Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
Торф'яні компостиКомпости на основі промислових і комунальних відходів. Промислові...
 
Головна arrow Агропромисловість arrow Агрохімія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Компости

Компости (біокомпости) – це органічні добрива, отримані внаслідок біотермічного процесу мінералізації і гуміфікації зазвичай двох органічних компонентів під дією мікроорганізмів. При цьому в одному з компонентів зменшуються втрати елементів живлення (гній, гноївка, пташиний послід, фекалії та ін.) з одночасним пришвидшенням розкладання іншого (торф, солома, тирса, побутове сміття та ін.) і перетворенням на доступні для рослин форми елементів живлення, що містяться в них. У процесі компостування органічних добрив відбувається їх біотермічне знезараження внаслідок нагрівання до температури 60 °С, за якої гинуть яйця й личинки мух, гельмінтів і хвороботворних неспорових мікроорганізмів.

Компоненти компостів змішують і витримують доти, доки вони не перетворяться на однорідну темну розсипчасту масу. Вологість компосту має не перевищувати 75 %, його реакція бути близькою до нейтральної, він має містити елементи живлення в доступній для рослин формі.

Компостування дає змогу повніше використовувати природні, побутові та промислові джерела органічних речовин, сприяти збільшенню виходу добрив.

Найактивніше процес компостування відбувається за плюсових температур навколишнього середовища, оптимальних умов вологості та достатнього доступу повітря на початку процесу. Взимку цей процес майже припиняється. Для пришвидшення розкладання органічних речовин, зменшення втрат аміачного азоту й підвищення концентрації елементів живлення в компості у разі високої кислотності додають вапняні матеріали.

Компости з соломи. Солому перевозять на майданчик компостування.

Під час закладання компосту необхідно дотримуватися кількох правил.

1. Щоб компост не став розсадником бур'янів, не слід використовувати обнасінені рослини бур'янів.

2. Не можна закладати на компостування заражене фітофторою картоплиння, заражені грибковими хворобами овочеві рослини.

3. Можна використовувати рослини заражені вірусними й бактеріальними хворобами, оскільки їх збудники гинуть під час компостування.

4. Ліпше вносити в компост усі мінеральні добрива, де вони будуть перероблені й увійдуть до складу гумусових сполук.

Закладання штабелю компосту розпочинають з підготовки солом'яної подушки. Подрібнену солому вкладають смугою 4 м на ширину компостного майданчика й ущільнюють трактором. Товщина подушки після прикочування має становити 50–70 см. Потім на подушку вивозять безпідстилковий гній і перешаровують його соломою в співвідношенні гній : солома – 10 : 1 за масою. Залежно від вологості гною штабель нарощують до висоти 2–3 м.

У зимовий період застосовують осередковий спосіб компостування. Солом'яну подушку вкладають шаром 20–30 см на ширину 10 м і прикочують трактором. На подушку наносять безпідстилковий гній і подрібнену солому в тому ж співвідношенні. З настанням достатніх температур, підсиханням майданчика і відтаванням маси гною її перемішують бульдозером і формують штабель завширшки 4 м, заввишки – 2–3 м довільної довжини.

Влітку зазвичай компости готують майданчиковим способом. На солом'яну подушку завтовшки 20–30 см завозять гній у співвідношенні гній : солома 10 : 1, витримують упродовж 2–3 діб, після чого бульдозером формують штабель. У літній період компост дозріває за 2–3 міс, після чого його можна вносити в ґрунт або вивозити і вкладати в штабелі на краю поля.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси