Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
Мінеральні речовини (від minera - - руда)Поглинання мінеральних речовин рослинамиНормативи витрат мінеральних добрив на 1 т зерна пшениці, кг діючої...Обмін мінеральних речовин в наземних екосистемах
Рівень макроелементів дії.МАКРОЕЛЕМЕНТИ І МАКРОДОБРИВА
 
Головна arrow БЖД arrow Гігієна та екологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Мінеральні речовини

Всі відомі мінеральні речовини, які є в харчових продуктах, поділяють на дві групи: макро- (> 10 мг добової потреби ) та мікроелементи (< 10 мг добової потреби ).

Мінеральні речовини виконують такі функції в організмі людини:

1. Пластичну – беруть участь у побудові тканин організму (особливо кісткової);

2. Каталітичну – беруть участь у структурі та функціонуванні більшості ферментних процесів, які відбуваються в організмі;

3. Регуляторну – підтримують кислотно-лужну рівновагу, хімічний склад крові організму людини, нормалізують водно- мінеральний обмін.

Макроелементи

Калій. Значення калію в життєдіяльності людини полягає в регуляції нервово – м'язового збудження, в тому числі міокарду; в утворенні буферних систем, підтримці осмотичного тиску клітин; а також регуляції процесів внутрішньоклітинного обміну і виведенню рідини з організму.

Джерела надходження. Найбільша кількість його в сухофруктах: курага, вишня, чорнослив, родзинки, груші. Багато його в сої, морській капусті, квасолі, горосі, картоплі.

Добова потреба дорослих людей становить 3-5 г.

Натрій. Біологічна дія натрію. Натрій бере участь в утворенні буферної системи, яка забезпечує кислотно-лужну рівновагу організму; у створенні та підтримці осмотичного тиску, бере участь у водному обміні.

Джерела надходження. В організм людини натрій надходить переважно з кухонною сіллю.

Добова потреба дорослої людини складає 4-6 г натрію, що відповідає 10–15 г кухонної солі.

Кальцій. Основна фізіологічна функція кальцію – пластична. Він є основним структурним компонентом у формуванні опорних тканин і мінералізації кісток. У кістках скелету сконцентровано 99% загальної кількості його в організмі, 1% знаходиться в крові та тканинах. Крім того, кальцій бере участь у процесах згортання крові, збудливості нервової тканини, скорочення м'язів, активізує ряд ферментів і гормонів, зменшує процеси кишкового бродіння, підвищує опірність організму до зовнішніх факторів.

Джерела надходження легкозасвоюваного кальцію є молоко та молочні продукти, сир, сардини, яйця, сир.

Добова потреба дорослої людини в кальцію 800-1100 м?

Магній. Біологічна дія магнію. Магній бере участь у передачі нервового імпульсу. Крім того, магній має антиспастичні і судинорозширювальні властивості, стимулює перистальтику кишечнику та жовчовиділення, сприяє виведенню холестерину з кишечнику, активує ферменти вуглеводного обміну. Оптимальне відношення кальцію до магнію для дорослих становить 2:1 (для дітей на першому році життя 9:1).

Джерела надходження: гарбузове насіння, какао, зернові та бобові продукти, багато магнію в кавунах та горосі.

Добова потреба дорослих людей в магнії становить 350-400 мг.

Фосфор. Біологічна дія фосфору. Фосфор входить до складу кісткової, нервової тканини, до складу білків і нуклеїнових сполук (ядер клітини). Відіграє велику роль у реакціях проміжного обміну. Оптимальне співвідношення Са:Р повинно становити 2: ї.

Джерела надходження. Добре засвоюваний фосфор міститься в продуктах тваринного походження (молоко та молочні продукти, м'ясо, риба, яйця). Овочі і особливо фрукти містять мало фосфору.

Добова потреба дорослої людини у фосфорі складає 1200 мг.

Сірка. Структурний компонент окремих амінокислот (метіонін, цистеїн, цистин), вітамінів (тіамін) і гормонів (інсуліну).

Джерелом сірки є переважно продукти тваринного походження (м'ясо, риба, кури, яйця, молоко). Багато сірки містять капуста та помідори.

Орієнтовна добова потреба дорослих людей в сірці становить 1 г.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси