Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
Відображення фінансового лізингу (оренди) лізингоодержувачемВідображення оперативного лізингу (оренди) лізингоодержувачемВідображення в бухгалтерському обліку операцій з оперативного лізингу...Облік операцій з оренди майна бюджетних установОРЕНДА ОСНОВНИХ ЗАСОБІВОБЛІК ЛІЗИНГОВИХ (ОРЕНДНИХ) ОПЕРАЦІЙ БАНКУЗагальні вимоги щодо відображення в бухгалтерському обліку лізингу...Первісна оцінка фінансового лізингу у лізингоодержувачаОблік фінансової орендиОблік оренди основних засобів
 
Головна arrow Бухоблік та Аудит arrow Облік зовнішньоекономічної діяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Облік оренди в орендаря (лізингоодержувача)

Відповідно до П(С)БО 14 "Оренда" орендар відображає в бухгалтерському обліку одержаний у фінансову оренду об'єкт одночасно як актив і зобов'язання за найменшою на початок строку оренди оцінкою: справедливою вартістю активу або теперішньою вартістю суми мінімальних орендних платежів. Відповідно, мінімальні орендні платежі – це платежі, що підлягають сплаті лізингоотримувачем протягом строку оренди (за винятком вартості послуг і податків, що підлягають сплаті лізингодавцю, та непередбаченої орендної плати), збільшені для орендаря і для орендодавця на суму гарантованої ліквідаційної вартості об'єкта.

Різниця між сумою мінімальних орендних платежів та вартістю об'єкта фінансової оренди, за якою він був відображений у бухгалтерському обліку орендаря на початку строку фінансової оренди, є фінансовими витратами орендаря і відображається у бухгалтерському обліку та звітності лише в сумі, що відноситься до звітного періоду. Розподіл фінансових витрат між звітними періодами протягом строку оренди здійснюється із застосуванням орендної ставки відсотка на залишок зобов'язань на початок звітного періоду. Якщо в угоді про фінансову оренду не вказана орендна ставка відсотка, то для визначення теперішньої вартості суми мінімальних орендних платежів і розподілу фінансових витрат орендар застосовує ставку відсотка на можливі позики орендаря[1].

Для відображення розрахунків із фінансового лізингу передбачено субрахунок 531 "Зобов'язання з фінансової оренди". За кредитом цього субрахунка відображається збільшення заборгованості перед орендодавцем за отримані об'єкти довгострокової оренди, за дебетом – її погашення, списання та ін. Аналітичний облік ведеться щодо кожного орендодавця та об'єкта оренди. Прийняті від нерезидента на умовах фінансового лізингу основні засоби відображаються за дебетом рахунка 10 і кредитом рахунка 53 "Довгострокові зобов'язання з оренди", субрахунок 531 "Зобов'язання з фінансової оренди" – на вартість взятих у фінансову оренду об'єктів основних фондів. Підприємство України (лізингоодержувач) нараховує амортизацію на взяті у фінансову оренду основні засоби і відображає її за дебетом відповідного рахунка з обліку витрат виробництва та кредитом субрахунка 131 "Знос основних засобів".

Щомісячна сума лізингових платежів відображається за кредитом субрахунка 373 і дебетом субрахунка 531 "Зобов'язання з фінансової оренди" – на суму нарахованої амортизації на повне відновлення взятих у фінансову оренду основних засобів. Погашення заборгованості з лізингової плати відображається за дебетом рахунка 373 і кредитом рахунків з обліку грошових коштів.

Типова кореспонденція рахунків за операціями фінансового лізингу, коли підприємство України є лізингоодержувачем, відображена у табл. 8.7.

Таблиця 8.7

Відображення в обліку операцій з фінансового лізингу

з/п

Зміст операції

Кореспонденція

рахунків

Сума,

грн.

Дебет

Кредит

1.

Прийнято основні засоби у фінансову оренду.

10

531

150000

2.

Нараховано поточну орендну плату за перший місяць у частині відшкодування вартості основних засобів відповідно до виставленого рахунка.

531

611

3494

3.

Нараховано поточну орендну плату за перший місяць у частині фінансових витрат згідно з актом наданих послуг (відсотки за кредит та страхування).

952

684

1980

4.

Суму фінансових витрат віднесено на фінансові результати.

792

952

1980

5.

Перераховано кошти за оренду в частині вартості устаткування згідно з випискою банку.

611

312

3494

6.

Перераховано кошти за оренду в частині фінансових витрат згідно з випискою банку.

684

311,312

1980

  • [1] Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 14 "Оренда", затверджене Наказом Міністерства фінансів України від 28.07.2000 р., № 181.
 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси