Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
Виробництво калійних добривВзаємодія фосфорних добрив із ґрунтомВиробництво калійних добривФорми калійних добривОсобливості застосування калійних добривМетоди визначення забур'яненості ґрунту, органічних добрив та посівівПідготовка ґрунту і внесення добрив під час садіння саду та ягідниківЕкологія застосування мінеральних добривФорми фосфорних добривТехнологія застосування органічних добрив
 
Головна arrow Агропромисловість arrow Агрохімія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Взаємодія калійних добрив із ґрунтом

Усі калійні добрива добре розчинні у воді. Після внесення в ґрунт вони швидко розчиняються ґрунтовою вологою і вступають у реакції обміну з ҐВК:

[ҐВК)Н+ + КС1 = [ГВК]К+ + НС1;

[ҐВК]Са2+ + 2 КС І = [ГВК]2К+ + СаС12.

Унаслідок обмінних реакцій калій вбирається ґрунтовими колоїдами, що знижує його рухливість у ґрунті, але при цьому він залишається доступним для живлення рослин. Іони хлору зостаються в ґрунтовому розчині, тому легко вимиваються з орного шару ґрунту.

Усі калійні добрива – фізіологічно кислі солі, але значно підкислюють ґрунтовий розчин вони лише за тривалого застосування у великих нормах. Збільшення концентрації хлору в ґрунтовому розчині в разі застосування калійних добрив негативно позначається на продуктивності таких культур, як картопля, льон, гречка, тютюн, виноград, цитрусові та інші, але їх вплив іноді перебільшують. Для зменшення негативної дії хлору хлоровмісні калійні добрива потрібно вносити восени в оптимальних нормах під час основного обробітку ґрунту. Під дією атмосферних опадів в осінньо-зимовий період іони хлору вимиваються з кореневмісного шару ґрунту, а іони калію залишаються в місці внесення добрива.

Залежно від гранулометричного складу ґрунту і норм калійних добрив необмінне поглинання (фіксація) калію добрив може становити від 15 до 80 %. Через фіксацію значно знижується доступність калію для рослин, а іноді він стає зовсім недоступним. Ця властивість найхарактерніша для мінералів монтморилонітової групи та групи гідрослюд із тришаровою кристалічною ґраткою, яка розбухає. Механізм фіксації такий: катіони калію проникають у міжпакетний простір, коли він має найбільші розміри (в стані набухання) і в кристалічній ґратці кисневих атомів тетраедричних шарів займають гексагональні порожнини, притягуючи до себе обидва негативно заряджені кисневі шари, внаслідок чого вони виявляються у замкненому просторі. Висушування ґрунту, особливо тоді, коли воно чергується зі зволоженням, може значно посилювати процеси фіксації калію. Тому калійні добрива не можна вносити у верхній шар ґрунту, який часто пересихає.

За тривалого систематичного застосуванню калійних добрив у ґрунті підвищується вміст обмінних і необмінних форм калію (табл. 5.8).

Таблиця 5.8. Зміни калійного фонду чорнозему опідзоленого під впливом тривалого застосування добрив у польовій сівозміні порівняно з перелогом, %

Внесено К2O на 1 га площі сівозміни, кг

Форма калію

водорозчинна

обмінна

необмінна

інертна

Без добрив

-26

-36

-22

-13

1350

0

-28

-15

-6

3600

42

12

29

10

4050

53

17

35

13

Різні форми калію в ґрунті взаємодіють між собою, тому всі вони доступні для рослин, але в різних кількостях. У досліді, який проводять на кафедрі агрохімії і ґрунтознавства Уманського НУС, за 30 років на чорноземі опідзоленому культури польової сівозміни винесли з урожаєм у 3–4 рази більше калію, ніж його містилося в обмінній формі в орному шарі. Це підтверджує можливість використання рослинами необмінних форм поглиненого калію. Проте навіть у чорноземах, де досить активно функціонує система інертний калійнеодмінний калій → калій ґрунтового розчину, вона не може забезпечити культури достатньою кількістю калію. Внаслідок функціонування цієї системи, наприклад на чорноземі опідзоленому, рослини можуть щорічно засвоювати близько 50 кг/га К2O.

Характер взаємодії калійних добрив з ГВК доводить досить слабку міграцію калію по ґрунтовому профілю за винятком піщаних і супіщаних ґрунтів. Зазвичай на ґрунтах середнього і важкосуглинкового гранулометричного складу калій добрив не перемішується з метрового, тобто кореневмісного шару ґрунту.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси