Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
Фосфат-діабетДія гормонів на клітини-мішені з утворенням вторинних посередників -...
 
Головна arrow Агропромисловість arrow Агрохімія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Конденсовані фосфати

Конденсовані фосфати – це продукти дегідратації дигідро- і гідрофосфатів. Вони є поліаніонними агрегатами, що утворилися внаслідок сполучення між тетраедрів Р04~ зв'язками Р–О–Р. Конденсовані фосфати поділяють на три групи.

1. Поліфосфати (ланцюгові фосфати, лінійні фосфати) – сполуки, що побудовані у вигляді ланцюгів із чергуванням атомів фосфору і кисню.

2. Циклофосфати (кільцеві фосфати, метафосфати) – сполуки, в яких атоми фосфору та кисню замкнені в цикли.

3. Ультрафосфати (ізополіфосфати, ізометафосфати, розгалужені фосфати) – сполуки фосфору з точками розгалуження, які є тривимірними структурами, комбінаціями ланцюгів з кільцями, розгалуженими ланцюгами тощо.

Конденсовані фосфати – хімічно доволі стійкі сполуки, але за певних умов у водних розчинах гідролізують, кінцевим продуктом якого є фосфат-іони.

Як мінеральні добрива перспективні поліфосфати амонію (50–73 % Р2O5, 11-16 % N), калію (60 % Р2O5, 40 % К2O) і кальцію (57 % P2O5, 27 % Са). Виробництво рідких комплексних добрив (РКД) ґрунтується на використанні суперфосфорної кислоти, що є сумішшю ортофосфорної і поліфосфорних кислот (див. "Комплексні добрива").

Від звичайних фосфорних добрив поліфосфати відрізняються тим, що до їх складу крім ортоформи входять піро-, триполі-, полі- та метаформи. Це зумовлює їхні фізико-хімічні властивості (комплексоутворення, іонообмін, хелатування, здатність до гідролізу). Ці властивості впливають на швидкість їх розчинення в ґрунтовому розчині, характер взаємодії з компонентами ґрунту та фізіологічну специфічність дії.

Залежно від фізичних, хімічних і біологічних чинників внесені в ґрунт поліфосфати (впродовж від кількох діб до кількох місяців) гідролітично розкладаються, їх фосфор стає доступним для живлення рослин.

Поліфосфати містять дещо більш рухливі ортоформи фосфору, що утворюються під час їх гідролізу, хніж "чисті" ортофосфати. Ці форми фосфору перетворюються з аморфних сполук на кристалічні солі повільніше, тому зберігають здатність розчинятися в слабких кислотах і довше залишаються доступними для рослин. Крім того, поліфосфати як сполуки з хелатними властивостями поліпшують надходження в рослини дво- і тривалентних металів, мікроелементів.

Ефективність конденсованих фосфатів залежить від властивостей ґрунту, норм внесення та біологічних особливостей культур. їх дія на ріст, розвиток і врожайність сільськогосподарських культур майже така сама, як стандартних ортофосфорних добрив. Іноді вони мають деякі переваги. Встановлено підвищену їх ефективність на ґрунтах, кислотність яких змінюється у бік підлуження, а гранулометричний склад – від легкого до важкого, а також при застосуванні їх під культури з тривалим вегетаційним періодом. У перспективі ці добрива широко застосовуватимуть на практиці.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси