Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
Амонійно-нітратні добриваФорми азотних добривОргано-мінеральні добриваВиробництво фосфорних добривКомплексні добриваФорми фосфорних добривТехнологія застосування органічних добривВиробництво азотних добривСірка І сірчані добриваАмідні добрива
 
Головна arrow Агропромисловість arrow Агрохімія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Амонійні добрива

До цієї групи належать азотні добрива, шо містять азот в амонійній формі (сульфат амонію, сульфат амонію-натрію, хлористий амоній, карбонат амонію).

Сульфат амонію (амоній сульфат, азотно-сірчане добриво, азотосульфат, добриво сульфоаміачне) (NH4)2SO4 містить 21 % азоту. Це слабкогігроскопічна сіль, добре розчинна у воді. Сульфат амонію – агресивна речовина, особливо під час зволоження, оскільки містить вільну сірчану кислоту (0,03 %). Його добувають уловлюванням аміаку сірчаною кислотою, що утворюється як побічний продукт під час коксування вугілля, або нейтралізацією синтетичним аміаком відпрацьованої сірчаної кислоти різних хімічних виробництв. Значну кількість сульфату амонію отримують як побічний продукт під час виробництва капролактаму.

Синтетичний сульфат амонію має білий колір, а коксохімічний містить великі кристали домішок жовтуватого, червонуватого або сіруватого відтінків. Мало- гігроскопічний, тому за нормальних умов зберігання майже не злежується і зберігає добру розсипчастість. Вносять його в ґрунт без ускладнень. Добриво містить 24 % сірки, тому використання його ефективніше для тих культур, які для живлення потребують багато цього елемента (бобові, капуста, картопля, ріпак тощо). Недоліками є низький вміст азоту і висока фізіологічна кислотність. За його систематичного застосування ґрунт, якщо він не містить достатньої кількості основ, поступово підкислюється, що потребує періодичного вапнування.

Після внесення в ґрунт сульфат амонію швидко розчиняється в ґрунтовій волозі та вступає в обмінні реакції з катіонами ГВК:

Амоній обмінно добре закріплюється в ґрунті і залишається доступним для рослин.

Сульфат амонію – фізіологічно кисле добриво, оскільки рослини швидше і більше засвоюють катіонів , ніж аніонів . Під час його нітрифікації в ґрунті утворюється азотна кислота HN03, а вивільнюється сірчана кислота H2SO4. Ці кислоти підкислюють ґрунтовий розчин і витісняють із ҐВК катіони.

Сульфат амонію-натрію (NH4)2SO4 • Na2S04 містить 17 % азоту. Це кристалічна сіль, забарвлена домішками в жовтий колір, добре розчинна у воді, малогігроскопічна. Вона є побічним продуктом виробництва капролактаму, містить 25 % сульфату натрію та 9 % оксиду натрію. Наявність у ньому сірки і натрію робить його цінним добривом для буряків та рослин родин бобових і капустяних, які добре реагують на ці елементи.

Хлористий амоній NH4C1 – дрібнокристалічна сіль білого кольору. Містить 24–25 % азоту. Добувають як побічний продукт під час виробництва солі аміачним способом. Добриво добре розчинне у воді, малогігроскопічне, але містить до 66 % хлору. Тому в підвищених нормах під культури, чутливі до цього елемента (гречка, тютюн, овочеві, цитрусові тощо), вносити його не слід. У ґрунт заробляти хлористий амоній потрібно завчасно – восени, оскільки хлор ґрунтовими колоїдами не поглинається і за осінньо-зимовий період вимивається у нижчі шари ґрунту, внаслідок чого значно знижується його токсичність.

Внесені в ґрунт амонійні добрива швидко розчиняються і вступають в обмінні реакції з катіонами ҐВК:

Поглинений амоній добре засвоюється рослинами. Він не вимивається з ґрунту атмосферними опадами, але внаслідок нітрифікації може переходити в нітратну форму, що не поглинається колоїдами ґрунту, знаходиться в ґрунтовому розчині й тому може вимиватися.

Амонійні добрива переважно використовують до сівби як основне добриво. При застосуванні їх для підживлення і в рядки під час сівби вони менш ефективні, оскільки локалізуються в місцях внесення і менш доступні для молодих рослин, які мають слаборозвинену кореневу систему. Крім того, інтенсивне надходження амонію в молоді рослини може зумовити токсичну дію надлишку аміаку.

Фізіологічна кислотність амонійних добрив зумовлює зміну реакції ґрунтового середовища внаслідок поглинання рослинами катіонів амонію. При цьому в ґрунті накопичуються кислотні залишки, які його підкислюють.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси