Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
Гігієнічні засади здорового способу життя та особиста гігієна....Гігієна годування та напуванняЗаконодавство в галузі гігієни праціОсобиста гігієна вагітнихЕкономічні закони, що регулюють ринок
Методи гігієнічних досліджень. Біотичні аспекти впливу навколишнього...Загальноприйняті методи наукових дослідженьМетоди дослідження урологічних хворихВ чому полягає особливість якісних методів дослідження?Гігієнічні вимоги до палатної секції
 
Головна arrow БЖД arrow Гігієна та екологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Закони гігієни

Будь-яка наука неможлива без методології – наукового підходу у вивченні будь-яких явищ. Гігієна має досить обгрунтовану та перевірену багаторічною практикою методологію, яку можна представити у вигляді ряду основних законів гігієни:

1. Закон: порушення здоров'я людей, викликане несприятливими факторами, може виникнути тільки при наявності 3-х умов:

1) джерела шкідливого чинника; 2) механізму (шляху) впливу або передачі цього фактора на організм людини; 3) наявності чутливого (сприйнятливого) до цього чинника організму людини. При відсутності хоча б однієї з цих умов порушення стану здоров'я людини не відбудеться.

2. Закон: закон негативного впливу діяльності людей на навколишнє середовище. У зв'язку з фізіологічною, побутовою та виробничою діяльністю людина негативно впливає на якість навколишнього середовища. Цей вплив більш небезпечніший, чим нижчий науково-технічний рівень виробництва, культура населення та соціально-економічний розвиток країни.

3. Закон: закон негативного впливу на навколишнє середовище природних стихійних явищ (вулкани, землетруси та інші), при яких рівні забруднення середовища бувають значно вищими антропогенного забруднення.

4. Закон: закон позитивного впливу людини на навколишнє середовище. При цілеспрямованій природоохоронній роботі та достатньому її фінансуванні в ряді випадків вдається поліпшити якість навколишнього середовища.

5. Закон: закон негативної дії забрудненого навколишнього середовища на здоров'я населення. Близько 70% усіх хвороб, 50% випадків смертей та 60% дефектів фізичного розвитку прямо або побічно обумовлені забрудненням навколишнього середовища.

6. Закон: закон позитивного впливу навколишнього середовища на здоров'я населення. Природні фактори, при умові відсутності їх забруднення, мають лікувальний та оздоровчий вплив на людину (наприклад, курорти, заповідники і т.д.).

Методи гігієнічних досліджень

Поряд з методами, які використовуються в інших науках – фізичними, біохімічними, фізіологічними, морфологічними, гігієна має ряд специфічних методів дослідження:

1. Епідеміологічний метод дослідження – вивчення стану здоров'я населення як інтегрального критерію якості навколишнього середовища. Цей метод може проводитися 4 способами:

а) санітарно-статистичний – вивчення динаміки основних статистичних показників здоров'я населення з різної медичної документації (історії хвороби, амбулаторні картки, свідоцтва про смерть і т.д.);

б) медичне обстеження групи людей в амбулаторних умовах (диспансеризація, профілактичні огляди та ін.);

в) клінічне спостереження за певними контингентами в умовах стаціонару (наприклад, постраждалих від аварії на ЧАЕС);

г) натурний експеримент – вивчення стану та динаміки здоров'я населення, яке зазнає впливу шкідливих факторів (поблизу заводів і т.д.).

2. Метод санітарного обстеження. Найстаріший та найпростіший метод в гігієні – вивчення гігієнічного стану тих чи інших об'єктів навколишнього середовища (житла, джерел водопостачання та ін.) на підставі огляду на місці. При цьому, зазвичай, заповнюють санітарні картки, в яких містяться головні питання, що підлягають з'ясуванню.

3. Метод санітарної експертизи – експертиза проектів будівництва об'єктів з точки зору гігієнічних вимог, експертиза продуктів харчування (порівняння показників з вимогами ДСТ, ГОСТ та рішення про можливість реалізації продукту).

4. Метод гігієнічного експерименту вивчення закономірностей дії шкідливого чинника на організм тварин в лабораторному експерименті при моделюванні умов реального впливу на людину. Виявлення органів та систем, які ушкоджуються, граничних та недіючих рівнів впливу – основа гігієнічного нормування шкідливих факторів.

5. Метод санітарної освіти являє собою гігієнічне виховання та навчання населення основам здорового способу життя, правилам профілактики захворювань, формуванню його загально- гігієнічної грамотності.

Найбільш повне уявлення про вплив навколишнього середовища на здоров'я можна отримати на основі комплексної методики гігієнічних досліджень, за допомогою якої вивчають не тільки явища та процеси, що відбуваються в навколишньому середовищі, але й зміни, які спостерігаються в стані здоров'я населення.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси