Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
Колообіг азоту в природіКалій і калійні добриваКолообіг фосфору в природіКАЛІЮ ЙОДИДКонцепція колообігу локальних культурПрепарати каліюСолі калію (калію хлорид)Препарати каліюЦінності природиВИКОРИСТАННЯ ТАЄМНИЦЬ ПРИРОДИ В ПРОЕКОЛОГІЧНІЙ ОСВІТІ ДІТЕЙ
 
Головна arrow Агропромисловість arrow Агрохімія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Колообіг калію в природі

Середній вміст калію в земній корі становить 2,5 %. Це один з основних біогенних елементів. Його кількість у біомасі коливається від 20 (в пустелях) до 2000 кг/га (у дібровах). Щорічно в ґрунт з біомасою повертається від 3–5 до 300 кг/га калію. Водночас із сільськогосподарських угідь з урожаєм виноситься від 20 до 500 кг/га калію. Проте його колообіг у землеробстві сприятливіший, ніж фосфору. На відміну від азоту і фосфору основна частина калію міститься в нетоварній частині рослинницької продукції – листках, стеблах, соломі, що служить кормом і підстилкою. Тому за раціонального використання нетоварної частини врожаю і гною значна частина калію може повертатися в ґрунт.

Невелика кількість калію надходить у ґрунт з насінням (близько 2 кг/га) і атмосферними опадами (5 кг/га). Проте ні цей калій, ні повернений з органічними добривами не може компенсувати його винесення з урожаєм і втрати з ґрунту.

На інтенсивність вимивання калію з кореневого шару ґрунту впливають гранулометричний склад ґрунту, його зволоженість (опади, поливи), рівень залягання ґрунтових вод, норми добрив, сільськогосподарське використання. Частина калію сільськогосподарських угідь втрачається внаслідок ерозії. Фіксація калію глинистими мінералами, його активна участь у біологічному колообігу знижують вміст калію в геологічному колообігу.

Поряд з калієм у тканинах рослин майже завжди міститься натрій (0,10,2 %). Це свого роду факультативний макроелемент: у багатьох випадках він є баластом, хоча за його наявності рослини ростуть краще.

Співвідношення між калієм і натрієм у земній корі наближається до одиниці. За хімічними властивостями натрій подібний до калію, але його іони на відміну від іонів калію, кальцію і магнію не фіксуються і слабко утримуються колоїдами ґрунту. Натрій – основний катіон, що легко вимивається з ґрунту. Тому в природних водах його вміст вищий, ніж калію (калію не більш як 1–2 мг/л). Цим і пояснюється солонкуватий смак морької та океанської вод.

Зазвичай у ґрунтах міститься достатня кількість рухомого натрію для задоволення потреб рослин у ньому. Позитивний влив натрію на життєдіяльність рослин в основному залежить від їх біологічних особливостей і забезпеченості калієм. Розрізняють чотири групи рослин: 1) рослини, які потребують натрію за нестачі калію в ґрунтовому розчині (люцерна, ячмінь, овес, помідор, капуста брюсельська, морква); 2) рослини, які мало потребують натрію за нестачі калію в ґрунтовому розчині (кукурудза, конюшина цибуля, картопля); 3) рослини, які потребують мало натрію за достатньої кількості калію (горох, пшениця, капустяні); 4) рослини, яким потрібно багато натрію за достатньої кількості калію (селера, буряк, турнепс). Найпозитивніше на нього реагують буряк, редиска, капуста, льон та деякі інші культури, що мабуть пов'язано з походженням цих культур із регіонів, де поширені засолені ґрунти з високим вмістом натрію. У цих культур натрій виконує функції, дещо подібні до функцій калію: підвищується посухостійкість рослин; збільшуються розміри листків, зокрема буряку; нерідко тканини стають "м'ясистішими”; в льону поліпшується якість волокна. Для інших культур, зокрема зернових і картоплі, потребу в натрії не доведено.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси