Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
Форми азотних добривОргано-мінеральні добриваВиробництво фосфорних добривКомплексні добриваФорми фосфорних добривТехнологія застосування органічних добривВиробництво азотних добривНедостатність кобальтуАмонійні добриваНітратні добрива
 
Головна arrow Агропромисловість arrow Агрохімія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Кобальт і кобальтові добрива

Кобальт позитивно впливає на перебіг багатьох фізіологічних процесів у рослинах. В організмах тварин і людини він є складовою вітаміну В12 (кобаламіну), потрібного для нормальної діяльності травного каналу, сприяє фіксації молекулярного азоту бобовими культурами. В рослинах міститься від 0,01 до 0,60 мг кобальту на 1 кг сухої речовини. Він підвищує активність ферментів, сприяє нормальному обміну речовин у рослинах, збільшує вміст хлорофілу, аскорбінової кислоти, білка, підвищує посухостійкість рослин. Найбільше його концентрується в генеративних органах, а також у бульбочках бобових культур.

Застосування кобальтових добрив на дерново-підзолистих ґрунтах підвищує врожайність пшениці озимої на 2–3 ц/га, капусти – на 40–50, картоплі – на 5–20 ц/га.

Зовнішні ознаки нестачі кобальту в рослинах подібні до азотного голодування. Нестача кобальту в кормах (менш як 0,07 мг/кг сухої речовини) призводить до зниження вмісту гемоглобіну в крові тварин, захворювання на сухоти, втрату апетиту (акобальтоз).

Загальний вміст рухомих сполук кобальту в ґрунтах коливається від 0,1 до 7 мг/кг. Кобальтові добрива слід застосовувати на дерново-підзолистих ґрунтах, якщо вміст рухомих сполук кобальту менш як 1,0-1,1 мг/кг, на чорноземах – 1–2, на сіроземах і каштанових ґрунтах – 1,0-1,5 мг/кг. Це забезпечує отримання повноцінних продуктів харчування для людей і кормів для тварин. Кобальтові добрива потрібно насамперед застосовувати на луках і пасовищах, на чорноземах вилужених, дерново-підзолистих, сірих лісових нейтральних і лужних ґрунтах, а також на ґрунтах після вапнування. Особливо відчувають нестачу кобальту бобові культури.

Як кобальтові добрива використовують сульфат і хлорид кобальту, а також промислові відходи, що містять цей елемент.

Сульфат кобальту CoS04 • 7Н2O – кристалічна сіль червоного кольору, добре розчинна у воді, містить 21 % кобальту.

Хлорид кобальту СоС12 – кристалічна сіль червоного або темно-рожевого кольору, містить 47 % кобальту.

Застосовувати кобальтові добрива рекомендується під посіви люцерни, конюшини, гороху, гречки, сої, буряку, льону, ячменю, озимих пшениці і жита та виноград. При цьому в ґрунт можна вносити 100–300 г/га кобальту. Для оброблення насіння використовують солі кобальту із розрахунку 20–30 л/т 0,5%-го розчину, для позакореневого підживлення рослин – 300–400 л/га 0,05–0,10%-го розчину. Приймаючи рішення про застосування кобальтових добрив, слід пам'ятати, що рослини чутливі як до нестачі, так і до надлишку цього елемента в ґрунті. Високий рівень живлення ним може спричинити кобальтовий токсикоз.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси