Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
Комплексні добриваФорми азотних добривОргано-мінеральні добриваВиробництво фосфорних добривФорми фосфорних добривТехнологія застосування органічних добривВиробництво азотних добривРецептура рідких лікарських формКомплексне використання технічних засобів навчання.Клінічна діагностика вірусних пневмоній та спричинених інфекційними...
 
Головна arrow Агропромисловість arrow Агрохімія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Рідкі комплексні добрива

Рідкі комплексні добрива (РКД) – це водні розчини або суспензії, що містять два або більше елементів живлення у відповідному розчиннику. Розрізняють дві основні форми РКД, які виготовляють із використанням орто- та поліфосфорно'і (суперфосфорної) кислот. Кожну із цих форм добрив можна випускати у вигляді розчинів або суспензій. На відміну від рідких азотних добрив вони не містять вільного аміаку, тому відпадає потреба в герметичній тарі під час їх транспортування і зберігання, а також при внесенні в ґрунт на певну глибину. РКД можна рівномірніше, ніж тверді добрива, розподіляти по поверхні площі. Роботи з ними повністю механізовані. Втрати цих добрив під час перевантаження і зберігання не перевищують 1 %, тоді як втрати твердих мінеральних добрив становлять 10–15 % і більше. За потреби до складу РКД можна вводити мікроелементи, деякі пестициди та стимулятори росту. РКД неотруйні та вибухонебезпечні.

Добувають РКД нейтралізацією орто- і поліфосфорних кислот аміаком. Для встановлення потрібного співвідношення між азотом, фосфором і калієм до розчину добавляють КАС, карбамід, аміачну селітру або солі калію. Це дає змогу добувати добрива з сумарним вмістом елементів живлення не більш як 30 %. З економічного погляду ця концентрація є низькою, тому такі добрива рекомендують для місцевого використання та для внесення з поливною водою, зокрема в садах, ягідниках, виноградниках тощо. При виготовленні РКД з поліфосфорноТ кислоти вміст елементів живлення підвищується. Хімічна промисловість випускає базові розчини РКД марок 10-34-0 та 11-37-0. РКД марки 10-34-0 містить близько 60 % фосфору в поліформі. За зовнішніми ознаками – це оліїста рідина, забарвлена в темно-зеленкуватий, червонуватий або інший колір залежно від кількості домішок суперфосфорної кислоти. Густина добрива 1,4 г/см3, pH 6-7. Це потрібно враховувати під час використання резервуарів і машин, призначених для транспортування води та інших рідин з густиною близько 1 г/см3.

У разі зниження температури до –30 °С базові розчини РКД переохолоджуються з утворенням осаду, який після підвищення температури до +20 °С розчиняється. Під час зберігання РКД періодично перемішують за допомогою спеціальних пристроїв для запобігання випаданню осаду. Крім того, при заповненні РКД резервуарів рештками аміачної води утворюється нерозчинний желеподібний осад. Термін зберігання РКД у господарствах має не перевищувати 6 міс в осінньо- зимовий період і 3 міс влітку. Рідкі комплексні добрива зумовлюють сильну корозію кольорових металів, але до неї стійкіші низьковуглецеві сталі та пластмаси. У разі зберігання РКД у резервуарах зі сталі їх корозія відбувається на межі поділу фаз рідина–повітря, а нижче від цього рівня, навпаки, відбувається фосфатація металу, що підвищує його стійкість до корозії. Тому, щоб подовжити строк служби резервуарів після 1 міс зберігання рівень РКД у них знижують.

Базові розчин РКД використовують для виготовлення подвійних і потрійних комплексних добрив різних марок, а також для безпосереднього внесення в ґрунт. При виготовленні розчинів перевагу віддають порошкоподібним і дрібнокристалічним добривам, що краще диспергуються і розчиняються. Норму базового розчину РКД визначають за вмістом фосфору гравіметричним або титриметричним методом, врахувавши, що маса 1 дм3 добрива становить 1,4 кг. Для виготовлення РКД приданий лише чистий хлорид калію. Він має низьку розчинність, і тому значно зменшує концентрацію рідкого добрива. Так, у РКД марки 1:1:1 відносно низький вміст елементів живлення – 10–10–10, унаслідок чого калій – небажаний елемент у складі РКД. Тому доцільніше виготовляти азотно-фосфорні рідкі добрива, а тверді калійні вносити окремо.

Суспендовані рідкі комплексні добрива (СРКД). Концентрацію елементів живлення у РКД можна значно підвищити введенням у розчин стабілізувальних добавок (тонкодисперсних бентонітових і палигорськітових глин, кремнієвих кислот, фосфогіпсу тощо), що запобігають пересиченню розчину і випаданню осаду. Ці компоненти, внесені в добриво з розрахунку 10–20 кг/т розчину, забезпечують високу їх в'язкість упродовж 10 діб.

Загальний вміст елементів живлення у СРКД може перевищувати 40 % за різного співвідношення основних елементів живлення, але такі добрива мають менш сприятливі фізичні властивості. Це густі, в'язкі суспензії густиною 1,4-1,5 г/см3 і в'язкістю до 1 Па • с. Вони досить легко загусають і розшаровуються, тому виготовляти їх доцільно безпосередньо перед внесенням. За економічною ефективністю рідкі комплексні добрива рівноцінні твердим мінеральним добривам. Ефективніші РКД з поліфосфатами у районах, де поширені карбонатні ґрунти.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси