Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Бухоблік та Аудит arrow Бухгалтерський та податковий облік: Первинні документи та порядок їх заповнення
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Документування руху запасів в автотранспортному підприємстві

Облік руху запасів в автотранспортному підприємстві здійснюється на основі первинних документів, якими оформляються операції по прийманню матеріальних цінностей на склад, відпуску зі складу на здійснення діяльності і використання їх у процесі діяльності в загальновстановленому для обліку запасів порядку.

В автотранспортних підприємствах (і в будь-яких інших підприємствах, що мають власний автотранспорт) особливе місце займає облік паливно-мастильних матеріалів (ПММ), запасних частин і автомобільних шин.

Документування руху ПММ

Документообіг в автотранспортному підприємстві багато в чому залежить від наявності складу ПММ, автозаправної станції (АЗС), наявності спеціальних ємностей для зберігання ПММ у гаражі, автозаправних машин (пересувних автозаправок) та інших умов.

Незалежно від умов, тільки чітко побудована система документообігу й оформлена первинна документація може забезпечити достовірний облік і контроль за використанням паливно-мастильних матеріалів.

Облік паливно-мастильних матеріалів регламентується нормами витрат палива та мастильних матеріалів на автомобільному транспорті, затвердженими Наказом Міністерства транспорту України та Державного департаменту автомобільного транспорту України від 10.02.98 р. № 43 "ПРО ЗАТВЕРДЖЕННЯ НОРМ ВИТРАТ ПАЛИВА І МАСТИЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ НА АВТОМОБІЛЬНОМУ ТРАНСПОРТІ" (із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства транспорту від 17.12.2002 № 893; від 16.02.2004 № 99 та від 05.08.08 № 973).

До паливно-мастильних матеріалів (нафтопродуктів) входять: автомобільне паливо (бензин, дизельне паливо) і мастильні матеріали (олії), що обліковуються за видами і марками окремо (по субрахунках) — на складі, і в баках автомобілів.

Облік ПММ на складі

Надходження паливно-мастильних матеріалів на склад АТП від постачальників супроводжується товарно-транспортними накладними, рахунками-фактурами, податковими накладними, іншими документами, на підставі яких матеріально відповідальна особа складу оформляє прибутковий ордер, прибуткову накладну або акт приймання типових форм, установлених для обліку запасів.

Відпуск паливно-мастильних матеріалів зі складу в підзвіт матеріально відповідальних осіб гаража, автоколони й інших підрозділів здійснюється за вимогами, видатковими накладними, лімітно-забірними картами також у загальноприйнятому порядку.

Відпуск палива водіям у бак автомобіля зі складу, АЗС підприємства, з ємностей гаража й в інших випадках відбивається у Відомості видачі нафтопродуктів (заправна відомість), у якій за одержання розписується водій (табл. 9.8).

Одночасно видача палива відбивається й у подорожньому листі, в якому розписується матеріально відповідальна особа, яка відпустила нафтопродукти.

Таблиця 9.8

Відомость видачі нафтопродуктів

Надходження і видача паливно-мастильних матеріалів за їх видами і марками на складі підприємства ведеться в картках складського обліку або книгах у загальновстановленому порядку.

Також здійснюється облік руху ПММ у гаражах, автоколонах та інших місцях зберігання палива.

Облік ПММ на автозаправній станції (АЗС) підприємства

При надходженні паливно-мастильних матеріалів на АЗС матеріально відповідальна особа заповнює Журнал обліку надходження палива і мастильних матеріалів (табл. 9.9). У журналі відбивається дата і номер прибуткового документа, номер цистерни, найменування і марка палива, кількість у літрах (у документах постачальника відбивається, як правило, у тоннах чи у тонно/літрах).

Таблиця 9.9

Журнал обліку надходження палива і мастильних матеріалів

Журнал обліку надходження ПММ є оперативним накопичувальним документом надходжень нафтопродуктів за місяць.

Облік надходження і видачі палива на АЗС по цистернах дає можливість, на будь-яку дату і час зробити інвентаризацію палива, запобігає змішуванню марок бензину, що є важливим для контролю цього високоліквідного товару.

На кінець місяця матеріально відповідальні особи АЗС, гаража, автоколони, пересувних автозаправок (автомашин) на підставі первинних прибуткових і видаткових документів складають звіт про рух палива і мастильних матеріалів за формою оборотної відомості (табл. 9.10). Звіт представляється разом із первинними документами в бухгалтерію у встановлені для цього терміни.

Таблиця 9.10

звіт про рух палива і мастильних матеріалів

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші