Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
Облік операцій при розрахунках акредитивомОсобливості розрахунків за трансферабельним (переказним) акредитивомРозрахункові операції з міжнародних торговельних угодОсобливості розрахунків за імпортним трансферабельним (переказним)...У чому полягає сутність акредитиву та який порядок розрахунку ним?Міжнародні розрахунки по акредитиву (МРА)Розрахунки із застосуванням розрахункових чеків, акредитивівОблік розрахунків із різними дебіторами
 
Головна arrow Бухоблік та Аудит arrow Облік у банках
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Облік розрахунків за акредитивами

Акредитив – договір, що містить зобов'язання банку-емітента, за яким цей банк за дорученням клієнта (заявника акредитива) або від свого імені проти документів, які відповідають умовам акредитива, зобов'язаний виконати платіж на користь бенефіціара (особа, на користь якої відкрито акредитив) або доручає іншому (виконуючому) банку здійснити цей платіж.

Банк-емітент (банк, що відкрив акредитив) може відкривати такі види акредитивів:

покритий – акредитив, для здійснення платежів за яким завчасно бронюються кошти платника в повній сумі на окремому рахунку в банку-емітенті або у виконуючому банку. Кошти заявника акредитива бронюються на аналітичному рахунку "Розрахунки за акредитивами" відповідних балансових рахунків;

непокритий – акредитив, оплата за яким (якщо тимчасово немає коштів на рахунку платника) гарантується банком-емітентом за рахунок банківського кредиту.

Акредитив може бути відкличним або безвідкличним. Це зазначається на кожному акредитиві. Якщо немає такої позначки, то акредитив є безвідкличним.

Відкличний акредитив може бути змінений або анульований банком-емітентом у будь-який час без попереднього повідомлення бенефіціара (наприклад, у разі недотримання умов, передбачених договором). Відкликання акредитива не створює зобов'язань банку- емітента перед бенефіціаром. Усі розпорядження про зміни умов відкличного акредитива або його анулювання заявник може надати бенефіціару лише через банк-емітент, який повідомляє виконуючий банк, а останній – бенефіціара.

Безвідкличний акредитив – це акредитив, який може бути анульований або умови якого можуть бути змінені лише за згодою на це бенефіціара, на користь якого він був відкритий.

Для відкриття акредитива клієнт подає до банку-емітента заяву про відкриття акредитива не менше ніж у трьох примірниках та в разі відкриття покритого акредитива – відповідні платіжні доручення. Заява містить умови акредитива, які складаються так, щоб, з одного боку, вони давали змогу банкам без ускладнень їх проконтролювати, з іншого – забезпечували б інтереси сторін, які використовують акредитив. Акредитив має містити лише ті умови, які банк може перевірити документально.

Банк-емітент інформує виконуючий банк (банк, який за дорученням банку-емітента здійснює платіж проти документів, визначених в акредитиві) про відкриття акредитива шляхом надсилання йому електронною поштою або іншими засобами зв'язку заяви або повідомлення. Повідомлення має містити номер акредитива, усі його умови, спосіб платежу, місце виконання та строк дії.

Виконуючий банк про відкриття та умови акредитива повідомляє бенефіціара протягом 10 робочих днів з дня. отримання, повідомлення від банку-емітента.

Після відвантаження продукції (виконання робіт, надання послуг) бенефіціар подає виконуючому банку потрібні документи, що передбачені умовами акредитива, разом з реєстром документів за акредитивом.

Виконуючий банк ретельно перевіряє подані бенефіціаром документи щодо дотримання всіх умов акредитива і в разі порушення хоча б однієї з них не проводить виплати за акредитивом, про що інформує бенефіціара, і надсилає повідомлення до банку-емітента для отримання згоди на оплату документів з розбіжностями. Зазначене повідомлення має містити повний перелік розбіжностей з умовами акредитива, виявлених під час перевірки.

У разі неотримання відповіді протягом семи робочих днів після відправлення повідомлення або надходження негативної відповіді виконуючий банк повертає бенефіціару всі документи за акредитивом, зазначивши на зворотному боці першого примірника реєстру документів за акредитивом причини повернення документів і засвідчивши цей запис підписами відповідального виконавця та працівника, на якого покладено функції контролера, і відбитком штампа банку.

Виплати бенефіціару за акредитивом, кошти за яким заброньовано у виконуючому банку, здійснюються з аналітичного рахунку "Розрахунки за акредитивами". У випадку коли кошти за акредитивом заброньовані на рахунку в банку-емітенті, виконуючий банк пересилає документи щодо здійснення умов договору в банк-емітент, який сам переводить кошти на рахунок бенефіціара.

Для відображення розрахунків за акредитивом використовуються такі балансові та позабалансові рахунки:

– 2602 П "Кошти в розрахунках суб'єктів господарювання" (аналітичний рахунок "Розрахунки за акредитивами");

– 9802 А "Акредитиви до виконання";

– 9020 А "Гарантії, що надані клієнтам";

– 6110 П "Комісійні доходи від розрахунково-касового обслуговування клієнтів";

– 7100 А "Комісійні витрати на розрахунково-касове обслуговування".

Приклад. Торгова фірма "ТТК" – клієнт банку "А" – купує товари у фірми "Лан" – клієнта банку "Б" – на суму 1 000 000 грн. Форма розрахунку – акредитив. Фірма "ТТК" сплачує комісію банку "А" в розмірі 0,1 % від суми акредитива (1 000 грн). Банк "А" сплачує банку "Б" за виконання акредитива комісію в розмірі 300 грн.

Таблиця 5.2

Бухгалтерські проведення з обліку розрахунків з ви корнет тіням акредитива

Зміст операції

Кореспонденція

рахунків

Сума

Дт

Кт

Банк "А" (банк-емітент)

Відкриття акредитива за заявкою "ТТК"

2600

9802

1200

9910

1 000 000

Отримання комісії за відкриття акредитива

2600

6110

1 000

Отримання підтвердження виконання акредитива

9910

9802

1 000 000

Виплата комісії банку "Б" за виконання акредитива

7100

1200

300

Банк "Б" (виконуючий банк)

Відкриття акредитива за заявкою банку "А"

1200

2602

1 000 000

Виплата коштів за акредитивом

2602

2600

1 000000

Отримання комісії від банку "А"

1200

6110

300

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси