Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
Баланс гумусу в ґрунтіБаланс елементів живлення і гумусу в ґрунтіМетодика розрахунку балансу гумусуВплив властивостей ґрунту на надходження радіонуклідів у рослиниЯКІСТЬ ҐРУНТУ
Методика розрахунку балансу гумусуАналіз собівартості продукції по статтях калькуляції та витрат на...Групування витрат виробничої собівартості продукції (робіт, послуг)...Аналіз загальних чинників зміни собівартості за статтями витратРозрахунок прямих витрат
 
Головна arrow Агропромисловість arrow Оцінка і прогноз якості земель
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Розрахунок статей надходження гумусу в ґрунт

Утворення гумусу за рахунок рослинних решток за ротацію сівозміни (П1), т/га.

Визначаємо кількість рослинних решток:

Кількість рослинних решток визначають за фактичною (або плановою) врожайністю культур сівозміни. З таблиці 3.1 (додатки до підрозділу 3.3) беруть коефіцієнти виходу пожнивних і кореневих решток для конкретних культур і множать на рівень урожаю основної продукції.

Розраховуємо кількість новоутвореного гумусу з рослинних решток, виходячи з коефіцієнтів їх гуміфікації (таблиця 3.2додатки підрозділу 3.3). Для цього їх кількість множать на коефіцієнти гуміфікації.

Кількість новоутвореного гумусу визначають на кожному полі сівозміни чи під культурою в господарстві.

Для нашого, прикладу, урожайність озимої пшениці в зоні Лісостепу становить 41,6 ц/га, коефіцієнт виходу рослинних решток – 1,1, а коефіцієнт гуміфікації – 0,25, тоді кількість новоутвореного гумусу під озимою пшеницею буде:

41,6 • 1,1 • 0,25= 11,44 ц/га

Розраховуємо для інших культур сівозміни:

Кількість новоутвореного гумусу за рахунок органічних добрив (Пг), т/га.

Визначають множенням кількості внесеного гною на кількість гумусу, яка може утворитися з 1 т гною.

Для цього треба знати коефіцієнт гуміфікації та коефіцієнти перерахунку органічних добрив на підстилковий гній (таблиця 3.S – додатки до підрозділу 3.3).

В наведеній "івозміні, яка знаходиться в зоні Лісостепу вносили 60 т/га підстилкового гною. Коефіцієнт гуміфікації дорівнює – 0,054.

Тобто, за рахунок органічних добрив утворилося 60 х 0,054 – 3,24 т/га гумусу.

Розрахунок статей витрат гумусу

Розрахунок сумарної кількості гумусу, що мінералізується під культурами за ротацію сівозміни (Р), т/га.

Кількість гумусу, який мінералізується, визначають для кожної культури сівозміни, використовуючи показники середньорічної мінералізації з таблиці 3.3 (додатки до підрозділу 3.3).

Розміри мінералізації коректуються поправкою на гранулометричний склад грунту згідно з коефіцієнтами, наведеними в таблиця 3.4 (додатки до підрозділу 3.3).

Наприклад, під кукурудзою на силос, що вирощується у зоні Лісостепу, мінералізація гумусу за рік становить 1,25 т/га, а для чорноземів типових глибоких малогумусних середньосуглинкових з урахуванням коефіцієнта (1,0) вона буде складати 1,25•1,0 = 1,25 т/га.

Провівши розрахунки балансу гумусу • під усіма культурами господарства, підсумовують кількість гумусу, яка мінералізувалася, і кількість гумусу, що утворилася. Різниця між цими величинами становитиме баланс гумусу в господарстві. Якщо гумусу утворилося більше, ніж мінералізувалося, баланс гумусу додатний, а якщо менше – від'ємний.

Розрахунок балансу гумусу в грунті по полях сівозміни та на 1 га сівозмінної площі здійснюють за формулою (3.6) визначення середньорічного балансу гумусу.

Для підтримання бездефіцитного балансу гумусу норму гною розраховують за формулою Г.Я. Чесняка (3.7).

Норму гною, яку застосовували в сівозміні, визначають на 1 га сівозмінної площі. В нашій сівозміні гній вносили на трьох полях: по чорному пару, під кукурудзу на зерно і під кукурудзу на силос по 20 т/га. Отже, за ротацію внесли – 60 т/га, а на 1 га сівозмінної площі було внесено 60 : 10 = 6 т гною.

Тобто, щоб досягти бездефіцитного балансу гумусу, треба вносити не 60 т/га органічних добрив, які застосовували в сівозміні, а 106 т/га, тобто на 46 т/га більше.

У комплексі заходів щодо стабілізації вмісту гумусу слід передбачити: внесення органічних добрив, сівбу багаторічних трав, залишення високої стерні, додержання оптимального співвідношення між культурами в сівозміні, хімічну меліорацію грунтів тощо.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси