Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
ОБЛІК РОЗРАХУНКОВИХ ОПЕРАЦІЙ ТА ОПЛАТИ ПРАЦІЯк відобразити в бухгалтерському обліку продавця і покупця розрахунки...Розрахунки із застосуванням розрахункових чеків, акредитивівРозрахунки із застосуванням платіжних вимог-доручень.Застосування реєстраторів розрахункових операційРозрахунки із застосуванням розрахункових чеківНа підставі яких розрахункових документів здійснюються безготівкові...ОБЛІК РОЗРАХУНКОВИХ ОПЕРАЦІЙПорядок обліку торговельних операцій. Застосування реєстраторів...
 
Головна arrow Бухоблік та Аудит arrow Облік у банках
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Облік розрахунків із застосуванням розрахункових чеків

Розрахунковий чек – розрахунковий документ, що містить підтверджене письмове розпорядження власника рахунка (чекодавця) банку-емітенту, у якому відкрито його рахунок, про сплату чекодержателю зазначеної в чеку суми коштів. Чеки використовуються в безготівкових розрахунках підприємств та фізичних осіб з метою скорочення розрахунків готівкою за отримані товари (виконані роботи, надані послуги).

Чеки виготовляються на замовлення банку банкнотно-монетним двором Національного банку на спеціальному папері (чеки та чекові книжки є бланками суворого обліку).

Для гарантованої оплати чеків чекодавець бронює кошти на окремому аналітичному рахунку "Розрахунки чеками" у банку-емітенті. Для цього разом із заявою про видачу чекової книжки чекодавець подає до банку-емітента платіжне доручення для перерахування коштів на рахунок 2602 П "Кошти в розрахунках суб'єктів господарювання" (2622 П "Кошти в розрахунках фізичних осіб"), аналітичний рахунок "Розрахунки чеками".

Чекову книжку на ім'я чекодавця (фізичної особи) банк-емітент видає на суму, що не перевищує залишок коштів на рахунку чекодавця.

Строк дії чекової книжки – один рік. Строк дії чека, який видається фізичній особі для одноразового розрахунку, – три місяці з дати його видачі. День оформлення чекової книжки або чека не враховується. Чеки, виписані після зазначеного строку, увижаються недійсними і до оплати не приймаються.

Строк дії невикористаної чекової книжки може продовжуватися за погодженням з банком-емітентом, про що він робить відповідну відмітку на обкладинці чекової книжки (у правому верхньому куті), засвідчуючи її підписом головного бухгалтера і відбитком штампа банку.

Чек із чекової книжки пред'являється до оплати в банк чекодержателя протягом 10 календарних днів (день виписки чека не враховується). Чек приймається чекодержателем до оплати безпосередньо від чекодавця, на ім'я якого оформлені документи, що підтверджують отримання ним товарів (виконання робіт, надання послуг).

Чекодавець виписує чек із чекової книжки під час здійснення платежу й видає за отримані ним товари (виконані роботи, надані послуги). Виписуючи чек, чекодавець переписує на його корінець залишок ліміту з корінця попереднього чека і зазначає новий залишок ліміту.

Приймаючи чек до оплати за товари (виконані роботи, надані послуги), чекодержатель перевіряє: відповідність його встановленому зразку; правильність заповнення; відсутність виправлень; відповідність суми корінця чека сумі, зазначеній на самому чеку; строк дії; достатність залишку ліміту за чековою книжкою для оплати чека; наявність на ньому чіткого відбитка штампа або печатки банку та даних чекодавця (прізвища, ім'я, по батькові – фізичної особи, даних документа, що засвідчує цю особу).

Чекодержатель здає в банк чеки разом з трьома примірниками реєстру розрахункових чеків, якщо рахунки чекодавця й чекодержателя відкриті в одному банку, і в чотирьох примірниках, якщо рахунки чекодавця й чеко держателя відкриті в різних банках.

Якщо чекодавець і чекодержатель обслуговуються в одному банку, то після перевірки правильності заповнення реквізитів чеків і реєстру чеків банк на підставі першого примірника реєстру чеків списує кошти з відповідного рахунка чекодавця та зараховує їх на рахунок чекодержателя.

У разі здійснення клієнтами різних банків розрахунків чеками банк чекодержателя приймає чеки з реєстром чеків і разом з другим та третім примірниками цього реєстру інкасує їх до банку-емітента. У цьому разі кошти на рахунок чекодержателя зараховуються банком, що його обслуговує, лише після отримання їх від банку- емітента.

Для обліку операцій з розрахунковими чеками використовуються такі балансові та позабалансові рахунки:

– 2602 П "Кошти в розрахунках суб'єктів господарювання";

– 2622 П "Кошти в розрахунках фізичних осіб";

– 9821 А "Бланки суворого обліку";

– 9830 А "Документи і цінності, прийняті на інкасо";

– 9831 А "Документи і цінності, відправлені на інкасо";

– 6119 П "Інші комісійні доходи за операціями з клієнтами";

– 7109 А "Інші комісійні витрати".

Приклад. Торгова фірма "ТТК" – клієнт банку "А" – зробила оплату товарів, отриманих від фірми "Лан" – клієнта банку "Б", розрахунковим чеком на суму 2 000 грн. Заздалегідь фірма "ТТК" оформила в банку "А" чекову книжку на 50 000 грн.

Таблиця 5.1

Бухгалтерські проведення з обліку розрахунків із застосуванням розрахункових чеків

Зміст операції

Кореспонденція рахунків

Сума

Дт

Кт

Банк "А"

Купівля банком 50 чекових книжок (30 грн за книжку)

7109

9821

1200

9910

1 500

Продаж 1 чекової книжки фірмі "ТТК" (40 грн)

2600

6119

40

9910

9821

30

Банк бронює кошти фірмі "ТТК"

2600

2602

50000

Отримання чека від банку "Б"

9830

9910

2 000

Списання коштів з рахунка "ТТК"

2602

9910

1200

9830

2000

Банк "Б"

Отримання чека від фірми "Лан"

9830

9910

2 000

Передача чека в банк "А"

9831

9830

2 000

Зарахування коштів на рахунок "Лан"

1200

9910

2600

9831

2 000

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси