Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
Водорозчинні вітаміниВодорозчинні вітаміниВодорозчинні вітаміни
Вітамін В1 (тіамін)Препарати водорозчинних вітамінівЖиророзчинні вітаміни
Вітамін В2 (рибофлавін)Жиророзчинні вітаміниВітамін В6 (піридоксин)
 
Головна arrow БЖД arrow Гігієна та екологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Водорозчинні вітаміни

Їх основна біологічна дія полягає в участі в побудові коензимів (небілкової частини ферментів).

Вітамін В1 (тіамін)

Найважливішою біологічною дією вітаміну В, є його активна участь в обміні вуглеводів, зокрема піровиноградної кислоти (ПВК).

При недостатньому надходженні цього вітаміну порушується подальше окислення ПВК та розвивається харчовий поліневрит ("бері-бері"). Це захворювання зустрічається переважно в країнах Азії, де населення майже виключно харчується полірованим рисом. При гіповітамінозі початкові симптоми виражаються в ослабленні пам'яті, уваги, дратівливості, головному болі, безсонні, погіршенні загального самопочуття, підвищеній стомлюваності. Потім з'являються болі по ходу нервових стовбурів, тяжкість і слабкість в ногах, судоми в литках, порушення шкірної чутливості, зниження апетиту. Перші ознаки гіповітамінозу В1 в порожнині рота (печія та біль в язиці, порушення смаку), погіршується трофіка слизової оболонки порожнини рота (гіперестезія, сухість у роті, спрага) порушується трофіка твердих тканин зуба. Тривале застосування великих доз вітаміну В1 може призвести до передозування, що супроводжується дискоординацією ферментних систем печінки та її жировою дистрофією, порушенням функції нирок, підвищенням активності ацетилхоліну, який відіграє важливу роль у патогенезі алергії.

Джерелами вітаміну В1 є рослинні продукти, особливо хліб з борошна грубого помелу, бобові, крупи, дріжджі, а також такі тваринні продукти, як печінка, нирки, яєчний жовток.

Добова потреба у вітаміні B1 складає 1.3-2.б мг. Потреба зростає при напруженій нервово-психічній діяльності, стоматиті, гінгівіті, парадонтиті, захворюваннях слизової оболонки порожнини рота, множинному карієсі.

Слід пам'ятати, що надлишок вуглеводів в харчовому раціоні, вживання алкоголю, а також хронічні захворювання травного тракту призводять до дефіциту вітаміну В1.

Вітамін В2 (рибофлавін)

Біологічною дією вітаміну В2 є його активна участь в процесах біологічного окислення. Він бере участь у процесах тканинного дихання, синтезі гемоглобіну, активізує регенерацію тканин. Йому належить важлива роль у підтримці функції органу зору – світлового та кольорового зору.

Недостатність вітаміну В2 (арибофлавіноз). Зміни в порожнині рота є першими ознаками гіповітамінозу В2. Епітелій мацерується і злущується, в процес втягується шкіра навколо ротового отвору, в порожнині рота відчувається печія, відмічається гіпер- салівація та біль при відкриванні роту, з'являються тріщини в кутах рота, атрофія сосочків язика. Це так званий арибофлавінозний хейліт.

З боку органів зору з'являються світлобоязнь, сльозоточивість, тьмяність бачення, різь в очах і виникають хворобливі відчуття.

Джерелом вітаміну В2 є молоко, молочні продукти, м'ясо, риба, яєчні жовтки, печінка, гречана і вівсяна крупи, хліб, дріжджі, а також овочі (капуста, шпинат, морква, помідори, перець, зелений горох, сухі гриби).

Добова потреба у вітаміні В2 дорослої людини становить 1.5-3 мг. У стоматологічній практиці вітамін В2 застосовується при тріщинах губ, які тривало не загоюються, хейліті, генералізованій формі пародонтиту, глоситі, гінгівіті, червоному вовчаку. Вітамін В2 добре переноситься і не зареєстровано негативних наслідків навіть при його використанні в підвищених дозах.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси