Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Агропромисловість arrow Агрохімія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Вермикомпости

Вермикомпост (торгова назва – біогумус) – це високомолекулярні органічні сполуки, що утворюються внаслідок життєдіяльності черв'яків у процесі перероблення ними органічних речовин (гною великої рогатої худоби і свиней, крім кролячого, пташиного посліду, соломи, листків дерев, відходів харчової промисловості, побутових відходів, які пройшли ферментацію) та виділення їх у навколишнє середовище із травного каналу. Копроліти черв'яків не злежуються, не мають запаху. Вони містять макро- і мікроелементи, біологічно активні речовини, гормони, які регулюють ріст рослин, ферменти – каталазу, фосфатазу та ін. У них менша кількість сальмонел і вірусів. Черв'яки розмножуюся за температури 4–28 °С, бажана кислотність середовища pH 6,5-7,5, тривалість їх життя – 800–900 діб.

Для вермикультури придатні такі види черв'яків: гнойові, звичайні дощові, малі червоні, червоний каліфорнійський та деякі інші. Найчастіше використовують червоних каліфорнійських черв'яків завдовжки 6–8 см і масою близько 1 г. На відміну від диких родичів вони швидко розмножуються й дають 15–25-разове відтворення за цикл культивування на відкритих майданчиках і 500-разове в умовах закритих приміщень. Зазвичай дикі родичі дають лише 4–6-разове відтворення, але й їх можна використовувати для перероблення органічних відходів, оскільки такі черв'яки краше пристосовані до місцевого клімату. Крім того, для перероблення великої кількості органічних відходів підприємства можуть створювати свою пристосовану популяцію технологічних черв'яків до певного виду відходів, наприклад гною.

Вермикомпост готують у купах або резервуарах. Щільність заселення 30–100 тис. черв'яків на 1–1,5 т органічних відходів на рік. Спочатку відходи витримують у купах, шоб розпочалася ферментація, яка супроводжується сильним розігріванням. Через 1–1,5 міс, коли температура знизиться до 20 *С, в купах роблять отвори і запускають туди черв'яків (приблизно по 100 шт. у кожен отвір). Через 3–4 міс відходи перетворюються на компост. Відділяють черв'яків від готового компосту різними способами, наприклад додають нову порцію органічних відходів, в які черв'яки перелазять самі у пошуку корму. Потім цей шар відходів з черв'яками знімають і переносять до нової купи.

Одна ложа черв'яків (100 тис. особин) за сезон (7 міс, з квітня по жовтень) на відкритому повітрі здатна переробити 1,2 т органічних відходів і сформувати біомасу черв'яків для заселення ще 10–15 лож. Якщо вермикомпостування проводити в опалюваних приміщеннях, то цей процес пришвидшується майже вдвічі.

Вихідна суміш для компостування має бути такої якості: температура – 19–25 °С; вологість – 75–85 %; pH – 6,5–7,5; співвідношення вуглецю і азоту – 20 : 1; вміст мінеральних речовин – до 10 %; вміст сухого протеїну – не більш як 25 %.

3 1т органічних речовин виробляється близько 600 кг вермикомпосту та до 100 кг біомаси черв'яків. Для вермикомпостування рекомендований такий субстрат: 1/3 частина гною, 1/3 – грубих решток та 1/3 частина землі або старого компосту, в якому жили черв'яки. Проте на виробництві застосовують таку суміш: 1/6 частина старого компосту, решта – гній, з якого повністю виділилися гази. Грубих решток не додають, оскільки гній містить чимало перепрілої підстилкової соломи. Догляд за черв'яками полягає переважно у регулярному поливанні субстрату.

Вермикомпост – це збалансоване органічне добриво, що містить 30 % органічних речовин (на суху речовину), 0,8-3,0 % N, 0,8–5 Р205, 1–2 % К20, інші макро- і мікроелементи. За суцільного внесення норма його становить 3–3,5 т/га, за локального – 0,25–0,30 т/га. Кожна тонна вермикомпосту підвищує врожайність зернових на 5–6 ц/га і ще настільки ж за ротацію сівозміни. Ефективно застосовувати вермикомпости в овочівництві як відкритого, так і захищеного ґрунту.

Компости найліпше вносити восени під зяблеву оранку або навесні під культивацію. Вони ефективні на всіх типах ґрунтів для всіх сільськогосподарських культур, але найліпше їх застосовувати під просапні та овочеві культури.

Норми внесення компостів з торфу і гною або пташиного посліду залежать від культури і змінюються від 20 до 50 т/га.

Під яблуню, грушу, картоплю, капусту вносять 40–50 кг компостів на 10 м2, під кісточкові, ягідні кущі та багаторічні овочі – 30–40 кг. На високі норми внесення компосту добре реагують агрус і малина.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси