Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
Форми азотних добривОргано-мінеральні добриваВиробництво фосфорних добривКомплексні добриваФорми фосфорних добривТехнологія застосування органічних добривВиробництво азотних добривСірка І сірчані добриваАмідні добриваНітратні добрива
 
Головна arrow Агропромисловість arrow Агрохімія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Молібден І молібденові добрива

Молібден є незамінним металокомпонентом багатьох ферментів. Він бере участь у вуглеводному, азотному і фосфорному обмінах, синтезі вітамінів і хлорофілу, підвищує інтенсивність фотосинтезу, входить до складу ферменту нітроредуктази, за участю якого в рослинах нітрати відновлюються до аміаку.

Важлива роль належить молібдену в процесах фіксації азоту з атмосфери бульбочковими і вільноіснуючими бактеріями.

Із середнім урожаєм зернових культур вони виносять до 6 г/га молібдену, бобових – до 10 г/га. Найчутливіші до нестачі цього елемента бобові культури, деякі рослини родини Капустяних (капуста цвітна і білоголова, салат, шпинат, редиска, гірчиця), цитрусові та буряк. Позитивно реагують на наявність молібдену пшениця, овес, кукурудза, льон, помідор, картопля, гречка. Під його впливом значно підвищується якість продукції, збільшується вміст білка в зерні та сіні бобових трав, вітамінів і цукрів в овочах тощо. Молібден необхідний рослинам у менших кількостях, ніж інші мікроелементи. Проте всі перелічені вище культури позитивно реагують на застосування молібденових добрив. Однак слід зазначити, що високі норми молібдену досить токсичні для рослин, а його накопичення в продукції рослинництва шкідливе для здоров'я тварин і людини.

Зовнішні ознаки помірної нестачі молібдену в рослинах подібні до азотного голодування. За значного дефіциту молібдену виявляються яскраво-жовто-зелені або блідо-оранжеві плями між жилками старих листків, переважно з верхнього боку. При цьому молоді листки скручуються всередину у вигляді ложечок, точки росту відмирають, а жилки листків залишаються світло-зеленими. Ослаблюється ріст рослин, затримується цвітіння. Так, у помідора квітки майже сидять на стеблі й передчасно обпадають, у капусти цвітної суцвіття розділяється на неоднакові групи приквітників, у гороху на коренях не утворюються бульбочки, а бактерії не можуть фіксувати азот. У багатьох рослин ознаки нестачі молібдену спостерігаються значно раніше, наприклад у капусти, редиски, гірчиці, помідора, буряку та інших культур нестача молібдену виявляється вже на сім'ядолях, а через кілька діб або тижнів і на інших органах.

Водночас надлишок молібдену (понад 1 мг/кг сухої речовини рослин) не знижує продуктивність рослин, але накопичується в продуктах, що зумовлює ендемічну подагру в людей і токсикоз у тварин. Найліпшими акумуляторами молібдену є бобові культури. За надто високого вмісту молібдену в ґрунті рослини повільно ростуть, а листки набувають червоно-жовтого забарвлення, вкриваються плямами з бурим відтінком.

Основним джерелом живлення рослин молібденом є ґрунт. Грунти Полісся і Лісостепу України малозабезпечені рухомими формами молібдену (0,2 до 5 мг/кг), ґрунти Степу, передгірських і гірських районів Карпат – середньо забезпечені (0,23 мг/кг), ґрунти Закарпаття – найбільш забезпечені (0,58 мг/кг).

Молібденові добрива насамперед потрібно застосовувати на дерново- підзолистих і лісових ґрунтах, чорноземах вилужених та опідзолених. Нестача молібдену зазвичай виявляється на кислих ґрунтах із pH < 5,2, з великим умістом рухомих сполук алюмінію, заліза і мангану. Вапнування цих ґрунтів підвищує рухомість молібдену і доступність його для рослин, знижує або повністю усуває потребу в застосуванні молібденових добрив. Молібденові добрива потрібно вносити лише на ґрунтах, де вміст рухомих форм молібдену не перевищує 0,2 мг/кг. Як молібденові добрива використовують його солі та різні відходи промисловості.

Молібдат амонію (NH4)6Mo7O24 • 4Н2O – дрібнокристалічна сіль білого кольору, добре розчинна у воді, містить близько 50 % молібдену.

Відходи електролампової промисловості – це порошок, що містить 5–8 % молібдену.

Застосовувати молібденові добрива можна різними способами, але найтехнологічнішим і найпоширенішим є передпосівне оброблення насіння обприскуванням розчином молібдату амонію (50–75 г молібдену для оброблення норми насіння на 1 га). Якщо насіння не було оброблено, можна провести позакореневе підживлення рослин не пізніше ніж фази цвітіння, витрачають 100–300 г/га молібдату амонію, розчиненого в 200–400 л води. Молібденові добрива також можна вносити під час передпосівного обробітку ґрунту, в рядки під час сівби, а також поверхнево на посівах багаторічних бобових трав, луках і пасовищах. Норма молібденових добрив має не перевищувати 1 кг/га молібдену.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси