Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
Гігієнічне значення повітряного середовища приміщень, його гігієнічна...Повітря як екологічний чинникПилове забруднення повітряПилове забруднення повітряОсновні джерела забруднення атмосферного повітря на промислових...Забруднення атмосферного повітряЗабруднення атмосферного повітря (ст. 241 КК).Забруднення атмосфери і зменшення вмісту кисню у повітріЗменшення забруднення повітряЗабруднення повітря
 
Головна arrow БЖД arrow Гігієна та екологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Окиснюваність повітря та вуглекислий газ як непрямі показники забруднення повітря людьми

У повітрі, що видихається, знайдено більше 200 різних сполук, головним чином органічних продуктів метаболізму (табл. 5.1). Інтегральним кількісним показником вмісту цих сполук у повітрі може бути так звана окиснюваність повітря, тобто кількість міліграмів 02, яка необхідна для окислення недоокислених речовин віл повітря (г/м3). Окиснюваність повітря, що видихається здоровою людиною, в нормі становить 15–20 мг/л. Повітря житлових приміщень вважається чистим, якщо окиснюваність не перевищує 5 .мг/л, помірно забрудненим – при окиснюваності 6-9 мг/л, забрудненим – якщо окиснюваність становить 10 мг/л і більше.

Таблиця 5.1

Вміст токсичних речовин у видихуваному людиною повітрі

Речовина

Концентрація

мінімальна

максимальна

середня

Окис вуглецю (у тих, хто не палить), мг/л

0,003

0,017

0,011

Вуглекислий газ, %

2,0

3,9

3,0

Водяний пар, %

20

50

38

Аміак і його з'єднання, мг/л

Сліди

0,005

0,0022

Альдегіди, мг/л

Сліди

0,0015

-

Ацетон (кетони), мг/л

- " -

0,0025

0,0002

Органічні кислоти в перерахунку на оцтову, мг/л

0,007

0,013

0,02

Вуглеці в перерахунку на вуглець, мг/л

Сліди

0,051

0,036

Спеціальні дослідження (I.L Нікберг, 1987) показали, що кількість окремих інгредієнтів (двоокису вуглецю, аміаку), а також сумарна кількість недоокислених речовин у повітрі, що видихається (тобто, його окиснюваність) суттєво залежать від стану здоров'я людини, характеру захворювання і ступеня його важкості, паління тютюну, особливості обмінних процесів і т.п.

Серед хімічних складових повітря в приміщенні велике гігієнічне значення має двоокис вуглецю (СO2 ). Цей газ належить до фізіологічно активних сполук, є збудником дихального центру та антагоністом O2, не має запаху і кольору, погано розчиняється у воді, вдвічі важчий за повітря. У крові нормальний парціальний тиск СO2 становить 10 мм.рт.ст., а це на 8-10 мм.рт.ст, вище, ніж у повітрі, що вдихається, в якому його концентрація складає 3,5-4,5%.

В залежності від концентрації СО, в повітрі, що видихається, реакція організму людини може бути різною. Якщо концентрація СО2 менше 0,1%, людина почувається нормально, суб'єктивні або об'єктивні порушення відсутні. Саме цю концентрацію (0,1%) встановлено як гранично допустиму для повітря житлових приміщень. ГДК діоксиду вуглецю в повітрі лікувальних установ дорівнює 0,07%.

Якщо концентрація СO2 коливається в межах 0,1-0,5%. погіршується умовно-рефлекторна діяльність (збільшується час латентного періоду реакції на зоровий або слуховий подразник), з'являється відчуття дискомфорту, можуть бути виявлені деякі зміни на ЕКГ.

При вдиханні повітря, в якому концентрація СО, більше 0,5% (0,5–1%), з'являються перші прояви ацидозу, зміни електролітних властивостей крові (збільшується вміст Na, зменшується вміст К в еритроцитах). Однак фізична та розумова діяльність суттєво не погіршуються, тому перебування людей при такій концентрації іноді дозволяється (на підводних човнах і т.п.).

Якщо концентрація СO2 збільшується до 2% – наростає ацидоз, знижується працездатність, з'являються ознаки гіпоксії. За таких умов на виробництві можна працювати лише протягом обмеженого часу – до 3–4 годин.

Якщо концентрація СO2 більше 2% (2–7%), спостерігаються чіткі суб'єктивні та об'єктивні прояви токсичного впливу СO2 у вигляді наркотичної дії, неадекватного психічного збудження, виникає тахіпное, головні болі, запаморочення, задишка. За таких умов тривале перебування у приміщеннях неприпустиме (воно може бути вимушеним тільки у разі аварійних ситуацій, тривати до 60 хвилин і супроводжуватися суворим медичним контролем).

Перебування в приміщенні з концентрацією СO2 в повітрі більше 7% швидко призводить до непритомності та смерті.

За вмістом диоксиду вуглецю судять про чистоту повітря в житлових та громадських будівлях. Значне накопичення цієї сполуки в повітрі закритих приміщень вказує на санітарне неблагополуччя приміщення (скупченість людей, погана вентиляція).

Домінуючим по токсичності компонентом серед основних джерел забруднення повітря житлових приміщень є окис вуглецю (СО).

Окис вуглецю СО являє собою продукт неповного згорання палива і входить до складу всіх горючих газових сумішей. Окис вуглецю, проникаючи через легеневі альвеоли в кров, утворює з гемоглобіном карбоксигемоглобін. А це викликає глибокі кількісні та якісні зміни процесів транспорту кисню до тканин, підсилює гіпоксичні стани, негативно впливає на біохімічні процеси організму, може призвести до хронічних і гострих отруєнь. Гострі отруєння окисом вуглецю у вільній атмосфері та в житлових приміщеннях зазвичай не спостерігаються. Хронічні отруєння можливі при концентрації, яка перевищує 20-30 мг/м3. Для них характерно: поява головного болю, зниження пам'яті, підвищення стомлюваності, розлади сну та ін. Гранично допустима середня добова концентрація окису вуглецю в атмосфері становить 1 мг/м3, а максимальна разова – 3 мг/м3.

У повітрі житлових приміщень окис вуглецю може з'являтися при пічному опаленні, особливо при передчасно закритій димовій трубі. В сучасних газифікованих кухнях та ванних кімнатах в результаті витоку газу з мережі або його неповному згорянні під час експлуатації. На виробництві окис вуглецю може утворюватися і накопичуватися в робочих приміщеннях в результаті технологічних процесів. У тютюновому дамі міститься близько 0,5-1,0% окису вуглецю. За даними ІЛ. Даценко та Р. Д. Габовича (1999р.), в газифікованих квартирах вміст СО у повітрі не лише кухонь, але і в житлових кімнатах може перевищувати гранично допустимий для атмосферного повітря (10 мг/м3).

Джерелом забруднення СО атмосфери служать викиди промислових підприємств, вихлопні гази автотранспорту та ін. У звичайному дамі міститься близько 3% окису вуглецю, у вихлопних газах при нормальному режимі роботи двигуна – 7,7%. На міських вулицях з інтенсивним рухом автомобілів та в будинках, розташованих на цих вулицях, при відкритих вікнах концентрація окису вуглецю підвищується до 10–20 мг/м3.

У зв'язку з широким впровадженням у народне господарство двигунів внутрішнього згоряння, розвитком автомобільного руху, авіації, використанням у сільському господарстві різного роду самохідних машин боротьбі з забрудненням повітря окисом вуглецю приділяється велика увага.

Класифікація хімічних факторів виробничого середовища:

а) за агрегатним станом: гази, пари, аерозолі та суміші;

б) за походженням (хімічними класами): органічні, неорганічні, елементоорганічні та ін.;

в) за характером впливу на організм людини: загальнотоксичні, подразнюючі, сенсибілізуючі, канцерогенні, мутагенні, що впливають на репродуктивну функцію, ембріотоксичні та тератогенні;

г) в залежності від ураження органів та систем: отрути політропного, нейротропного, нефротоксичного і кардіотоксичного впливу, а також отрути крові;

д) за ступенем токсичності: надзвичайно токсичні, високотоксичні, помірно токсичні та малотоксичні;

е) за ступенем впливу на організм в цілому: надзвичайно небезпечні (1-й клас), високонебезпечні (2-й клас), помірно небезпечні (3-й клас) і малонебезпечні (4-й клас).

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси