Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
Нітратні добриваАмонійні добриваФорми азотних добривОргано-мінеральні добриваВиробництво фосфорних добривКомплексні добриваФорми фосфорних добривТехнологія застосування органічних добривВиробництво азотних добривСиладнозиішані добрива
 
Головна arrow Агропромисловість arrow Агрохімія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Амонійно-нітратні добрива

До цієї групи належать добрива, що містять азот в амонійній і нітратній формах (аміачна селітра, вапняно-аміачна селітра). Аміачна селітра є одним з основних азотних добрив.

Аміачна селітра (нітрат амонію, амонійна селітра) NH4NO3 – традиційна назва нітрату амонію, але правильніше її називати амонійною селітрою. Містить 34,4 % азоту (другий сорт – 34 %). Виробництво ґрунтується на нейтралізації 47-60%-го розчину азотної кислоти аміаком з наступним випарюванням і гранулюванням. Гранули мають кулеподібну форму, білі з жовтуватим або червонуватим відтінком, розміром 1–4 мм, добре розчинні у воді та в аміачній воді.

Аміачна селітра містить швидкодійний нітратний і менш рухливий амонійний азот. Із розчину аміачної селітри рослини швидше поглинають катіони , ніж аніони . Тому добриво є фізіологічно кислим, але підкислювальна дія його на ґрунт майже не виявляється. На кислих ґрунтах на 1 т аміачної селітри потрібно додатково вносити 0,75 т карбонату кальцію.

У ґрунті аміачна селітра взаємодіє з ГВК. Катіони поглинаються, а катіони NO3- залишаються в ґрунті й зберігають високу рухливість:

На ґрунтах з високим ступенем насиченості основами в розчині утворюються нітратні солі кальцію і магнію, ґрунтовий розчин не підкислюється, тоді як на кислих ґрунтах утворюється азотна кислота. Проте підкислення це не тривале, оскільки воно зникає внаслідок засвоєння рослинами та мікроорганізмами нітратного азоту.

Через велику розчинність у воді, значний температурний коефіцієнт розчинності, гігроскопічність та поліморфні перетворення нітрат амонію дуже злежується, що ускладнює його застосування. Для цього використовують різні методи боротьби зі злежуваністю: випуск продукту в гранульованому стані з мінімальним вмістом вологи (< 0,2 %); застосування кондиціонувальних добавок (нітрати кальцію і магнію, сульфат амонію, глина, тальк тощо); оброблення гранул поверхнево- активними речовинами, здатними утворювати гідрофобні плівки.

Ефективним засобом проти злежування є упаковування аміачної селітри в щільну, добре герметизовану тару – поліпропіленові мішки масою по 50 кг або великі мішки (big bag) масою до 1000 кг.

Під час нагрівання до ПО °С нітрат амонію розкладається на аміак та азотну кислоту з виділенням теплоти. Волога сіль піддається інтенсивнішому термічному розкладанню за температури 200–270 °С. Нітрат амонію може підтримувати горіння, оскільки за підвищених температур є окисником. За швидкого нагрівання нітрату амонію до 400-500 °С він розкладається з вибухом. Вибухонебезпечною є температура 300 °С. Вибухонебезпечність збільшується також за наявності мінеральних кислот, легкозаймистих органічних речовин, деяких металів (алюмінію, міді, цинку тощо), особливо, якщо вони знаходяться в порошкоподібному стані. Аміачну селітру забороняється зберігати і транспортувати разом з іншими речовинами і матеріалами.

З агрономічного погляду – це універсальне і швидкодійне азотне добриво. Наявність у кожній гранулі рухливого нітратного і менш рухливого амонійного азоту дає змогу широко диференціювати способи, норми Й строки його застосування залежно від ґрунтово-кліматичних умов та біологічних особливостей культур. Аміачну селітру використовують майже під усі культури для основного, рядкового удобрення та для підживлення. Особливо широко її застосовують для підживлення зернових колосових культур. Крім того, з аміачної селітри виготовляють тверді й рідкі комплексні добрива.

Вапняно-аміачна селітра (ВАС, вапняно-аміачна суміш, кальцієво-аміачна селітра, нейтралізована аміачна селітра, азотно-вапнякове добриво) NH4NO3 + + СаСO3 марки А містить 25-28 % азоту і 18-34 % карбонатів кальцію та магнію, марки Б відповідно 20–24 і 34-46 %. Її добувають сплавлянням або змішуванням з тонкорозмеленим вапном, доломітом чи крейдою. Порівняно з аміачною селітрою гранульована вапняно-аміачна селітра має ліпші фізико-механічні властивості і під час зберігання майже не злежується. Карбонат кальцію, наявний у її складі, нейтралізує фізіологічну кислотність нітрату амонію. Тому на кислих ґрунтах вона ефективніша, особливо за систематичного внесення. Досить широко ВАС використовують за кордоном, зокрема в країнах Західної Європи.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси