Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Туризм arrow Організація готельно-ресторанного обслуговування
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Інші системи організації управління товарно-матеріальними запасами

Вищерозглянуті основні системи організації управління товарно-матеріальними запасами базуються на фіксації одного з двох можливих параметрів - розміру замовлення або інтервалу часу між замовленнями. В умовах відсутності відхилень від запланованих показників і рівномірного споживання товарно-матеріальних запасів, для яких розроблені основні системи, такий підхід є цілком достатнім.

Проте на практиці частіше зустрічаються інші, складніші ситуації. Зокрема під час значних коливань попиту основні системи організації управління товарно-матеріальними запасами не в змозі забезпечити безперебійне постачання готельного бізнесу без значного завищення обсягу товарно-матеріальних запасів. За наявності систематичних збоїв у встановленні та споживанні основні їх системи стають неефективними. Для таких випадків проектуються інша організація управління товарно-матеріальними запасами.

Різне поєднання основних ланок організації управління товарно-матеріальними запасами, а також додавання принципово нових ідей в алгоритм роботи системи призводить до можливості формування величезної кількості систем управління товарно-матеріальними запасами, що відповідають найрізноманітнішим вимогам. Найбільш поширені інші системи - це: 1) Система зі встановленою періодичністю поповнення товарно-матеріальних запасів до постійного рівня; 2) Система "максимуму-мінімуму".

Система зі встановленою періодичністю поповнення товарно-матеріальних запасів до встановленого рівня

У даній системі, як і в системі з фіксованим інтервалом часу, вхідним параметром є період часу між замовленнями. На відміну від основної системи, вона зорієнтована на роботу при значних коливаннях напливу клієнтів. Щоб запобігти завищенню обсягів товарно-матеріальних запасів, що містяться на складі, або їх дефіциту, замовлення проводяться не тільки у встановлені моменти часу, але і при досягненні товарно-матеріальними запасами граничного рівня. Таким чином, дана система включає елемент системи з фіксованим інтервалом часу між замовленнями (встановлену періодичність оформлення замовлення) і елемент системи з фіксованим розміром замовлення (відстежування граничного рівня товарно-матеріальних запасів).

Гарантійний (страховий) запас дозволяє продовжувати надавати послуги у разі передбачуваної затримки постачання. Поповнення гарантійних товарно-матеріальних запасів проводиться під час подальших постачань через перерахунок розміру замовлення так, щоб його постачання збільшило товарно-матеріальні запаси до максимального бажаного рівня. Гарантійні товарно-матеріальні запаси не справляють безпосередньої дії на функціонування системи в цілому.

Із системи організації управління товарно-матеріальними запасами з фіксованим розміром замовлення дана система запозичила параметри граничного їм рівня. Граничний рівень товарно-матеріальних запасів визначає таку їх кількість, із досягненням якої проводиться чергове замовлення. Величина граничного рівня розраховується, виходячи із значення очікуваного денного споживання таким чином, що надходження замовлення відбувається у момент зниження поточних товарно-матеріальних запасів до гарантійного рівня. Отже, особливістю системи є те, що замовлення діляться на дві категорії. Планові замовлення проводяться через задані інтервали часу. Можливі додаткові замовлення, якщо наявність товарно-матеріальних запасів на складі доходить до граничного рівня. Очевидно, що необхідність додаткових замовлень може з'явитися тільки при відхиленні темпів споживання від запланованих.

Максимально бажані товарно-матеріальні запаси є тим постійним рівнем, поповнення до якого вважається за доцільне. Цей рівень товарно-матеріальних запасів побічно (через інтервал часу між замовленнями) пов'язаний з найраціональнішим завантаженням площ складу при врахуванні можливих збоїв постачання і необхідності безперебійного постачання.

Параметром системи організації управління товарно-матеріальними запасами, що постійно розраховується, зі встановленою періодичністю поповнення даних запасів до постійного рівня є розмір замовлення. Як і в системі з фіксованими інтервалом часу між замовленнями, його обчислення ґрунтується на прогнозованому рівні споживання.

Розрахунок розміру замовлення в даній системі проводиться або за формулою 9.39 (у фіксовані моменти замовлень), або за такою формулою (в момент досягнення граничного рівня):

Р3 = МБЗ-ГР + ОС, (9.39)

де РЗ - розмір замовлення, шт.; МБЗ - максимально бажане замовлення, шт.; ГР -граничний рівень товарно-матеріальних запасів, шт.; ОС - очікуване споживання до моменту постачання, шт.

Розмір замовлення розраховується таким чином, що за умови точної відповідності фактичного споживання (до моменту постачання) прогнозованого постачання поповнюються товарно-матеріальні запаси на складі до максимального бажаного рівня.

Система "Мінімум-максимум"

Ця система, як і система зі встановленою періодичністю поповнення товарно-матеріальних запасів до постійного рівня, містить у собі елементи основних систем організації управління товарно-матеріальними запасами. Як і в системі з фіксованим інтервалом часу між замовленнями, тут використовується постійний інтервал часу між замовленнями. Система "Мінімум-максимум" зорієнтована на ситуацію, коли витрати на утримання запасів і витрати на оформлення замовлення настільки значні, що стають спільномірні з втратами від дефіциту товарно-матеріальних запасів. Тому дана система замовлення проводиться не через кожен заданий інтервал часу, а тільки за умови, що товарно-матеріальні запаси на складі у цей момент виявилися рівними або меншими встановленого мінімуму. У разі видачі розмір розраховується так, щоб постачання поповнило товарно-матеріальні запаси до максимального бажаного рівня. Таким чином, дана система працює лише з двома рівнями запасів - мінімальним і максимальним.

Гарантійні (страхові) товарно-матеріальні запаси дозволяють готелю надавати послуги у разі передбачуваної затримки постачання. Як і система зі встановленою періодичністю поповнення товарно-матеріальних запасів до постійного рівня, гарантійні товарно-матеріальні запаси використовуються для розрахунку граничного рівня товарно-матеріальних запасів.

Граничний рівень товарно-матеріальних запасів в системі "Мінімум-максимум" виконує роль "мінімального" рівня. Якщо у встановлений момент часу цей рівень пройдений, тобто наявні товарно-матеріальні запаси рівні граничному рівню, або не досягають його, то замовлення оформляється. Інакше замовлення не видається, і відстежування граничного рівня, а також видача замовлення будуть проведені тільки через заданий інтервал часу.

Максимально бажані товарно-матеріальні запаси в системі "Мінімум-максимум" виконують роль "максимального" рівня. Його розмір враховується при визначенні розміру замовлення. Він побічно (через інтервал часу між замовленнями) пов'язаний з найбільш раціональним завантаженням площ складу при врахуванні можливих збоїв постачання і необхідності його безперебійності.

Параметром системи "Мінімум-максимум" є розмір замовлення, що постійно розраховується. Його обчислення ґрунтується на прогнозованому рівні споживання до моменту надходження замовлення.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші