Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
Бухгалтерський облік залучених вкладів (депозитів) клієнтів банкуБухгалтерський облік вкладів (депозитів) суб'єктів господарювання та...Бухгалтерський облік операцій з повернення вкладу (депозиту)Облік міжбанківських вкладів (депозитів)Договір банківського вкладу (депозиту)Бухгалтерський облік коштів, залучених за ощадними (депозитними)...ОПЕРАЦІЇ БАНКІВ ІЗ ЗАЛУЧЕННЯ КОШТІВ НА ДЕПОЗИТИ ЮРИДИЧНИХ ОСІБДозвіл страхування вкладів лише для "нежирних банків"Пропоновані зміни в системі страхування депозитівОСНОВИ ТЕОРІЇ ФІНАНСІВ ТА БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ
 
Головна arrow Бухоблік та Аудит arrow Облік у банках
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Бухгалтерський облік залучених вкладів (депозитів)

Депозитний рахунок відкривається на підставі договору банківського вкладу. Договір визначає права та зобов'язання суб'єктів депозитних операцій (власника грошових коштів та банку) і має бути підписаний уповноваженими особами сторін договору. За договором банківського депозиту банк, який прийняв грошові кошти від вкладника, зобов'язується виплатити вкладникові суму депозиту й нараховані відсотки на умовах та в порядку, що передбачені договором.

Для складання договору банківського вкладу суб'єкти господарювання повинні надати такі документи:

– копію свідоцтва про державну реєстрацію в органі виконавчої влади, іншому органі, уповноваженому здійснювати державну реєстрацію, засвідчену нотаріально або органом, який видав свідоцтво про державну реєстрацію (крім бюджетних установ та організацій);

– копію належним чином зареєстрованого установчого документа (статут, установчий акт, положення), засвідчену органом, який здійснив реєстрацію, або нотаріально;

– копію довідки про внесення юридичної особи до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України; засвідчену нотаріально або органом, який видав довідку, чи підписом уповноваженого працівника банку;

– копію документа, що підтверджує взяття юридичної особи на облік відповідним органом державної податкової служби, засвідчену органом, який видав документ, або нотаріально чи підписом уповноваженого працівника банку.

Юридична особа, яка використовує найману працю і є платником страхових внесків, додатково до цих документів подає копію документа про повідомлення нею органів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України щодо наміру відкрити депозитний рахунок у банку, засвідчену в установленому порядку. Інформацію про те, що юридична особа не використовує найману працю і не є платником страхових внесків, клієнт обов'язково має зазначити в договорі банківського вкладу або в довідці за довільною формою. Ця довідка має бути засвідчена підписом керівника і відбитком печатки юридичної особи.

Якщо суб'єкт господарювання уже має в цьому банку поточний рахунок, тоді депозитний рахунок відкривається йому на підставі договору банківського рахунка.

Відкриття депозитного рахунка для фізичних осіб здійснюється за наявності:

– паспорта або документа, що його замінює;

– документа, виданого органом державної податкової служби, що засвідчує присвоєння їм ідентифікаційного номера платника податків (для резидентів). Якщо вкладний (депозитний) рахунок відкриває особа, яка через свої релігійні або інші переконання відмовляється від ідентифікаційного номера та офіційно повідомила про це відповідні державні органи, робиться копія сторінки її паспорта з відповідною відміткою щодо підтвердження факту неприсвоювання ідентифікаційного номера через релігійні чи інші переконання.

Залучення коштів на вклад (депозит) здійснюється проведеннями:

Дт – рахунки 1001 А "Банкноти та монети в касі банку", 1002 А "Банкноти та монети в касі відділень банку", 1101 А "Банківські метали в банку", 1102 А "Банківські метали у відділенні банку", 1200 А "Кореспондентський рахунок банку в Національному банку України", 2600 АП "Кошти на вимогу суб'єктів господарювання", 2620 АП "Кошти на вимогу фізичних осіб", 2650 АП "Кошти на вимогу небанківських фінансових установ";

Кт – рахунки 1332 П "Короткострокові вклади (депозити) Національного банку України", 1334 П "Довгострокові вклади (депозити) Національного банку України", 1610 П "Депозити овернайт інших банків", 1612 П "Короткострокові вклади (депозити) інших банків", 1613 П "Довгострокові вклади (депозити) інших банків", 2525 П "Вклади (депозити) клієнтів, які утримуються за рахунок Державного бюджету України", 2546 П "Вклади (депозити) місцевих бюджетів", 2600 АП "Кошти на вимогу суб'єктів господарювання", 2610 П "Короткострокові вклади (депозити) суб'єктів господарювання", 2615 П "Довгострокові вклади (депозити) суб'єктів господарювання", 2620 АП "Кошти на вимогу фізичних осіб", 2630 П "Короткострокові вклади (депозити) фізичних осіб", 2635 П "Довгострокові вклади (депозити) фізичних осіб", 2651 П "Короткострокові вклади (депозити) небанківських фінансових установ", 2652 П "Довгострокові вклади (депозити) небанківських фінансових установ".

Наведемо приклад бухгалтерських проведень під час залучення довгострокового депозиту фізичної особи:

1. Банк здійснює облік коштів на дату залучення на вклад (депозит) таким бухгалтерським проведенням:

Дт – рахунок 1001 А "Банкноти та монети в касі банку";

Кт – рахунок 2635 П "Довгострокові вклади (депозити) фізичних осіб".

2. Банк одразу визнає прибуток у разі залучення коштів на вклад (депозит) за ставкою, яка нижча, ніж ринкова, і здійснює проведення:

– на суму вкладу (депозиту):

Дт – рахунок 1001 А "Банкноти та монети в касі банку";

Кт – рахунок 2635 П "Довгострокові вклади (депозити) фізичних осіб",

– на різницю між номінальною вартістю залученого вкладу (депозиту) та його справедливою вартістю:

Дт – рахунок 2636 КП "Неамортизований дисконт за строковими коштами фізичних осіб";

Кт – рахунок 6398 П "Дохід від отриманих кредитів, залучених вкладів (депозитів) За ставкою, яка нижча, ніж ринкова".

3. Банк здійснює амортизацію суми неамортизованого дисконту не рідше одного разу на місяць протягом строку дії депозиту за рахунками:

Дт – рахунок 7041 АП "Процентні витрати за строковими коштами фізичних осіб";

Кт – рахунок 2636 КП "Неамортизований дисконт за строковими коштами фізичних осіб".

4. Банк одразу визнає збиток у разі залучення коштів на вклад (депозит) за ставкою, яка вища, ніж ринкова, і здійснює в бухгалтерському обліку такі проведення:

на суму вкладу (депозиту):

Дт – рахунок 1001 А "Банкноти та монети в касі банку";

Кт – рахунок 2635 П "Довгострокові вклади (депозити) фізичних осіб";

– на різницю між справедливою вартістю залученого вкладу (депозиту) та його номінальною вартістю:

Дт – рахунок 7398 А "Витрати від отриманих кредитів, залучених вкладів (депозитів) за ставкою, яка вища, ніж ринкова";

Кт – рахунок 2637 П "Неамортизована премія за строковими коштами фізичних осіб".

5. Банк здійснює амортизацію суми неамортизованої премії не рідше одного разу на місяць протягом строку дії депозиту за такими рахунками:

Дт – рахунок 2637 П "Неамортизована премія за строковими коштами фізичних осіб";

Кт – рахунок 7041 АП "Процентні витрати за строковими коштами фізичних осіб".

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси