Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
Рідкі комплексні добриваФорми азотних добривОргано-мінеральні добриваВиробництво фосфорних добривФорми фосфорних добрив
Форми азотних добривОргано-мінеральні добриваВиробництво фосфорних добривЗмішані та проміжні посівиОсобливості змішаних економічних систем індустріально розвинених...
 
Головна arrow Агропромисловість arrow Агрохімія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Комплексні добрива

Крім односторонніх мінеральних добрив, що містять лише один основний елемент живлення (азот, фосфор або калій), тукова промисловість випускає також комплексні мінеральні добрива. Це можуть бути як одинарні солі з різними елементами живлення, наприклад KNO3, (NH4)2HPO4, так і їх композиції з двох (N + Р, N + К, Р + К) або трьох (N + Р + К) елементів живлення. Такі композиції отримують взаємодією азотної, фосфорної і сірчаної кислот з аміаком, природними фосфатами, солями калію, амонію тощо. Що більший загальний вміст діючої речовини в добриві, то воно цінніше. Крім того, до складу добрив можуть входити сірка, магній, мікроелементи.

Залежно від способу виготовлення комплексні добрива поділяють на три основних види: змішані, складнозмішані і складні. Промисловість випускає також рідкі (РКД) і суспендовані (СРКД) комплексні добрива.

Нині у розвинених країнах простежується тенденція до збільшення в асортименті частки комплексних добрив. Так, в Японії їх частка в загальному обсязі виробництва добрив становить 66 %, у Фінляндії – 90, у Польщі – 75 %.

Виготовлення комплексних добрив економічно вигідніше, оскільки на практиці вносять одночасно не один елемент живлення, а два і більше, тоді як роздільне внесення кожного добрива потребує додаткових витрат коштів і відповідних затрат праці.

Змішані добрива

Змішані добрива виготовляють механічним змішуванням двох чи більшої кількості односторонніх чи комплексних добрив. Цей захід вживають тоді, коли потрібно одночасно внести на одне поле кілька елементів живлення, а комплексних добрив з необхідним співвідношенням елементів живлення у господарстві немає. При цьому скорочуються витрати на внесення добрив, а їх агрономічна ефективність прирівнюється до роздільного внесення. Змішані добрива легко виготовляти необхідних концентрації і співвідношення елементів живлення з урахуванням потреби в них різних культур за результатами агрохімічного аналізу певного ґрунту. Саме цим вони відрізняються від складних добрив, що зазвичай мають сталий склад.

Тукосуміші готують із різними співвідношеннями елементів живлення, при чому кожен елемент може входити до складу суміші у вигляді різних компонентів, наприклад азот – у вигляді нітрату амонію, карбаміду, фосфату амонію. Залежно від форм змішуваних добрив загальний вміст елементів живлення в тукосуміші може змінюватися в широких межах – від 25–30 % при використанні суперфосфату гранульованого, аміачної селітри або сульфату амонію до 40 % і більше в сумішах на основі суперфосфату подвійного, карбаміду, амофосу та інших концентрованих добрив.

Застосування змішаних добрив дуже поширене. В загальному балансі виробництва мінеральних добрив у високорозвинених країнах змішані добрива становлять більш як третину. В деяких країнах (Англії, США) тукосумішей випускають 60–70 % загального виробництва добрив.

При змішуванні добрив слід дотримуватися певних правил, порушення яких може призвести до зниження ефективності добрив унаслідок їх зволоження, злежування, сегрегації (розшарування компонентів суміші), втрат елементів живлення, переходу їх у важкодоступні для рослин форми. Під час добору компонентів потрібно враховувати можливу їх хімічну взаємодію (табл. 5.12).

Таблиця 5.12. Допустимі варіанти змішування різних форм добрив

Добриво

Аміачна селітра

Сульфат амонію

Карбамід

Суперфосфати

Амофос, діамофос

Нітрофос, нітроамофос

Нітрофоска, нітроамофоска

Карбоамофос, карбоамофос ка

Калій хлористий

Аміачна селітра

+

-

-

0

+

+

0

-

+

Сульфат амонію

-

+

-

+

+

+

0

0

+

Карбамід

-

-

+

0

+

-

-

0

+

Суперфосфати

0

+

0

+

+

-

0

0

+

Амофос, діамофос

+

++

+

+

+

+

0

0

+

Нітрофос, нітроамофос

+

+

-

+

+

+

+

0

+

Нітрофоска, нітроамофоска

0

0

-

0

0

+

+

-

0

Карбоамофос, карбо- амофоска

-

0

0

0

0

-

-

+

+

Калій хлористий

+

+

+

+

+

+

0

+

+

Примітки: "+" – змішувати можна; "0" – змішувати можна незадовго перед внесенням у ґрунт; "–" – змішувати не можна.

Унаслідок перебігу небажаних хімічних процесів між добривами можливі втрати елементів живлення (газоподібні або через ретрограда цію в незасвоювану форму) і погіршення фізичних властивостей добрив. Це явище зумовлює так званий антагонізм добрив. Так, не можна завчасно змішувати суперфосфат з аміачною селітрою, оскільки при цьому утворюється досить гігроскопічний нітрат кальцію. Суміш швидко зволожується, зокрема в умовах підвищеної вологості повітря, і перетворюється на липку тістоподібну масу. Наявна в суперфосфаті фосфорна кислота реагує з аміачною селітрою, внаслідок чого утворюється азотна кислота, що розкладається до оксидів азоту, які виділяються в атмосферу. Тому аміачну селітру із суперфосфатом можна змішувати лише у суху погоду безпосередньо перед внесенням у ґрунт.

У разі змішування суперфосфату із сульфатом амонію суміш спочатку розігрівається і зволожується, а через деякий час після утворення гіпсу цементується, тому її перед внесенням у ґрунт потрібно подрібнювати і просіювати.

Не рекомендується змішувати амонійні добрива з лужними, оскільки можливі втрати азоту у вигляді аміаку. Якщо компонентом змішаних добрив є карбамід, слід враховувати його високу реакційну здатність, особливо в сумішах з хлоридами. При цьому утворюється гігроскопічний хлорид амонію, що призводить до злипання і злежування суміші.

Під синергізмом добрив розуміють підвищену ефективність агрохімічної дії їх сумішей порівняно із сумою ефектів, отримуваних від кожного зокрема. Умовно синергізмом добрив можна назвати їх здатність утворювати суміші з відповідними агрохімічними й фізичними властивостями без прояву шкідливих хімічних процесів.

Для поліпшення фізичних властивостей найпоширеніших сумішей добрив (аміачної селітри, суперфосфату гранульованого, калію хлористого), нейтралізації вільного компонента суперфосфату і зниження його гігроскопічності добавляють 10–15 % доломітового борошна. Така суміш зберігає сипкість більш як 4–5 міс. Добрі фізичні властивості мають суміші гранульованих добрив, зокрема з однаковими розмірами гранул. Тукосуміші з високим вмістом NPK і належними фізичними властивостями насамперед виготовляють із карбаміду або аміачної селітри, суперфосфату подвійного чи амофосу, калію хлористого. Вологість змішуваних аміачної селітри, сульфату амонію і карбаміду має бути не вищою за 3 %, калійних добрив – за 2, суперфосфату – за 5 %.

Цінними компонентами змішаних добрив є складні добрива. Такі суміші добре зберігають сипкість, малогігроскопічні і, що дуже важливо, забезпечують високу концентрацію елементів живлення. Виготовлення сумішей з використанням складних добрив дає велику економію при зберіганні, транспортуванні і внесенні їх у ірунт.

Під час завантажувально-розвантажувальних і транспортних робіт, а також внесення змішаних добрив у ґрунт машинами відцентрового типу вони розшаровуються, що пов'язано з різними розмірами і щільністю часточок вихідних компонентів. Із двох добрив, що значно різняться за розміром часточок, не вдається отримати якісні суміші незалежно від тривалості перемішування, розраховують формулою

Д = а/b,

де Д – норма добрив у фізичній масі, ц/га, а – норма добрив у діючій речовині, кг/га; b – вміст діючої речовини в добриві, %.

Наприклад, під буряк цукровий в основному удобренні, згідно з розрахунками, потрібно внести N90P90K90. Щоб внести на 1 га таку кількість елементів живлення у вигляді суміші добрив, слід узяти: 90 : 34 = 2,6 ц аміачної селітри, 90 : 19,5 = 4,6 ц суперфосфату гранульованого і 90 : 58 – 1,6 ц калію хлористого. Загальна маса суміші добрив, яку потрібно внести на 1 га площі, становитиме 2,6 + 4,6 + 1,6 = 8,8 ц. При розрахунку потреби у складних добривах (у суміші) обчислення ведуть за тим елементом живлення, вміст якого в добриві найбільший.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси