Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
Фізіологічна характеристика непосмугованих м'язівРЕАКЦІЇ СУБ'ЄКТІВ РИНКУ НА ЗМІНУ ЦІНУчасть нирок у регуляції сталості кислотно-основної реакції (КОР)...Види реакції на спонукальні чинники маркетингуСоціально-політичні небезпеки, їхні види та особливості. Соціальні та...Роль дихальної системи в регуляції кислотно-основної реакції організмуПоведінкова реакція покупцівФізіологічні основи нормування білка у раціонах харчуванняВимірювання емоційної реакції споживачівМіжнародні відносини у світі за часів термідоріанської реакції та...
 
Головна arrow Агропромисловість arrow Агрохімія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Фізіологічна реакція солей

Рослини засвоюють різні катіони та аніони з ґрунту в певній кількості, що зумовлено їх неоднаковим значенням для синтезу органічних сполук. Отже, вибіркову вбирну здатність рослин потрібно враховувати під час застосування добрив. Наприклад, якщо в ґрунтовому розчині міститься (NH4)2SO4, що є джерелом азоту і сірки для рослин, то засвоєння аніонів і катіонів може бути неоднаковим. Рослинам у більшій кількості потрібен азот, тому катіони засвоюються кореневою системою (в обмін на іони водню) інтенсивніше, ніж аніони . Під час взаємодії коренів рослин із цією сіллю в ґрунтовому розчині накопичуються вільні катіони , які взаємодіють з аніонами й утворюють сірчану кислоту, що підкислює ґрунтовий розчин. Аналогічно рослини засвоюють катіони і з розчинів солей NH4C1, (NH4)2CO3, K2SO4, KCl та ін. Тому добрива, які містять ці солі, в процесі живлення рослин можуть підкислювати ґрунтовий розчин.

Якщо джерелом азоту є NaN03, рослини активніше засвоюють аніони , ніж катіони Na+. У ґрунтовому розчині знаходяться вугільна кислота і вода, які дисоціюють на іони Н+, ОН-,. Катіони Na+, що в значній кількості залишаються в розчині, утворюють з аніонами ОН- та лужні сполуки – NaOH і NaHC03, які підлужують ґрунтовий розчин.

Отже, вибіркова вбирна здатність рослин зумовлює фізіологічну реакцію солей і мінеральних добрив. Фізіологічна реакція солей виявляється під час взаємодії мінеральних добрив з рослинами в процесі живлення.

Фізіологічно кислими називають добрива, з яких рослини здебільшого засвоюють катіони, а аніони, що залишаються в розчині, підкислюють ґрунтове середовище. Типовими фізіологічно кислими добривами є NH4C1 та (NH4)2SO4. Фізіологічна кислотність калійних добрив KCl, K2SO4 та інших нижча, ніж амонійних. У ґрунті фізіологічна кислотність найбільше виявляється в зоні діяльності молодих корінців.

Фізіологічно лужними називають добрива, з яких рослини засвоюють переважно аніони, а катіони, що залишаються в розчині, підлужують ґрунтове середовище. До них належать NaNO3, Ca(NO3)2 та ін.

Фізіологічно нейтральними називають добрива, з яких рослини в однаковій кількості засвоюють і катіони, і аніони, вони значно не змінюють реакцію ґрунтового розчину, наприклад KNO3.

Біологічно кислими є амонійні та амідні добрива, що частково окиснюються в ґрунті нітрифікувальними бактеріями, внаслідок чого утворюються азотна й сірчана кислоти:

Біологічне підкислення ґрунту відбувається в разі внесення аміаку водного, карбаміду, дещо менше – сульфату амонію, ще менше – хлористого амонію, оскільки аніони двох останніх добрив пригнічують життєдіяльність нітрифікувальних бактерій.

Реакцію добрив потрібно враховувати під час удобрення культур, зокрема на малобуферних ґрунтах. Так, фізіологічно кислі добрива слід застосовувати на ґрунтах з нейтральною або лужною реакцією, а фізіологічно лужні – на кислих ґрунтах.

Буферність ґрунтового розчину виявляється в його здатності зберігати значення pH після внесення в ґрунт кислих або лужних сполук. Ця властивість дуже важлива, оскільки дає змогу певною мірою використовувати як добрива кислі та лужні солі.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси