Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
Амонійно-нітратні добриваФорми азотних добривОргано-мінеральні добриваВиробництво фосфорних добривКомплексні добриваФорми фосфорних добривТехнологія застосування органічних добривВиробництво азотних добривСірка І сірчані добриваАмідні добрива
 
Головна arrow Агропромисловість arrow Агрохімія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Нітратні добрива

До таких належать добрива, які містять азот у нітратній формі . Це натрієва і кальцієва селітри. Азотну кислоту для виробництва азотних добрив добувають окисненням синтетичного аміаку. Солі цієї кислоти називаються нітратами, або селітрами.

Натрієва селітра NaNO3 містить 15–16 % азоту і 26 % натрію. Ще на початку XIX ст. з природних покладів Південної Америки (Чилі) почали добувати чилійську селітру. З відкриттям методу зв'язування атмосферного азоту синтетичну натрієву селітру добувають нейтралізацією азотної кислоти їдким натром, або содою.

Найчастіше її добувають як побічний продукт під час виробництва азотної кислоти з аміаку адсорбцією їдким натром або нейтралізацією оксидів азоту нітратних газів содою.

За зовнішніми ознаками – це мікрокристалічна сіль білого, сірого або бурувато-жовтуватого кольору, гігроскопічна, під час зберігання злежується.

Кальцієва селітра (нітрат кальцію, кальциніт, тропікур, вапнякова селітра, норвезька селітра) Са(NO3)2 • 3Н2O містить 17,5-33 % азоту і 15-25 % СаО. Добувають нейтралізацією азотної кислота крейдою або вапняком. Вона є побічним продуктом виробництва азотної кислоти внаслідок збагачення вапняного молока нітратними газами, а також під час виробництва комплексних добрив за методом азотнокислотної переробки фосфатів.

Кальцієва селітра гігроскопічна. За нормальних умов зберігання сильно зволожується, розпливається і злежується. Для зменшення гігроскопічності її гранулюють з використанням гідрофобних плівок (гіпс, парафінистий мазут тощо), перевозять і зберігають у вологонепроникній тарі. Проте навіть ці засоби повністю не усувають негативних фізичних властивостей кальцієвої селітри.

Селітри добре розчинні у воді, не поглинаються ґрунтом, добре засвоюються рослинами, дуже ефективні для підживлення сільськогосподарських культур, що потребують великих кількостей азоту (озимі й просапні культури). Азот цих добрив може легко вимиватися з орного шару ґрунту атмосферними опадами та під час зрошення. Це потрібно враховувати для визначення строків їх внесення.

Селітри – фізіологічно лужні добрива. Рослини засвоюють із них більше аніонів , ніж катіонів Са2+ і Na+. Останні, залишаючись у ґрунті, утворюють основи і зміщують реакцію ґрунтового розчину в бік підлуження. Тому нітратні добрива досить ефективні на кислих ґрунтах.

У ґрунті селітри швидко розчиняються і вступають в обмінні реакції з катіонами ҐВК:

Тому систематичне внесення кальцієвої селітри на кислих, бідних на основи ґрунтах сприяє поліпшенню їх властивостей. Натрієву селітру потрібно насамперед використовувати під буряк цукровий, що пов'язано з позитивним впливом натрію на його продуктивність.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси