Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
Овердрафт, кредитна лінія як види кредиту в поточну діяльністьОсобливості бухгалтерського обліку іпотечних кредитівУ чому полягають особливості міжнародного кредиту?Відображення в бухгалтерському обліку кредитних операцій у...СИСТЕМА БУХГАЛТЕРСЬКИХ РАХУНКІВ ЇХ КЛАСИФІКАЦІЯ. ПЛАН РАХУНКІВ...Суть кредиту "овердрафт"ОСНОВИ ТЕОРІЇ ФІНАНСІВ ТА БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУОсобливості бухгалтерського обліку окремих кредитних операційСпоживчий кредитКРЕДИТНІ ВІДНОСИНИ. КРЕДИТ
 
Головна arrow Бухоблік та Аудит arrow Облік у банках
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Бухгалтерський облік кредитних ліній та кредитів овердрафт

Кредитна лінія – згода банку-кредитора надати кредит у майбутньому в розмірах, які не перевищують заздалегідь визначені розміри за певний підрізок часу без проведення додаткових спеціальних переговорів.

Кредитна лінія може бути поновлювана (револьверного типу) та непоновлювана.

Револьверна кредитна лінія дозволяє клієнту-боржнику запозичити кошти в межах визначеного ліміту, погашати всю суму запозичень або її частини та виконувати в разі необхідності повторне запозичення в межах строку дії кредитної лінії. Така форма кредитування особливо часто використовується у випадках, коли клієнт не може досить точно визначити майбутні надходження готівки або розмір майбутніх потреб у кредитуванні.

Непоновлювана кредитна лінія означає, що після видачі та погашення позички в межах кредитної лінії відносини між позичальником і банком припиняються.

Обсяг зобов'язань банку з надання кредитів за "кредитною лінією" обліковується на позабалансовому рахунку й коригується відповідно до сум надання або повернення кредиту:

– зобов'язання з кредитування, що надані банкам:

Дт – рахунок 9100 А "Зобов'язання з кредитування, що надані банкам";

Кт – рахунок 9900 "Контррахунок";

– зобов'язання з кредитування, що надані клієнтам:

Дт – рахунок 9129 А "Інші зобов'язання з кредитування, що надані клієнтам";

Кт – рахунок 9900 "Контррахунок".

Кредит за овердрафтом – форма надання коштів, які позичальник отримує понад залишок на його поточному рахунку в банку (кошти на вимогу) у межах заздалегідь визначеної суми через допущення дебетового сальдо на рахунку клієнта.

Кредит за овердрафтом надається у випадках, коли наявний тимчасовий розрив між необхідністю здійснення господарської (торговельної) діяльності та фактичним отриманням коштів. Такі кредити, як правило, надаються підприємствам сфери торгівлі або виробництва, які мають задовільний фінансовий стан, постійну виручку (стабільні щомісячні надходження) та не допускають затримок у погашенні відсотків та кредитів.

Ліміт за овердрафтом визначається залежно від потреб позичальника з урахуванням фактичного надходження грошових коштів на основний поточний рахунок позичальника, строків та сум здійснення обов'язкових платежів до бюджету з поточного рахунка боржника.

Овердрафт допускається за рахунками: 2600 АП "Кошти на вимогу суб'єктів господарювання", 2620 АП "Кошти на вимогу фізичних осіб", 1600 АП "Кореспондентські, рахунки інших банків".

За наданими кредитами овердрафт банк проводить нарахування процентних доходів за такими рахунками: 1607 А "Нараховані доходи за кредитами овердрафт, що надані іншим банкам"; 2607 А "Нараховані доходи за кредитами овердрафт, що надані суб'єктам господарювання"; 2627 А "Нараховані доходи за кредитами овердрафт, що надані фізичним особам"; 6016 АП "Процентні доходи за кредитами овердрафт та короткостроковими кредитами, що надані іншим банкам"; 6020 П "Процентні доходи за кредитами овердрафт, що надані суб'єктам господарювання"; 6040 П "Процентні доходи за кредитами овердрафт, що надані фізичним особам" (табл. 6.3).

Якщо на визначену угодою дату через брак коштів на рахунку клієнт не може закрити овердрафт, то банк починає обліковувати незакритий овердрафт як прострочену заборгованість за тим видом кредитів, який відповідає напрямку використання коштів овердрафту.

Як правило, це стосується покриття потреб на поточну діяльність суб'єкта господарювання. Тоді прострочена заборгованість за кредитом і процентами відображається проведенням:

– за сумою кредиту:

Дт – рахунок 2067 А "Прострочена заборгованість за кредитами в поточну діяльність, що надані суб'єктам господарювання";

Кт – рахунок 2600 ΑΠ "Кошти на вимогу суб'єктів господарювання".

– за сумою неоплачених в строк відсотків:

Дт – рахунок 2069 А "Прострочені нараховані доходи за кредитами в поточну діяльність, що надані суб'єктам господарювання";

Кт – рахунок 2607 А "Нараховані доходи за кредитами овердрафт, що надані суб'єктам господарювання".

Таблиця 6.3

Бухгалтерські проведення з обліку нарахування та погашення відсотків за овердрафтом

Зміст операції

Кореспонденція

рахунків

Дт

Кт

Нарахування відсотків

За кредити овердрафт, що надані іншим банкам

1607

6016

За кредити овердрафт, що надані суб'єктам господарювання

2607

6020

За кредити овердрафт, що надані фізичним особам

2627

6040

Погашення відсотків

За кредити овердрафт, що надані іншим банкам

1600

1607

За кредити овердрафт, що надані суб'єктам господарювання

2600

2607

За кредити овердрафт, що надані фізичним особам

2620

2627

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси