Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Агропромисловість arrow Агрохімія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Сапропель

Сапропель – це донні органо-мінеральні відклади прісноводних водойм, що утворилися впродовж тривалого історичного періоду. Його формують рештки рослинних і тваринних організмів, мінеральні та органічні домішки, які переносяться вітром і водою. Сапропель на повітрі сохне повільно, погано віддає вологу. Після висихання стає твердим, змінює природне (від рожевого до темно- коричневого) забарвлення і повторно не намочується. Загальні запаси сапропелю в Україні оцінюють у 0,8 млрд м3.

Сапропель добувають земснарядами з намиванням пульпи у відстійники, де в перший рік він зневоднюється, а на другий після промерзання (внаслідок чого стає пухким) його сушать до вологості 50 %. Залежно від родовища сапропель може містити 0,5-2,5 % N, 0,15–0,20 – Р2O5, 2-4 – СаО і 0,5-2,5 % MgO. В сапропелі майже немає калію. Доступного азоту і фосфору в ньому втричі менше, ніж у гною. Вміст органічних речовин коливається від 12 до 80 %, золи – від 20 до 90 % на суху речовину.

За вмістом кремнезему (Si02) та оксиду кальцію (СаО) сапропелі поділяють на кремнеземисті, вапнякові та змішані. Вапнякові сапропелі використовують для вапнування ґрунтів.

Сапропель доцільно застосовувати для удобрення культур на піщаних і супіщаних ґрунтах за нестачі гною, насамперед на полях, розмішених поряд з місцями його видобутку. Норми внесення сапропелю у 2–3 рази вищі, ніж гною. Кремнеземистий сапропель не має удобрювальної цінності.

Як добриво використовують також мул із прісних водойм (землиста маса), який утворюється впродовж кількох десятків років на дні річок і штучних водойм. Він містить 10–30 % органічних речовин, 0,5–2 % N, 0,25–0,5 Р2O5, 0,2-0,8 % К20.

Заготовляють мул у такій послідовності: з водойм спускають воду, мул складають у невеликі купи, щоб стекла вода; потім купи згортають у бурти, де він остаточно підсихає, провітрюється і проморожується. Це триває близько 6 міс.

Мул не слід прирівнювати до сапропелю, оскільки він утворюється за короткий період існування штучної водойми, переважно після знесення з навколишніх сільськогосподарських угідь органічних і мінеральних речовин. Тому за хімічним складом мул майже не відрізняється від навколишніх ґрунтів. Його можна використовувати як добриво, але перевозити на значні відстані недоцільно. Норми внесення провітреного мулу залежно від його хімічного складу становлять 50–200 т/га.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси