Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
Очищення населених місцьРоль і місце цивільного захисту в державній системі захисту...Вимоги до стану місць помешкання населенняНАСЕЛЕННЯ І ТРУДОВІ РЕСУРСИНаселений пункт як локальна соціально-економічна система
Способи утилізації відходів, методи очищення стічних вод і...Основні способи очищення стічних водЗасоби очищення нафтовмісних стічних водМетоди очищення стічних водОчищення стічних вод целюлозно-паперових підприємств
 
Головна arrow БЖД arrow Гігієна та екологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Каналізація населених місць

Каналізація являє собою систему очищення населених місць від рідких відходів, при якій нечистоти видаляють за межі населеного пункту по трубах на очисні станції, де піддають їх знешкодженню. При цій системі виключається можливість забруднення фундаментів будівель, ґрунту, підземних та поверхневих вод.

Розрізняють загальносплавну і роздільну каналізації. В першій використовують для всіх стоків єдину мережу трубопроводів. Роздільна ж каналізація має дві системи труб: одна призначена для відводу фекально-господарських і промислових стічних вод, а друга – атмосферних. У гігієнічному відношенні краща запально- сплавна система, так як вона в певній мірі оберігає вододжерела від забруднення неочищеними зливними стоками, які при роздільній системі випускаються у відкриті водойми в межах міста.

Схема будинкової каналізації загальновідома. З туалетів, кухонних раковин, ванн та умивальників стічні води по трубах- стояках надходять у вуличну каналізаційну мережу, яка складається із залізобетонних, бетонних і керамічних труб, великих колекторів (часто цегляних) і оглядових колодязів, які слугують для контролю за станом мережі та для прочищення її у разі забруднення, Стічні води направляються на очисні станції, розташовані за межею міста, де піддаються очищенню та знешкодженню, в результаті чого доводяться до стану, при якому можуть спускатися в поверхневі водойми без шкоди для здоров'я населенню, рибного господарства, флори і фауни. Передбачається також, щоб вони не впливали негативно на процеси самоочищення водойм.

Методи і споруди для очищення та знешкодження рідких господарських стічних вод

Очищення і знешкодження господарських стічних вод складається з ряду послідовних операцій. Першим етапом її є механічне звільнення рідини від крупних домішок та різних завислих часток (жир, бензин), які можуть перешкоджати подальшим очисним заходам. Для цього стічні води проходять спеціальні споруди: пісколовки, решітки, сита, жироловки, а потім відстійники, в яких відбувається деяке звільнення від органічних речовин за рахунок перетворення в гази в процесі їх розкладу.

Потім стічну рідину піддають біологічному очищенню, яку умовно поділяють на природну і штучну.

Природну біологічну очистку проводять ґрунтовим методом на полях зрошення або полях фільтрації, для цього відводять спеціальні ділянки, на які випускають стічні води.

Всю площу полів зрошування ділять на окремі ділянки – карти, на яких влаштовують борозни глибиною до 0,5 м, розташовані один від одного на відстань 1 м, а між ними висаджують сільськогосподарські культури. Стічна рідина подається в борозни і, профільтрувавшись через ґрунт, надходить в дренажні труби або канали, звідки відводиться у водойму.

Для штучної біологічної очистки стічних вод використовують спеціальні фільтри, які складаються з шлаку, коксу або іншого грубозернистого матеріалу, шматочки яких в процесі фільтрації покриваються біологічною плівкою, яка адсорбує розчинені органічні речовини, що містять велику кількість мікроорганізмів. Плівка сприяє процесу мінералізації. Для посилення окислення органічних речовин може застосовуватися продування повітря через фільтри. Крім цих фільтрів, влаштовують так звані аеротенки, що являють собою прямокутні резервуари, які заповнюються стічною рідиною з додаванням активного мулу і продуваються повітрям. Пластівці активного мулу мають велику адсорбційну здатність і містять значну кількість бактерій та водяних організмів (інфузорії, коловертки, корененіжки), які відіграють певну роль у процесах біологічного очищення. Після цього рідина надходить у вторинний відстійник, де мул осідає, а рідина направляється в резервуар для дезінфекції.

Ефективний захід – замкнута система водопостачання промислових підприємств, при якій відпрацьовані води не скидають у водойми, а очищають у спеціальних очисних спорудах і знову використовують для виробничих процесів.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси