництва по цих заводах визначають і в тоннах. На хлібозаводах вироби хлібобулочні за коефіцієнтами переводять у хліб житній.

На переробних підприємствах товарною продукцією є вироблена протягом звітного періоду готова продукція (напівфабрикати), що призначена для продажу за межі підприємства різним споживачам.

Товарна продукція обчислюється у порівнянних і поточних оптових цінах. Обчислений обсяг товарної продукції у порівнянних цінах дає змогу визначити його зміну в цілому по підприємству за роками, розрахувати темпи зростання виробництва, річну продуктивність праці та капіталомісткість виробництва.

Зміна в динаміці обсягу товарної продукції в порівнянних цінах водночас характеризує і зміну в її фізичних обсягах виробництва. Визначення вартості товарної продукції у поточних цінах дає змогу розрахувати собівартість виробництва 1 грн цієї продукції у звітному році і зробити відповідні висновки про ефективність діяльності підприємства.

Реалізована продукція – це продукція, оцінена в поточних цінах реалізації, яка відвантажена споживачам і за яку надійшли кошти в розрахунковому періоді на рахунок підприємства-постачальника. Як поточні ціни реалізації можуть бути роздрібні ціни, якщо переробне підприємство реалізує свою продукцію через власну торговельну мережу, або оптові ціни в разі реалізації продукції підприємствам роздрібної торговельної мережі або іншим споживачам.

До складу реалізованої продукції включають:

• товарну продукцію, вироблену у звітному періоді, відвантажену й оплачену споживачем в цьому ж періоді, тобто за яку надійшли на рахунок підприємства-постачальника відповідні суми грошей у даному проміжку часу;

• перехідні запаси готової продукції на початок звітного року, які відвантажені й оплачені споживачем у розрахунковому періоді;

• готову продукцію, відвантажену споживачам до звітного (розрахункового) періоду, але за яку надійшли грошові кошти на рахунок підприємства в розрахунковому періоді.

На деяких переробних підприємствах з більш тривалим циклом виробництва, наприклад, виноробних, можуть визначати і валову продукцію, до якої включають вартість товарної продукції, зміну залишків незавершеного виробництва і вартість сировини замовника.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі теми

ОБЛІК ГОТОВОЇ ПРОДУКЦІЇ, НАПІВФАБРИКАТІВ, ТОВАРІВ ТА ЇХ РЕАЛІЗАЦІЇ (Клас 2: рахунки №25-28; Клас 9: рахунок Ле90)
Аналіз собівартості готової і реалізованої продукції
Спеціалізація, кооперування і комбінування в переробному виробництві. Оптимізація асортиментного ряду продукції переробного підприємства
Облік реалізації готової продукції (робіт, послуг) (рах. №90)
Порядок формування та облік собівартості реалізованої готової продукції (товарів, робіт, послуг)
Продукція нова, товарна, реалізована
Товарна і реалізована продукція та методика визначення показників товарності
Захист сировини, напівфабрикатів, готової продукції від зараження небезпечними чинниками різного походження на підприємствах харчової промисловості
Облік витрат і калькулювання собівартості продукції переробних виробництв
Аналіз процесу виробництва готової продукції
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси