Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
Форми фосфорних добривВодорозчинні фосфорні добриваВиробництво фосфорних добривВзаємодія фосфорних добрив із ґрунтомОсобливості застосування фосфорних добривВиробництво азотних і фосфорних добривФосфор і фосфорні добриваФорми азотних добривОргано-мінеральні добриваКомплексні добрива
 
Головна arrow Агропромисловість arrow Агрохімія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Напіврозчинні фосфорні добрива

Преципітат СаНРO4 • 2Н2O – порошок білого або кремового кольору, погано розчинний у воді, малогігроскопічний, не злежується, містить 38 % Р2O5. Фосфор у преципітаті переважно знаходиться у формі гідрофосфату кальцію СаНР04, що не розчинний у воді, але добре розчиняється в лужному розчині цитрату амонію і тому доступний для рослин.

Добувають преципітат взаємодією фосфорної кислоти з вапняним молоком або із суспензією подрібненого вапняку.

Використовують преципітат лише для основного внесення, він не поступається суперфосфату подвійному, а на кислих ґрунтах має деяку перевагу: менше зв'язується з ґрунтом. В Україні це добриво майже не застосовують.

Із вапняків, що не містять шкідливих домішок – сполук фтору, арсену, важких металів – виготовляють кормовий преципітат (трикальційфосфат), який використовують у тваринництві як мінеральну добавку до кормів.

Термофосфати Na2O • 3СаО • Р2O5 + SiO2 добувають сплавлянням або спіканням за високої температури (1200-1400 °С) природних фосфатів з піском, лужними солями та іншими сполуками. При цьому утворюються різні хімічні речовини, що містять від 20 до 40 % цитраторозчинного фосфору, мають лужну реакцію та за своїми властивостями близькі до томасшлаку і мартенівського фосфатшлаку. За зовнішніми ознаками – це тонкорозмелені порошки з добрими фізичними властивостями. До термофосфатів належать також шлаки (томасшлак, фосфатшлак мартенівський), плавлені магнієві й знефторені фосфати та ін.

Фосфатшлак мартенівський 4СаО • Р2O5 • CaSiO3 добувають у процесі виплавляння сталі з чавуну або залізних руд, багатих на фосфор. Це тонкорозмелений важкий порошок темно-сірого кольору з добрими фізичними властивостями. Загальний вміст Р2O5 – 14–16 %, зокрема 8–12 % цитраторозчинного, що засвоюється рослинами. Водорозчинний фосфор майже відсутній. До складу фосфатшлаку входять оксиди кальцію (25–30 %), магнію (7-9 %), мангану та інших елементів. Добриво має лужну реакцію, тому діє як вапняний матеріал – знижує кислотність ґрунту. Застосовують на всіх типах ґрунтів і лише для основного внесення. На дерново-підзолистих ґрунтах з підвищеною кислотністю за основного внесення фосфатшлак не поступається суперфосфату.

Томасшлак 4СаО • Р2O5 + 4СаО • Р2O5 • CaSiO, – побічний продукт переробки залізовмісних руд за методом Томаса, коли в конвертер, де плавиться метал, добавляють гашене вапно. Внаслідок реакції утворюються тетра кальцієві та інші важкорозчинні, малодоступні для живлення рослин фосфати, а також силікати кальцію та інших елементів. У зв'язку з різноманітним складом томасшлаку вміст Р2O5, розчинного в 2%-му розчині цитратної кислоти, коливається від 7–8 до 18–20 %. Томасшлак – важкий порошок темного кольору з добрими фізичними властивостями, має лужну реакцію, використовують як основне добриво на кислих ґрунтах.

Збільшення потреб у фосфорних добривах за обмежених ресурсів фосфатної сировини, її неоднорідності, зумовлює потребу здешевлення виробництва фосфорних добрив, актуалізує безкислотні способи виробництва й застосування не розчинних у воді фосфатів. Тому термофосфати є перспективними добривами. Крім того, вони мають низку інших переваг: їх можна застосовувати під усі культури, та на всіх типах ґрунтів, виробляти з природних фосфатів, непридатних для безпосереднього застосування у вигляді фосфоритного борошна, а також тих, які складно піддаються хімічній обробці для отримання водорозчинних фосфорних добрив.

Плавлений магнієвий фосфат Са3(РO4)2 + MgSiO, містить 19–21 % цитраторозчинного засвоюваного фосфору і 8–14 % MgO. Добувають його сплавлянням фосфориту або апатиту з магнієвими силікатами – олівінітом чи серпентинітом. Найдоцільніше його використовувати на піщаних ґрунтах, бідних на магній.

Знефторений фосфат 3СаО • P2Os + 4СаО • Р2O5 добувають прожарюванням фторапатиту за температури 1400–1500 °С з добавлянням 2–3 % кварцового піску за наявності водяної пари, внаслідок чого руйнується кристалічна гратка фторапатиту і виділяється шкідливий для рослин фтор. При цьому 80 % загальної кількості фосфору перетворюється на доступніші для засвоювання рослинами форми. Знефторений фосфат містить 30–38 % цитраторозчинного фосфору. За зовнішніми виглядом – це світло-сірий тонкорозмелений порошок. Використовують як основне добриво на кислих ґрунтах.

Нерозчинні фосфорні добрива. Фосфоритне борошно Са,0(РО4)6 • (ОН, F)2 містить фосфор у вигляді Са3(Р04)2. Його виготовляють розмелюванням збагачених природних фосфатів без попередньої хімічної обробки, тому вартість добрива невисока. За зовнішнім виглядом – тонкорозмелений порошок (на ситі з отворами 0,18 мм його залишається не більш як 10 %) сірого, темно-сірого або коричневого кольору. Вміст фосфору в добриві І сорту становить 28–30 %, II – 22–24, НІ – 19–21 %. Добриво не гігроскопічне, не злежується, добре розсіюється, але пилить, тому його потрібно вносити машинами, що одночасно виконують роботи з транспортування, розвантаження, завантаження і внесення в ґрунт.

O. М. Енгельгардт ше наприкінці XIX ст. довів високу ефективність фосфоритного борошна на підзолистих ґрунтах. Дослідженнями різних учених встановлено також високу ефективність цього добрива з урахуванням післядії й на інших типах ґрунтів.

Особливістю застосування фосфоритного борошна є те, що доступність для більшості культурних рослин фосфору в ньому мала. Проте після внесення в ґрунт фосфати кальцію Са3(РO4)2 під дією кислот ґрунтового розчину поступово перетворюються на більш розчинні гідрофосфати кальцію СаНРO4, що краще засвоюються рослинами. Оскільки реакції розчинення Са3(РO4)2 в ґрунті відбуваються повільно, фосфоритне борошно має найліпшу післядію. Тому на більшості ґрунтів воно, з урахуванням післядії, не поступається суперфосфату. Фосфоритне борошно застосовують лише для основного удобрення.

Ефективність фосфоритного борошна тим вища, чим більше в ньому міститься фосфору і чим тонший помел фосфориту. Перспективною є грануляція фосфоритного борошна з фізіологічно кислими азотними і калійними добривами, що підвищить його ефективність.

Кісткове борошно – одне з перших фосфорних добрив, що їх почала випускати промисловість. Виготовляють його розмелюванням знежирених і очищених від желатину кісток. Залежно від способу виготовлення кісткове борошно містить 13–30 % P2O5 у фосфатах кальцію і магнію. Нині як добриво його майже не застосовують. Використовують у тваринництві як мінеральну добавку до кормів, а також для нейтралізації вільної фосфорної кислоти у виробництва суперфосфатів, для виготовлення кісткового вугілля, яке застосовують на цукрових заводах, тощо.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси