Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
Переваги від купівлі нової технікиВитрати на утримання техніки та економічні підходи до визначення...КРИМІНАЛІСТИЧНА ТЕХНІКАКриміналістична технікадруга. КРИМІНАЛІСТИЧНА ТЕХНІКАТехніка - збереження виразу обличчя гравця в покерІдеографічні технікиТехніка "вівця в шкурі вовка"Система створення й освоєння нової технікиПедагогічна майстерність і педагогічна техніка вихователя ДНЗ
 
Головна arrow Агропромисловість arrow Економіка підприємств агропромислового комплексу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Дві альтернативи: купівля нової чи потриманої техніки. Придбання техніки або її оренда

З розвитком різних організаційних форм господарювання на селі і виникненням менших за розмірами сільськогосподарських підприємств крім питання про підряд постала ще одна проблема, яка вимагає від таких підприємств суто економічного вирішення: купувати нову чи потриману техніку або обладнання.

Крім того, у даний період економічно сильні підприємства з метою швидкого оновлення своєї матеріально-технічної бази і досягнення на цій основі ліпших результатів виробництва, підвищення конкурентоспроможності продукції, очевидно, продаватимуть свою техніку ще до завершення строку її служби. Покупцями потриманої техніки і обладнання можуть бути різні підприємства, але в першу чергу ті, що не мають достатнього власного капіталу для нових інвестицій.

Ситуація з нестачею стартового капіталу може скластися для будь-якого типу і розміру аграрних підприємств і в наступні роки з різних причин суб'єктивного й об'єктивного характеру, що зумовлять погіршення їх фінансового стану (наприклад, допущений прорахунок у прийнятті важливих господарських рішень, зниження кон'юнктури ринку на продукцію, виробництво якої є профілюючим для даного підприємства, несприятливі погодні умови, стихійне лихо тощо). Якщо обставини складатимуться так, що без придбання необхідної техніки, обладнання такі підприємства не матимуть змоги далі ефективно здійснювати процес виробництва, то їхнє керівництво стане перед дилемою: або брати кредит і купувати нову техніку, або ж за рахунок власних коштів (можливо, з частковим залученням кредитних ресурсів) купувати потриману техніку.

Щоб прийняти правильне рішення, потрібно передбачити всі бажані і небажані наслідки, що матимуть місце внаслідок того чи іншого вибору. Отже, необхідно порівняти всі переваги і втрати.

Переваги від купівлі нової техніки (обладнання): вона, як правило, більш продуктивна, надійніша в експлуатації, зручніша в управлінні, більш комфортабельна, отже, більш престижна, вимагає менших витрат на ремонт, технічне обслуговування, паливо і мастильні матеріали, забезпечує вищу якість робіт, не вимагає швидкої заміни.

Втрати від придбання нової техніки (обладнання): потрібний більший обсяг капіталовкладень, зростають витрати на амортизацію і страхові платежі, збільшується податок (відсотки) на майно; за нестачі власного капіталу потрібний кредит, отже, і додаткові витрати на виплату відсотків за нього, нерідко потрібно буде передбачити витрати на перекваліфікацію працівників, які обслуговуватимуть таку техніку.

Переваги від купівлі потриманої техніки (обладнання): потрібний менший стартовий капітал; зменшуються витрати на амортизацію, страхові платежі, виплату відсотків за майно: зникає потреба у перекваліфікації фермера (обслуговуючого персоналу) для експлуатації техніки.

Втрати і загрози від придбання потриманої техніки: зростають витрати на ремонт, паливо, мастила і нерідко на робочу силу, що обслуговує стару техніку; техніка, як правило, менш продуктивна, має нижчу експлуатаційну надійність, а через це може простоювати саме в період збігу сільськогосподарських робіт, не завжди забезпечує високу якість.

Порівняння переваг і втрат зводиться врешті-решт до визначення обсягу річних витрат на експлуатацію нової і потриманої техніки на одиницю роботи і до оцінки можливостей забезпечення її надійності. Перевага віддається тому варіанту купівлі техніки, за якого досягаються менші загальні річні витрати на її утримання. Якщо різниця у витратах невелика, то остаточне рішення доцільно приймати з урахуванням інших факторів, що відіграють важливу роль у конкретних умовах роботи підприємства.

Наприклад, рішення на користь купівлі нової техніки підприємство може прийняти, коли доступний кредит і низькі відсоткові ставки на нього, фермер або обслуговуючий техніку персонал не має необхідних технічних навичок для підтримки уживаної техніки в робочому стані і проведенні своєчасного та якісного ремонту, коли невідома причина продажу техніки колишнім власником і неможливість більш-менш точно визначити її технічний стан.

Рішення на користь купівлі потриманої техніки може бути прийняте тоді, коли названі фактори діють у зворотному напрямі, тобто коли обмежені можливості одержання кредиту і високі відсоткові ставки на нього, обслуговуючий персонал підприємства або фермер мають необхідну кваліфікацію для раціонального обслуговування й експлуатації такої техніки тощо.

У ході господарської діяльності перед аграрними підприємствами може постати ще одна проблема: купувати техніку (нову або потриману) чи її орендувати. Перевагу оперативній оренді надають здебільшого у двох випадках:

• коли підприємству необхідно виконати певну разову роботу або щорічні невеликі за обсягом роботи, для яких потрібна спеціалізована техніка, а її купівля економічно недоцільна через надто високі постійні витрати на одиницю виконуваних цією технікою робіт (амортизація, податок на майно тощо). Наприклад, недоцільно господарству купувати плантажний плуг, якщо в нього виникає потреба здійснити докорінне поліпшення природних луків, оскільки ця робота разова, і підприємство нестиме збитки в сумі, адекватній постійним витратам, які щорічно нараховуються на будь-який вид техніки;

• коли підприємство намагається розширити масштаби виробництва, але має обмежені можливості одержання кредитів, встановились високі відсоткові ставки на них, наявні сприятливі умови оренди.

Щоб зробити висновок про доцільність оренди техніки, потрібно здійснити аналіз вартості придбання техніки, визначивши річну суму витрат на її утримання в розрахунку на одиницю виконаних робіт, і порівняти це з орендною платою та іншими витратами, якщо такі передбачені договором оренди.

Щоб визначити розмір орендної плати за орендовану техніку потрібно врахувати витрати на відновлення (реновацію) техніки та її капітальний ремонт, на поточний ремонт і технічне обслуговування, а також страхові платежі, якщо об'єкт оренди застрахований. Ці витрати визначаються у відсотках до первісної вартості (ціни) техніки. Крім того, потрібно брати до уваги, що орендодавець, надаючи техніку в оренду, очікує отримати від цієї операції певний економічний зиск, вірогідніше всього на рівні банківського відсотка по депозитах. Крім того, потрібно знати річне навантаження техніки в годинах роботи. Тоді орендну плату за годину її роботи ОПг можна визначити з виразу:

де ПВ – первісна вартість техніки; Ск – сумарний коефіцієнт витрат на відновлення техніки і підтримання її в робочому стані; Кд – коефіцієнт дохідності орендодавця; PH – річне навантаження на техніку, годин. Сумарний коефіцієнт визначається так:

де А – норма амортизації, %; Кр – відрахування на капітальний ремонт, %; ПРТ – відрахування на поточний ремонт і технічне обслуговування, %; СП – страхові платежі, %.

Норма амортизації залежить від строку корисного використання техніки, витрати на капітальний ремонт орієнтовно становлять 3,5 %, а на поточний ремонт і технічне обслуговування техніки – 6,5 % від вартості об'єкт оренди, страхові платежі можуть дорівнювати нулю, якщо техніка не застрахована.

Коефіцієнт дохідності орендодавця береться більше одиниці. Таке перевищення може дорівнювати депозитній відсотковій ставці, коефіцієнт. Наприклад, якщо Ку= 1,16, то це означає, що депозитна ставка становить 16 %.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси